تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۸:۳۲
کد خبر: ۲۶۹۲۹۱
آژانس بین‌المللی انرژی:
‌می‌متالز - آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تقاضا برای زغال سنگ در بازار رکورد زده و این روند با توجه به کاهش واردات گاز روسیه و بازگشت اتحادیه اروپایی به مصرف این سوخت و کمی عرضه در بازار، ادامه خواهد داشت.

به گزارش می‌متالز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، تقاضا برای زغال سنگ در جهان در سال ۲۰۲۲ به ۸ میلیارد تن رسید که با رکورد مصرف تاریخی در سال ۲۰۱۳ برابر است و در سال ۲۰۲۳ بیشتر هم خواهد شد.

این نهاد بین المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: بر اساس شرایط اقتصادی و روند فعلی بازار و با فرض اینکه اقتصاد چین همانطور که انتظار می‌رفت در نیمه دوم امسال، بهبود یابد، پیش‌بینی می‌شود، مصرف زغال سنگ در جهان ۰.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد و به ۸ میلیارد تن برسد.

این رقم با رکورد سالانه سال ۲۰۱۳ برابری می‌کند و تقاضای زغال سنگ احتمالا در سال آینده بیشتر افزایش می‌یابد و به بالاترین میزان می‌رسد.

بنا بر اعلام IEA، به علت افزایش قیمت گاز، تقاضا برای این سوخت بالا رفته است و بسیاری از کشور‌ها مجبور شده اند به میزان زیادی از گاز به سوی زغال سنگ بروند و نیروگاه‌های زغال سنگی که قبلا بسته شده بودند را دوباره باز کنند.

در این گزارش آمده است، چین که «مسئول بیش از نیمی از مصرف جهانی زغال سنگ است»، با وجود کاهش ۳ درصدی تقاضا در نیمه اول امسال، عامل اصلی رشد تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

همچنین انتظار می‌رود، به علت رشد اقتصادی و استفاده گسترده‌تر از برق، تقاضا برای زغال سنگ در هند افزایش یابد.

درعین حال اتحادیه اروپا نیز به تقاضا کمک خواهد کرد، زیرا این اتحادیه به دلیل کاهش واردات گاز روسیه، به طور فزاینده‌ای به زغال سنگ در تولید برق روی می‌آورد تا جایگزین گاز یا ذخیره آن برای زمستان شود.

در ادامه آژانس بین المللی انرژی آمده است، بازار‌های زغال سنگ در سال ۲۰۲۳، به ویژه پس از اجرایی شدن تحریم زغال سنگ اتحادیه اروپایی، بی ثبات خواهند ماند و قیمت‌ها ممکن است تا سال آینده به خوبی رشد کنند.

«از آنجایی که افزایش قیمت گاز طبیعی باعث رقابتی‌تر شدن زغال سنگ در بسیاری از بازار‌ها شده، قیمت جهانی این سوخت نیز به نوبه خود افزایش یافته و در بازه اکتبر ۲۰۲۱ تا ماه می ۲۰۲۲ به رقمی بی سابقه رسیده است.»

IEA اعلام کرد: «تحریم‌ها علیه زغال سنگ روسیه، بازار را مختل کرده و سبب کمبود عرضه شده است. با توجه به اینکه سایر تولیدکنندگان در جایگزین کردن تولید روسیه محدودیت دارند و قیمت‌های بازار آتی نشان می‌دهد، کمی عرضه تا سال بعد و پس از ان ادامه یابد.»

منبع: دنیای معدن

عناوین برگزیده