تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۱۲
کد خبر: ۲۵۸۵۲۰
‌می‌متالز - معاون برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در کشور هیچ مشکلی در تأمین کالا نداریم گفت: پیش از اجرای برنامه و طرح آزادسازی، تمهیدات لازم را اندیشدیم تا ذخایر راهبردی را بالای ۷۰ و ۱۰۰ داشته باشیم و در فرایند اجرای طرح مشکلی نداشته باشیم.

به گزارش می‌متالز، محمد قربانی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه بخش خبری ۲۱ سیما افزود: اگر بازار بخواهد کارکرد‌های واقعی خود را داشته باشد همه حلقه‌ها باید درست و به موقع عمل و نیاز‌های واقعی مصرف کنندگان را تأمین کنند.

وی گفت: آمار و ارقام تولید و توزیع را اعلام خواهم کرد، اما در بخشی از شبکه توزیع اصلی و بخشی از شبکه توزیع و فروش، مقداری اختلال ایجاد شده که احتمالا ناشی از خستگی باشد.

قربانی افزود: با توجه به تقاضای بیش از حد در روز اول و به تبع آن روز دوم، یک مقدار خستگی در شبکه ایجاد شده، چون توزیع در شبکه اصلی اتفاق افتاده است، اما شبکه اصلی مثل فروشگاه زنجیره‌ای هنوز توزیع را به شبکه فرعی خود نداشتند.

وی اضافه کرد: در برخی از این‌ها هم توزیع انجام شده، اما در قفسه‌های برخی مناطق ظاهر نشده است هر چند بازدید میدانین شان می‌دهد که موجودی کالا در فروشگاه‌ها به اندازه نیاز است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه روزانه حدود سه هزار تن روغن را وارد بازار می‌کنیم، گفت: فرآیند تولید از توزیع متفاوت است به ویژه در فروش که یک مقدار فضای روانی هم هست، بالأخره وقتی اتفاقاتی رقم می‌خورد و قفسه‌ها خالی می‌شوند، بلافاصله باید پر شوند و شبکه توزیع باید کالا را از کارخانه یا انبار‌های اصلی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتقال دهد.

قربانی افزود: روز‌های اول در هر جراحی بزرگ شاید مقداری ناهماهنگی وجود داشته باشد، ولی با جلسات مشترکی که با وزارت صمت داشتیم این روند رو به بهبود است و امیدواریم که خیلی زود یعنی نهایت فردا یا پس فردا عملیات هماهنگی به صد برسد و عملاً مصرف کنندگان ما دچار زحمت نشوند و آن چیزی که در روز اول و تا حدی در روز دوم اتفاق افتاده است دیگر تکرار نشود.

وی گفت: بر اساس اطلاعات موثق، روزانه سه هزار تن روغن، ۷ هزار و ۶۰۰ تن مرغ، ۱۵۰۰ تن مرغ منجمد، حدود ۳۰ تن شیر، حدود سه هزار تن تخم مرغ، ۳۱۰ تن گوشت قرمز و ۶۰ تن شکر توزیع می‌شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: این فرآیندی بوده که سال‌ها انجام می‌شده است، اما زمانی که تقاضا در یک مقطع و نقطه از زمان به اوج خود می‌رسد در شبکه تولید، لجستیک و شرایط حمل و نقل، مقداری وقفه ایجاد می‌شود.

قربانی گفت: فرایند قیمت گذاری هم مهم است یعنی زمانی که قیمت را اعلام کردیم کارخانه باید قیمت جدید را حک کند که زمان می‌برد.

وی افزود: با توجه به اعلام مصوبه‌ای مبنی بر اینکه همه محصولاتی که با قیمت قدیم هستند با قیمت جدید عرضه شوند، این مشکل قیمت گذاری حل شد.

قربانی با اشاره به اینکه باید تقاضا را کنترل کنیم و عرضه زیاد شود و دو قیمتی در بازار نباشد، اضافه کرد: در واقع هدف آزادسازی این بود که با قیمت واحد مصرف کننده محصول خود را خریداری کند.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه احتکار هم موجب کمبود موقت یا مقطعی روغن شد، گفت: مثلاً در یکی از استان‌ها ۲۵ تن روغن جامد و ۶۳۱ تن روغن مایع احتکار شده بود که خوشبختانه کشف شده است.

قربانی افزود: در یکی از استان‌ها نیز قاچاق ۷۱ تن و احتکار ۱۰ تن آرد و ۱۹ تن گندم اتفاق افتاد.

او اضافه کرد: دولت و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت تلاش می‌کنند تا مردم به زحمت نیفتند و نارضایتی ایجاد نشود، اما برخی افراد در بازار اختلال ایجاد می‌کنند.

قربانی با تاکید بر اینکه در کشور هیچ مشکلی در تأمین کالا نداریم، افزود: پیش از اجرای برنامه و طرح آزادسازی، تمهیدات لازم را اندیشدیم تا ذخایر راهبردی را بالای ۷۰ و ۱۰۰ داشته باشیم و در فرآیند اجرای طرح هیچ مشکلی را نداشته باشیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از مردم به خاطر اختلالی که در روز اول اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها رخ داد عذرخواهی می‌کنیم و همچنین انتظار داریم اگر به خرید برخی از کالا‌ها مثل روغن نیاز ندارند، حداقل یک تا دو روز این فرایند خرید را به تأخیر بیندازند تا شبکه تولید، انتقال و توزیع و فروش، آمادگی لازم خود را داشته باشند و کالا‌ها را به سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرد انتقال بدهند.

قربانی افزود: نظام عرضه و تقاضا کارکرد خود را خواهد داشت و ممکن است در روز‌های آینده قیمت کالا‌هایی مثل مرغ، تخم مرغ و شیر که فاسد شدنی محسوب می‌شوند کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: تشکل‌ها و تولید کننده‌ها هیچ نگرانی نداشته باشند، زیرا شرکت پشتیبانی امور دام و سازمان مرکزی تعاون روستایی وارد می‌شود و خرید را انجام می‌دهد برای این که تولید کننده مطمئن، تولید خود را داشته باشد و هم ذخیره خواهیم داشت و هم صادرات را انجام خواهیم داد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: آزادسازی شرایطی را فراهم کرده است تا عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند و هم مصرف کننده و هم تولید کننده سود ببرد.

قربانی افزود: دولت تلاش می‌کند کمترین مداخله را در بازار داشته باشد مگر این که اختلالی در بازار ایجاد شود مثلاً بیش بودی یا مازادی ایجاد شود که وزارت جهاد کشاورزی با دو شرکت و سازمانی که در اختیار دارد وارد شود و خرید را انجام دهد برای این که تولید کننده ضرر نکند یا اگر کمبودی باشد تنظیم گری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه با بازنگری در دهک‌های درآمدی، متأسفانه برخی مردم در شمول این طرح قرار نگرفتند، اضافه کرد: بازنگری در حال انجام است تا آن بخش از جامعه که حائز شرایط برای دریافت یارانه هستند بتوانند یارانه را دریافت کنند و عملاً طرح با اقتدار و موفقیت کامل به انجام برسد.

کالا به قدر کافی ذخیره کرده ایم

استاندار بوشهر گفت: علاوه بر کالا‌هایی که به وفور در بازار‌ها و فروشگاه‌ها وجود دارد به قدر کافی در انبار‌ها برنج، شکر و مرغ ذخیره کرده ایم.

احمد محمدی زاده در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: به مردم توضیح داده ایم که ضروری است برای حفظ منافع ملی ارز ترجیحی چهار قلم کالا با توزیع عادلانه یارانه‌ها حذف شود و یارانه آن مستقیم در اختیار مردم قرار گیرد و از قاچاق کالا‌های اساسی به خارج از کشور و سواستفاده واسطه ها، دلالان و تاجران جلوگیری کنیم.

وی گفت: در چند روز گذشته حتی کوچکترین اعتراضی به این طرح ارزشمند ملی وجود نداشته است.
استاندار بوشهر افزود: تمام تلاشمان را به کار گرفته ایم تا روند جاری عرضه و توزیع کالا‌های اساسی در همه شهر‌های استان برقرار باشد.

محمدی زاده با تاکید بر اینکه برنج، شکر و مرغ را به قدر کافی در انبار‌ها ذخیره کرده ایم، اضافه کرد: تنها در زمینه روغن در این چند روز کمبود داشتیم که دلیل آن این بود که متاسفانه روغن با تاخیر از کشتی‌ها تخلیه و وارد کارخانه‌های دسته بندی شد.

استاندار بوشهر اضافه کرد: احتمالا کارخانه‌ها هم در چند روز قبل از اجرای طرح، روغن را نگه داشتند و بین استان‌ها توزیع نکردند و گذاشتند تا گران شود.

محمدی زاده گفت: کارخانه‌ها بعد از اجرایی شدن طرح از دیروز شروع به توزیع روغن کردند و اکنون مشکل در حال برطرف شدن است.

وی ادامه داد: در استان بوشهر دو هزار فروند لنج وجود دارد که مرتب به کشور‌های جنوبی خلیج فارس سفر می‌کنند از آن‌ها خواسته ایم در سفر‌ها بخشی از کالا‌هایی که می‌آورند مواد غذایی باشد.

استاندار بوشهر گفت: باید انحصار واردات را از چند شرکتی که در تهران هستند خارج کنیم.

محمدی زاده با اشاره به اینکه در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر و هرمزگان چهار هزار فروند شناور مرتب در حال سفر هستند، افزود: بسیاری از کالا‌ها مانند برنج، نهاده‌های دامی، ذرت، روغن و شکر را که وارد کننده آن هستیم و این واردات توسط شرکت‌هایی در تهران انجام می‌شود می‌توانیم به وسیله این لنج‌ها وارد کنیم و از این طریق به وفور کالا در کشور کمک کنیم.

کالا‌های اساسی با قیمت جدید به وفور عرضه می‌شود

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری استان چهارمحال و بختیاری گفت: با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور و تمهیداتی که اندیشده شد همه کالا‌های اساسی با قیمت جدید و به وفور در سطح عرضه قرار گرفته است.

محمدکاظم منزوی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این پرسش که وضعیت توزیع کالا در استان چهار محال و بختیاری چگونه است؟ افزود: از زمان اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، همه دستگاه‌های اجرایی مسوول بسیج شدند تا به موقع و منظم بتوانند کالا‌های اساسی را به دست مردم برسانند.

وی گفت: در این مدت توانسته ایم به وفور کالا‌های مورد نیاز مردم به ویژه روغن، مرغ و تخم مرغ را با قیمت‌های جدید عرضه کنیم.

سرپرست معاونت همانگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال افزود: با توجه به تغییر قیمت‌ها و موجودی انبار‌ها نیاز به اقدامی بود که محصولات با قیمت جدید عرضه شود.

در برخی اقلام کالا‌های اساسی مازاد تولید داریم

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در برخی از اقلام کالا‌های اساسی مازاد تولید داریم و به عنوان معین تامین کننده استان‌های همجوار هستیم، گفت: اقلامی مانند، آرد، شکر، گندم، برنج و نهاده‌های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان را بیش از نیاز استان تامین و ذخیره سازی کرده ایم.

محمدصادق معتمدیان در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این پرسش که در استان آذربایجان غربی وضعیت کالا به چه صورت است؟ افزود: با تدابیری که از قبل در سطح استان داشتیم و با هماهنگی‌هایی که بین دستگاه‌های متولی بود، پیش بینی حداکثری را برای تامین مایحتاج عمومی مردم به ویژه اقلام مشمول طرح در سطح استان انجام دادیم.

وی گفت: تلاش کرده ایم برای اطمینان بخشی بیشتر، میزان موجودی ذخایر کالا‌های اساسی و راهبردی استان را افزایش دهیم و هیچ گونه کمبود و دغدغه‌ای برای تامین کالا‌های مورد نیاز مردم در سطح استان وجود نداشته باشد.

معتمدیان ادامه داد: در رابطه با افزایش قیمت آرد صنف و صنعت که نگرانی‌هایی را در بحث افزایش قیمت نان سنتی پیش آورده و باعث ازدحام جمعیت در برخی نانوایی‌ها شده بود، با تامین به موقع آرد مورد نیاز و افزایش ساعت کاری تعدادی از نانوایی‌ها و اطلاع رسانی دقیق و به موقع این موضوع مدیریت شد.

سه برابر نیاز استان مرغ تولید می‌کنیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با اشاره به اینکه کالا‌های اساسی به اندازه کافی در این استان وجود دارد، گفت: سه برابر نیاز استان مرغ تولید می‌کنیم.

آذرنوش عموزاده در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: در روز‌های ابتدایی اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها، به علت اینکه مردم می‌خواستند روغن را با قیمت‌های قدیم خریداری کنند، باعث شد مقداری در سطح فروشگاه‌ها کمبود داشته باشیم.

وی گفت: در حال حاضر از ۴۵۰ تن سهمیه‌ای که داشتیم در هفته گذشته ۱۶۰ تن و شنبه (دیروز) هم ۲۰ تن وارد شد.

عموزاده افزود: این آمادگی را داریم که هرکدام از شهرستان‌های تابع استان کمبود روغن داشته باشند این کالا را در اختیارشان قرار دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: از اول فروردین تا به امروز ۳۵۰ تن مرغ منجمد علاوه بر کشتار روزانه در اختیار مردم قرار دادیم.

وی افزود: در سال‌های گذشته در طول سال کلا ۱۲۵ تن مرغ منجمد توزیع می‌کردیم، اما امروز در سطح دو کشتارگاه ۴۵ تن کشتار داشتیم که از این تعداد ۱۵ تن مازاد است.

عموزاده اضافه کرد: سه برابر نیاز استان مرغ تولید می‌کنیم و هیچ گونه مشکلی در این زمینه نداریم حتی به استان‌های همجوار مانند خوزستان و کرمانشاه کمک می‌کنیم و مرغ مازادمان را ارسال می‌کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: در مغازه‌ها برنج به وفور وجود دارد و از یکشنبه (امروز) هم ۷۰۰ تن سهمیه جدید را توزیع شهرستانی می‌کنیم.

عموزاده افزود: ماکارانی و لبنیات نیز به قیمت‌های جدید به وفور در سطح استان وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده