تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۳۸
کد خبر: ۲۶۳۱۶۹
‌می‌متالز - سخنگوی گمرک گفت: در سال ۱۴۰۰نزدیک به ۷۲۹هزار تن کالا به ارزش ۲۶۵میلیون و ۲۰۰هزار دلار، بین ایران و قزاقستان تبادل شد که با رشد ۷۱درصدی در وزن و ۲۹درصدی در ارزش، نسبت به سال ۹۹ همراه بوده است.

به گزارش می‌متالز، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک همزمان با سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران در خصوص تجارت با قزاقستان اظهار داشت: از مجموع تجارت ۷۲۹هزار تنی ایران با قزاقستان در سال ۱۴۰۰بیش از ۵۱۲هزار تن کالا به ارزش ۱۸۷میلیون و ۲۰۰هزار دلار، صادرات ایران به قزاقستان بوده که با رشد ۵۱درصدی در وزن و ۱۱درصدی در ارزش همراه بوده است، واردات از قزاقستان هم ۲۱۷هزار تن کالا به ارزش ۷۸میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه، ۱۴۱درصد در وزن و ۱۰۸درصد در ارزش افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص تجارت با قزاقستان توضیح داد:تجارت غیر نفتی کشورمان با قزاقستان به عنوان یکی از همسایگان پانزده گانه جمهوری اسلامی ایران (از کشور‌های حاشیه دریای خزر) در دو دهه اخیر دارای فراز و نشیب بوده است که به صورت کلی در بررسی ۲۰ساله تجارت با این کشور می‌توان دهه هشتاد را دهه واردات از قزاقستان و دهه ۹۰ را دهه صادرات به این کشور دانست.

سخنگوی گمرک ادامه داد: در ۲۰ سال اخیر بیش از ۱۵میلیون و ۴۰۰هزار تن کالا به ارزش تقریبی ۶میلیارد دلار بین ایران و قزاقستان تبادل شد که سهم صادرات ایران چهار میلیون و ۲۰۴هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۳۱۷میلیون دلار بوده و واردات از قزاقستان هم ۱۱میلیون و ۱۸۵هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۶۳۵میلیون دلار بوده است.

وی افزود: از سال ۸۱ تا سال ۱۴۰۰به ترتیب صادرات کشورمان به قزاقستان ۵۱میلیون، ۴۸میلیون، ۳۸میلیون، ۵۷میلیون، ۷۳میلیون، ۷۹میلیون، ۶۹ میلیون، ۵۸ میلیون ۶۹میلیون، ۸۵میلیون، ۱۳۵میلیون، ۲۱۵میلیون، ۲۰۸میلیون، ۱۳۸میلیون، ۱۷۴میلیون، ۱۶۹ میلیون، ۱۳۳ میلیون، ۱۶۵میلیون، ۱۶۷میلیون و ۱۸۷میلیون و ۲۰۰هزار دلار بودکه بالاترین میزان در این ۲۰ سال مربوط به سال ۹۲ و کمترین میزان نیز مربوط به سال ۸۳بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات کشورمان از قزاقستان در دو دهه گذشته گفت: از سال ۸۱ تا کنون به ترتیب ۲۶۲میلیون، ۲۸۵میلیون، ۲۳۰میلیون، ۲۵۵میلیون، ۲۸۰میلیون، ۳۴۱میلیون، ۲۹۵میلیون، ۲۲۳میلیون، ۱۲۴میلیون، ۱۳۶میلیون، ۱۹۳میلیون، ۲۴۷میلیون، ۱۷۹میلیون، ۱۰۷میلیون، ۱۰۴میلیون، ۶۷میلیون، ۸۷میلیون، ۱۰۵میلیون و ۳۷میلیون دلار از کشور قزاقستان واردات داشتیم که بیشترین میزان واردات در سال ۸۶و کمترین میزان نیز در سال ۹۹ بوده است.

لطیفی در خصوص محصولات صادراتی گفت: محصولات کشاورزی، دامی و غذایی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، مشتقات نفتی، لوازم الکترونیکی، ماشین آلات صنعتی، کیف، کفش و پوشاک، مواد معدنی و ادوات کشاورزی و... عمده محصولات صادراتی ایران به قزاقستان در سال گذشته بود.

وی در خصوص کالا‌های وارداتی از قزاقستان توضیح داد: کالا‌های اساسی، تراکتور‌های جاده ای، ماشین آلات صنعتی و... عمده‌ترین کالا‌های وارداتی از قزاقستان بودند.

لطیفی در پایان گفت: دیپلماسی فعال اقتصادی، توسعه تجاری، تقویت خطوط کشتیرانی و بهره گیری از ظرفیت‌های ریلی در کنار مزایای ترانزیتی می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور بینجامد.

گفتنی است همزمان با سفر رئیس جمهور قزاقستان به تهران، یک رام قطار با ۴۲واگن حاوی گوگرد از قزاقستان با عبور از ترکمنستان از مرز اینچه برون استان گلستان وارد ایران شد و پس از عبور از کشورمان از مرز رازی در استان آذربایجان غربی به مسیرش به مقصد کشور ترکیه ادامه خواهد داد.

منبع: اگزیم نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده