تاریخ: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۴۱
کد خبر: ۲۷۴۷۲۲
در پی عرضه از هفته آینده:
‌می‌متالز - کارشناس اقتصادی با اعلام امکان استفاده از اوراق گام در معاملات بورس کالا از هفته آینده گفت: این اوراق ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در صنایع ایجاد خواهد کرد.

به گزارش می‌متالز، کامران رحیمی با اشاره به اظهارات رئیس بانک مرکزی مبنی بر امکان استفاده از اوراق گام در معاملات بورس کالا از هفته آینده گفت: اوراق گام می‌تواند جایگزین بخشی از روش‌های مرسوم تامین سرمایه در گردش باشد.

وی افزود: با استفاده از اوراق گام ضمن عملیاتی شدن تامین مالی زنجیره تامین در زنجیره مثل قطعات خودرو، نساجی و پوشاک، تجهیزات صنعتی و... ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در این صنایع ایجاد خواهد شد.

رحیمی ادامه داد: این روش با کاهش نیاز به نقدینگی برای خریداران منفعت ایجاد کرده و به استمرار تولید در زنجیره‌های مختلف منجر شده که این موضوع منفعت عمومی را به همراه دارد. سود این تامین مالی تنها به خریداران نمی‌رسد بلکه مانع بدون مشتری ماندن صنایع مادر در زمان رکود و کاهش نقدینگی می‌شود.

بر اساس این گزارش، اوراق گام برگه ضمانت دارای اعتبار است که بانک‌های عامل با اعتبار سنجی از شرکت‌های خواهان در وجه شرکت فروشنده صادر می‌کنند. به این ترتیب فروشنده می‌تواند بر مبنای این اوراق و بدون پرداخت وجه، ماده اولیه را دریافت کرده و نسبت به تبدیل آن به محصول و فروش در بازار اقدام کند و نرخ آن را در زمان مقرر به بانک پرداخت کند.

فروشنده نیز این امکان را خواهد داشت هر زمانی این اوراق را با نرخ تنزیل در بازار سرمایه نقد کرده یا تا سررسید مقرر نگهداری و در نهایت مبلغ اسمی قرارداد را دریافت کند. این اوراق با نام، غیر کاغذی، بدون کوپن سود و در قطعات استاندارد با ارزش اسمی ۱۰۰ هزار تومانی منتشر خواهد شد و امکان تامین مالی را در زنجیره تولید فراهم می‌کند.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده