تاریخ: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۰۲
کد خبر: ۲۵۸۵۳۳
‌می‌متالز - نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: قانون ماشین‌آلات معادن واضح و مبرهن بوده؛ اما آیین‌نامه‌های داخلی وزارت صمت، کار را برای معدنکاران مشکل کرده است.

به گزارش می‌متالز، حمید علوی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان عصر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار سمنان و اعضای این شورا در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی استان سمنان اظهار کرد: ماشین‌آلات معادن ابزار خط تولید هستند و ورود ماشین‌آ‌لات در معادن به‌منظور بهره‌وری و راندمان بهتر انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: طبیعتاً دولت نباید نگاه تجاری به ورود ماشین‌آلات معادن داشته باشد؛ امروز معدنکاران جای بهره‌برداری به تعمیرکاران ماشین‌آلات فرسوده تبدیل شده‌اند.

علوی تصریح کرد: تنوع ماشین‌آلات در این حوزه گسترده است؛ طبیعتاً در داخل ما نمی‌توانیم با این تنوع، ماشین‌آلات تولید و تأمین کنیم و نباید بخش بزرگی از اقتصاد معادن خود را تعطیل کنیم تا از چند کارخانه حمایت داخلی شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ادامه داد: قانون ماشین‌آلات معادن واضح و مبرهن بوده؛ اما آیین‌نامه‌های داخلی وزارت صمت است که شرایط را برای معدنکاران مشکل کرده است.

محمدعلی شریعت، مدیرعامل یک واحد تولیدی نیز در این نشست گفت: آزادسازی ارز کار بسیار درستی است؛ به شرط اینکه واحد‌های صادرکننده بتوانند در بازار‌های جهانی رقابت داشته باشند.

وی بیان کرد: یک صادرکننده باید کالا خود را با قیمت جهانی به بازار عرضه کند؛ اما گران شدن انرژی و دیگر موارد، شرایط صادرات و تأمین مواد اولیه را پیچیده می‌کند.

در این نشست، حق‌الثبت دریافتی توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک در ترهین املاک، مشکلات واردات ماشین‌آلات معدنی و حذف معافیت حقوق ورودی ماشین‌آلات صنعتی و معدنی به استناد بند (ص) تبصره ۶ بودجه ۱۴۰۱ مورد بحث و تبادل قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده