تاریخ: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۱۳
کد خبر: ۲۸۰۹۰۹
‌می‌متالز - با تحقق مصوبات نشست روسای کل گمرکات ایران و ترکمنستان در شهریور ماه سال جاری و تسهیلات و اقدامات در نظر گرفته شده حجم تردد کامیون‌ها در مرز‌های گمرکی مشترک دو کشور افزایش ۱۰۰ درصدی یافت.

به گزارش می‌متالز، با رفع محدویت‌ها و ممنوعیت‌هایی که از زمان همه گیری بیماری کرونا اعمال شده بود، بعد از ۳ سال کامیون‌های حامل کالا‌های ترانزیتی، صادراتی و وارداتی می‌توانند به عمق خاک دو کشور وارد شوند.

در این راستا و با تحقق مصوبات نشست روسای گمرک دو کشور در شهریور ماه سال جاری در محل گمرک مرزی لطف آباد ایران و آرتیق ترکمنستان، اولین کامیون ترکمنستانی وارد خاک ایران شد. این گزارش حاکیست با این اقدام کامیون‌های دو طرف می‌توانند به صورت حمل یکسره، ترانشیپمنت مستقیم و غیر مستقیم وارد اماکن گمرکی و عمق خاک دو کشور شوند.

این گزارش در خصوص دستاورد‌های دیگر نشست طرفین در شهریور ماه سال جاری را حذف دریافت متقابل خط سیر عبور کامیون‌های ایرانی و ترکمنی در داخل خاک دو کشور از آبان امسال به ازای هر کیلومتر ۱/۵ دلار ذکر کرد و می‌افزاید: این امر سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش حجم مبادلات تجاری خواهد شد.

طرف ترکمنستانی هیچ محدودیت و ممنوعیتی در تعداد ناوگان ورودی و خروجی اعمال نمی‌کند، می‌افزاید: با توجه به علاقمندی طرف ترکمنستانی به افزایش حجم مبادلات بین کشور، مقامات گمرکی ترکمنستان خواهان افزایش ساعت کاری گمرک دو طرف هستند تا تشریفات گمرکی با سرعت بیشتری انجام شود. براساس این گزارش محدودیت‌های کرونایی هم که بیش از این، طولانی شدن عملیات گمرکی را در پی داشت، برداشته شده است.

در ۷ ماهه سال جاری میزان ترانزیت از گمرک سرخس ۶۲ درصد و وزن صادرات ۱۳ درصد افزایش یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده