تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۳۹
کد خبر: ۲۵۸۵۱۴
‌می‌متالز - خبرگزاری دولتی بلغارستان در گزارشی اعلام کرد که با قطع صادرات گاز روسیه به این کشور، قیمت گاز طبیعی ۱۳.۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش می‌متالز، خبرگزاری دولتی بلغارستان در گزارشی اعلام کرد که قیمت گاز طبیعی در این کشور ۱۳.۷ درصد افزایش یافته است.

به گفته این خبرگزاری، کمیسیون تنظیم مقررات انرژی و آب بلغارستان (EWRC) قیمت جدید گاز را ۱۶۲.۱۷ لو بلغارستان یا ۸۲.۸۳ یورو به ازای هر مگاوات ساعت (MWh) تعیین کرده است. برای مقایسه، این نرخ در ماه آوریل ۷۲.۸۳ یورو اعلام شده بود.

کمیسیون تنظیم مقررات انرژی و آب بلغارستان همچنین اعلام کرد که این افزایش کمترین تأثیر را بر صورت‌حساب‌های خانوار خواهد داشت، چرا که فصل استفاده از گاز برای گرمایش به پایان رسیده است.

این کمیسیون همچنین افزایش قیمت گاز را به توقف واردات از روسیه نسبت داد.

شرکت گازپروم، غول انرژی روسیه، صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را در اواخر ماه آوریل به دلیل امتناع آن‌ها از پرداخت به روبل متوقف کرد.

در ماه مارس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، کشور‌هایی را که مسکو را تحریم کرده‌اند و همچنان گاز آن را وارد می‌کنند، ملزم کرد تا از ارز روسیه برای معاملات استفاده کنند. چندین کشور اتحادیه اروپا درخواست مسکو را پذیرفته‌اند.

بولگارگاز، بزرگترین شرکت توزیع گاز طبیعی بلغارستان، اعلام کرده است که آذربایجان از تابستان امسال کل گاز این کشور را تامین خواهد کرد، البته با قیمت بالاتر. بعداً، بلغارستان قصد دارد به یک پایانه گاز طبیعی مایع (LNG) که هنوز تکمیل نشده در یونان متصل شود، جایی که گاز از طریق کشتی احتمالاً از ایالات متحده وارد خواهد شد.

در اوایل ماه جاری میلادی، فدراسیون مصرف کنندگان انرژی صنعتی بلغارستان (BFIEC) اعلام کرد که کارگران صنعتی در حال آماده شدن برای اعتراض به افزایش قیمت گاز هستند.

شرکت‌های بلغارستان از دولت درخواست کردند تا اقداماتی را برای از سرگیری مذاکرات با گازپروم پس از قطع صادرات گاز به این کشور انجام دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده