تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۵۹
کد خبر: ۲۸۰۸۶۲
عملکرد وزارت صمت در بخش معدن؛
‌می‌متالز - شفاف‌سازی فرآیند‌ها و جمع شدن امضا‌های طلایی از جمله مهمترین اقدامات انجام شده وزارت صمت در حوزه معدن و صنایع معدنی در سال جاری است.

به گزارش می‌متالز، فرایندمحور کردن حوزه معدن، تامین ماشین‌آلات معدنی، محاسبه و هوشمندسازی حقوق دولتی، پایین آوردن تصدی‌گری وزارت صمت در حوزه معدن، بارگزاری مزایده عمومی بسته‌های سرمایه گذاری به صورت مزایده، اجرای طرح صیانت از مواد معدنی، احیاء معادن غیرفعال، تهیه تزار نامه معدنی، یکپارچه‌سازی داده‌ها، پایش و تجمیع و ساماندهی بخش‌نامه‌های متضاد به صورت جامع، اجرای عملیات و شناسایی معادن جدید، مردمی‌سازی معادن (بسته‌های سرمایه گذاری)، شفاف‌سازی و هوشمند کردن خدمات به معدنکاران، نظارت بر زنجیره‌های فولاد، مس و آلومینیوم و سیمان از اقدامات مهم حوزه معدن در وزارت صمت در دولت سیزدهم بوده است.

در یک سالی که از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم می‌گذردر، شاید بتوان گفت مهمترین اقدام انجام شده در سال جاری در حوزه معدن، شفاف سازی فرآیند‌ها بود. به اذعان همه کارشناسان، بخش معدن از قدیم الایام محل امضا‌های طلایی و توزیع رانت‌ها بوده و نیاز بود تا فرآیند‌ها در آن اصلاح شود. در این راستا تاکنون حدود ۳۴۰ آیین نامه و بخشنامه که برخی آن‌ها متناقض بودند، تصفیه و پالایش شد و به جای آن‌ها فرآیند‌ها به صورت سامانه‌ای و با حداقل ارتباط انسانی تعریف شد. در موضوع واگذاری‌ها نیز فرآیند‌ها به صورت سامانه‌ای تعریف شده و این مهم به عنوان یک استراتژی کلان اتفاق افتاده و باید ادامه یابد.

رشد ۱۰۰ درصدی عرضه محصولات در بورس کالا

برپایه این گزارش، موضوع مهم دومی که در سال جاری در بخش معدن به آن پرداخته شد، مدیریت زنجیره توزیع بود و در ۶ ماهه ابتدایی امسال ۱۰۰ درصد عرضه محصولات در بورس کالا افزایش یافت. امروز وزارت صمت همه عرضه‌ها و فروش‌ها را به مسیر بورس کالا سوق داده که فضای شفافی دارد و امکان قیمتگذاری دستوری نیز در آن وجود ندارد. امروز در زنجیره فولاد هیچگونه مداخله قیمتی را شاهد نیستیم و این زنجیره، خود مباحث تولید و توزیع را با کمترین مشکل انجام می‌دهد.

موضوع فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، امروز یک گلوگاه قدیمی در این بخش محسوب می‌شود، به‌طوری که حدود ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات مستعمل بالای ۱۸ سال در کشور وجود دارد که برای رفع این نقیصه و نوسازی ناوگان دو مسیر پیش بینی شده است. مسیر نخست، استفاده حداکثری از ظرفیت تولید داخل است. در این راستا قرارداد تولید ۶۰۰ دستگاه ماشین آلات با هپکو با تسهیلات ۸۰ درصدی منعقد شده که معادل تولید یک سال این شرکت خواهد بود.

مسیر دوم نیز تسهیل واردات تعریف شده است. تا امروز بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ ثبت سفارش واردات برای ورود ماشین آلاتی که تولید داخل ندارند انجام شده و تا همین مدت، میزان واردات ماشین‌آلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

اکنون دامپتراک‌های با ظرفیت بیش از ۵۰ تن با حداقل فرآیند اداری قابلیت واردات به کشور دارند.

انجام واگذاری بیش از ۵۳۰۰ معدن متروکه و پهنه اکتشافی

در سال جاری وزرات صمت تعداد پنج‌هزار و ۳۴۹ پهنه اکتشافی، معدن متروکه و ... را در استان‌ها شناسایی کرد و علاوه بر آن حدود ۲ هزار معدن بلاصاحب وجود داشت که البته مورد بهره برداری هم قرار می‌گرفتند؛ با این حال پرونده‌ای در وزارت صمت نداشتند و بالطبع حقوق دولتی نیز پرداخت نمی‌کردند. اکنون تعداد این معادن بلاصاحب به کمتر از ۳۰۰ معدن رسیده است.

در حال حاضر پنج‌هزار و ۳۴۹ پهنه اکتشافی و معدن متروکه یاد شده، در چهار منطقه هشت استانی تقسیم بندی شده و عملیات ثبت نام از افرادی که به دنبال فعال سازی پهنه معدنی هستند انجام شده است. پس از آن واجدین شرایط مالی و فنی انتخاب شده و واگذاری انجام می‌شود.

در صدر این واگذاری‌ها معادن «ققنوس ۱» و «امیرسنگان پارسیان» قرار دارند که فرآیند واگذاری آن‌ها در مهرماه انجام شده و به نظر می‌رسد تا اوایل آذرماه به بهره برداران جدید واگذار شوند.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده