تاریخ: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۹:۴۹
کد خبر: ۲۸۰۹۹۰
‌می‌متالز - قدیمی‌ترین انجمن مصرف کنندگان ایتالیا اعلام کرد که قیمت برق در این کشور از اکتبر سال گذشته تا کنون ۳۲۹ درصد افزایش یافته است.

به گزارش می‌متالز، قدیمی‌ترین انجمن مصرف کنندگان ایتالیا موسوم به یو‌ان‌سی روز پنجشنبه اعلام کرد که قیمت برق در این کشور طی ماه اکتبر رکورد بی سابقه‌ای را ثبت کرده است.

قیمت برق که در منطقه آپنینی ایتالیا در بازار آزاد فروخته می‌شود، از اکتبر سال گذشته ۳۲۹ درصد افزایش یافته است و در رتبه بندی یو‌ان‌سی برای گران‌ترین کالا‌ها و خدمات در جایگاه اول قرار دارد.

هزینه پرواز‌های بین‌المللی نیز مانند تعرفه‌های برق شاهد جهش بوده است به طوری که افزایش سالانه معادل ۱۱۳ درصد را ثبت کرده است. قیمت گاز نیز با افزایش بیش از ۹۶ درصدی نسبت به سال گذشته در رتبه بعدی قرار گرفت.

گزارش یو‌ان‌سی به دنبال آخرین داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار ایتالیا موسوم به ایستات ISTAT، منتشر شد که نشان می‌دهد شاخص قیمت داخلی در اکتبر نسبت به سال گذشته ۱۱.۸ درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان از مارس ۱۹۸۴ بوده است.

بر اساس این گزارش، رشد سالانه قیمت مصرف کننده در ایتالیا که به دلیل افزایش قیمت انرژی صورت گرفته است، در ماه اکتبر به ۱۲.۶ درصد رسید و نسبت به ۹.۴ درصد ثبت شده در ماه قبل جهش نشان می‌دهد.

اقلام غذایی اساسی نیز تورم چشمگیری را در ایتالیا شاهد بوده است، به طوری که قیمت انواع روغن‌های گیاهی، به استثنای روغن زیتون، ۵۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

قیمت کره ۴۳ درصد رشد کرد و پس از آن شکر با ۳۸.۸ درصد نسبت به سال قبل و ۱۷ درصد نسبت به سپتامبر افزایش یافت.

در زمانی که خانواده‌های کم درآمد در حال حاضر تلاش می‌کنند با قبض‌های فزاینده انرژی کنار بیایند، انتظار می‌رود افزایش شدید قیمت‌ها باعث شود میانگین قبض سالانه مواد غذایی به میزان ۷۶۱ یورو (۷۸۷ دلار) افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده