تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۳۴
بازدید: ۲۲۴
کد خبر: ۲۸۱۱۸۹

فولادی‌ها افزایش کرونایی‌ها در چین را نادیده گرفتند

‌می‌متالز - در شرایطی که دولت چین وعده حمایت از بخش ساخت وساز در این کشور را داده و این موضوع محرک رشد بهای سنگ آهن و فولاد شده، بر تعداد مبتلایان به کرونا در چین به شکل فزاینده‌ای اضافه شده و این موضوع بدبینی فعالان بازار به تحقق وعده افزایش ساخت وساز در این کشور را رقم زده است.

به گزارش می‌متالز، با وجود این، در شرایط کنونی همچنان امیدواری به بازگشت تقاضا در میان فعالان بازار غلبه دارد و این موضوع باعث می‌شود با وجود اینکه حجم معاملات محدود است، قیمت‌ها در مسیر صعود قدم بردارد. سنگ آهن تا روز پایانی هفته منتهی به روز جمعه ۱۸نوامبر تا مرز ۱۰۰دلاری شدن صعود کرد. خوش‌بینی به بهبود روند ساخت مسکن در چین محرک بهای سنگ آهن ظرف دوهفته اخیر بوده و به این ترتیب این محصول ظرف این بازه زمانی از کف کانال قیمتی ۸۰دلاری فاصله گرفته است.

پلتس، بهای سنگ آهن عیار ۶۲‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را در روز جمعه ۱۸نوامبر ۹۹دلار و ۱۰سنت ارزیابی کرد که این نرخ نسبت به بهای فروش آن در روز پایانی هفته قبل رشد ۸/ ۶دلاری داشت. اخباری مبنی بر تشویق دولت چین به شروع مجدد تولید در فولادی‌های مستقر در جنوب این کشور منتشر شده که این موضوع نیز از رشد نرخ در این بازار حمایت کرده است. روند کاهش بهای زغال سنگ متالورژیک آسیا فوب استرالیا در روز پایانی هفته با شدت بیشتری ادامه یافت، به نحوی که پلتس، پریمیوم شاخص زغال متالورژیک خود را با کاهش روزانه ۱۰دلار برابر ۲۶۰دلار و ۲۵سنت ارزیابی کرد. به این ترتیب، این محصول ظرف یک‌هفته کاهش ۴۰دلاری را به ثبت رساند.

رفع محدودیت در عرضه همزمان با عقبگرد تقاضا مهم‌ترین دلیل سقوط ۱۵درصدی بهای این محصول ظرف هفته اخیر بود. روند کاهش نرخ در بازار زغال متالورژیک فوب استرالیا به بازار این محصول تحویل بنادر چین نرسید. احتمال افزایش تقاضا برای این محصول از سوی فولادسازان چینی با توجه به عزم دولت این کشور برای حمایت از بخش املاک باعث شده است تا این محصول از روند کاهش نرخ در مبدا سیگنال نگیرد و ظرف یک‌هفته اخیر بدون تغییر نرخ در محدود ۲۹۸دلار به‌ازای هر تن معامله شود. البته شنیده‌ها از افزایش سریع تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چین حکایت دارد. استمرار این رویه اگر به شدت‌گرفتن مجدد قرنطینه در چین بینجامد، احتمال سرایت روند کاهش نرخ زغال به بازار چین نیز وجود دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده