تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۲۲
کد خبر: ۲۸۸۲۱۰
کارشناس ارشد بازار سرمایه اعلام کرد؛
‌می‌متالز - کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس به رشد تولید و عرضه در بازار کمک می‌کند، گفت: با عرضه کامل خودرو‌ها در بورس از بازار سیاه در صنعت خودرو جلوگیری می‌شود و منفعت این اقدام به مردم و خودروسازان می‌رسد.

به گزارش می‌متالز، نوید خاندوزی در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اظهار داشت: دلیل آغاز عرضه خودرودر بورس کالا این بود که سال‌ها سیاست سرکوب قیمت و در ادامه تولید صنعت خودرو در پیش گرفته شده بود، اما با استفاده از ظرفیتبورس کالا، کشف عادلانه جای قیمت‌گذاری دستوری را می‌گیرد و این رویه به رشد تولید و عرضه نیز کمک می‌کند.

وی افزود: بورس کالا مسیری است که برای خودروساز‌ها و نیز مردم شرایط بهتری را رقم می‌زند و مردم می‌توانند به راحتی از طریقبورس به شیوه‌ای امن اقدام به خرید خودرو کنند.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که تحویل خودرو‌ها آن هم زودتر از موعد مقرر باعث تشویق حضور مردم به این بستر شده است.

خاندوزی خاطرنشان کرد: سازمان بورس و بورس کالا باید شرکت‌های خودروسازی را مجاب کنند تا بر اساس منافع خود، سهامداران ومردم، تعداد بیشتری خودرو عرضه کنند تا تعادل قیمتی هر چه سریع‌تر در بورس شکل بگیرد. رشد عرضه‌ها و تعادل قیمت هم‌اکنون نیزقابل مشاهده است.

تلاش مخالفان شفافیت

وی با تاکید بر اینکه افرادی که مخالف عرضه خودرو در بورس هستند باید دلایل کاملاً شفاف و روشنی داشته باشند، ادامه داد: نمی‌توان از طرفی بر لزوم قیمت پایین خودرو و حمایت از مردم سخن گفت، اما از سوی دیگر از هر پنج هزار نفر یک نفر بتواند خودروخریداری کنند؛ این عدم دسترسی به خودروی صفر کیلومتر حمایت از مردم نیست.

خاندوزی خاطرنشان کرد: شفافیت قیمت و معاملات خودرو از مسیر بورس کالا اتفاق می‌افتد و هر کسی که با این موضوع مخالفتمی‌کند با شفافیت مقابله کرده است و سیستم شفاف را قبول ندارد. سازوکار بورس عرضه خودرو در بورس می‌تواند صنعت خودروسازیکه نیازمند به رهایی از قیمت‌گذاری دستوری است را به قیمت واقعی و منطقی سوق دهد تا علاوه بر حذف رانت‌ها، صنعت خودرو نیز باسرعت بیشتری حرکت کند.

رشد شدید قیمت خودرو‌های غیر بورسی

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه گفته می‌شود قیمت خودرو با عرضه در بورس کالا افزایش یافته است؟ گفت: به نظرم درمقطعی که دلار در حال رشد بوده و قیمت همه خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است، باید بسنجیم و ببینیم خودرو‌هایی که دربورس کالا عرضه شدند افزایش قیمت بیشتری پیدا کردند یا خودرو‌هایی که در بورس عرضه نشدند؟؛ اکنون قیمت پژو پارس در میانخودرو‌های داخلی در بازار با بیشترین افزایش را داشته در حالی که این خودرو در بورس عرضه نشده و از سوی دیگر پژو ۲۰۷ که دربورس عرضه شده با کمترین افزایش مواجه شده است.

وی ادامه داد: کسانی که با عرضه خودرو در بورس مخالف هستند باید روی این موارد تحقیق کنند که بورس کالا بستر گرانی خودرونبوده، بلکه در خودرو‌هایی که پر عرضه ظاهر شدند این موضوع باعث تعادل بازار و کنترل قیمت‌ها شده است؛ بنابراین اگر کسی دنبالاین است که قیمت در بازار متعادل شود باید از افزایش عرضه در بورس کالا استقبال کند.

شورای رقابت و لزوم ایجاد رقابت و رفع انحصار

خاندوزی در پایان در خصوص نظر شورای رقابت برای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: شورای رقابت در مواردی که انحصار وجوددارد باید در مسیر رفع انحصار و تصمیم‌های کارشناسی و دقیق در این زمینه قدم بردارد، این رویه در گذشته و در حوزه سرکوب قیمتخودرو مشاهده نشد، اما امیدواریم در فضای جدید، این شورا با استفاده از بستر رقابتی بورس کالا و تقویت سمت عرضه به احیایصنعت خودرو و احقاق حق مسلم مصرف‌کنندگان خودرو و سهامداران کمک کند.

منبع: کالاخبر

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده