تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۲۸
بازدید: ۲۶۲
کد خبر: ۲۸۸۳۰۹
سرویس خبر : آهن و فولاد
مدیر احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان خبر داد:

تحقق اهداف کمی و کیفی در تولید آهن اسفنجی

‌می‌متالز - مدیر احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان گفت: تعمیرات واحد احیا مستقیم را در فصل تابستان که خطوط تولید شرکت با محدودیت برق مواجه بود انجام دادیم و این امر به چابک‌سازی این بخش برای تولید کمی و کیفی بهتر منجر شد. در ادامه راه، افزایش کمی و کیفی تولید و احداث پروژه جدید آهن اسفنجی در دستور کار است.

به گزارش می‌متالز، علیرضا نجار قویدل در خصوص عملکرد این واحد در سال‌های اخیر بیان کرد: حدود ۱۳ سال از زمان بهره‌برداری واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان می‌گذرد. خوشبختانه در این سال‌ها با تلاش همکاران این واحد توانستیم بسیار سریع به ظرفیت اسمی کارخانه دست یابیم و حتی برخی از سال‌ها، میزان تولید بیش از ظرفیت اسمی بوده است.

وی افزود: از ابتدای بهره‌برداری تاکنون در سایه عزم و اراده کارکنان، سه مرتبه علاوه بر عبور از ظرفیت اسمی، رکورد تولید سالانه نیز در واحد احیا مستقیم ارتقا یافته است. در سال ۱۴۰۰ علی‌رغم محدودیت‌های انرژی، رکورد‌های متعدد روزانه و ماهانه در هر دو مدول فولاد هرمزگان به ثبت رسید و رکورد تولید سالانه آهن اسفنجی در مدول B به میزان ۸۵۴ هزار و ۸۵۴ تن و رکورد تولید سالانه آهن اسفنجی توسط مدول A به میزان ۸۵۸ هزار و ۴۹۴ تن به دست آمد. مجموع تولید هر دو مدول در این سال یک‌میلیون و ۷۱۳ هزار و ۳۴۸ بود که هر دو مدول تولیدی بیشتر از ظرفیت اسمی را ثبت کردند و تولید سالانه نیز بیش از ظرفیت اسمی بود.

مدیر احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به عملکرد سال ۱۴۰۱، اذعان کرد: از ابتدای سال تا امروز فولاد هرمزگان نیز همانند سایر فولادسازان کشور با محدودیت برق در تابستان مواجه بوده است؛ اما همان‌گونه که اشاره شد، عملیات شات‌دان را برای نخستین بار در تابستان و در اوج محدودیت‌های برق و توقفات خط تولید انجام دادیم. این تصمیم در حالی عملیاتی شد که هیچ‌گاه در گرمای تابستان عملیات تعمیرات انجام نمی‌شد. در نتیجه این اقدام، خوشبختانه توانستیم یک رکورد تولید ماهانه و چندین رکورد تولید روزانه را به ثبت برسانیم.

قویدل با اشاره بهبود کیفیت محصول واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان، عنوان کرد: با تأکید مدیریت شرکت، مقرر شد تمرکز واحد احیا مستقیم بر افزایش کیفیت محصول باشد، زیرا هرچه کیفیت آهن اسفنجی تولیدی بهتر باشد، پارامتر‌های فولادسازی بیشتر بهبود می‌یابد. خوشبختانه از نیمه دوم شهریورماه تاکنون، واحد احیا مستقیم، بهترین عملکرد را از نظر کیفیت آهن اسفنجی و متالیزاسیون به ثبت رسانده است.

مدیر احیا مستقیم فولاد هرمزگان با اشاره به هدف‌گذاری این واحد، تصریح کرد: در کوتاه‌مدت، افزایش بهره‌وری و بهره‌برداری ۱۰۰ درصدی از واحد احیا مستقیم را در دستور کار داریم. با توجه به اینکه ظرفیت دو مدول احیا مستقیم فولاد هرمزگان یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تن و واحد فولادسازی یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن است، برای تأمین مواد اولیه واحد فولادسازی به میزان بیشتری آهن اسفنجی نیاز است. اگر کمبود آهن اسفنجی را با خرید از بازار جبران کنیم، هزینه قابل‌توجهی به شرکت تحمیل می‌شود؛ ازاین‌رو باید به سمت افزایش کمیت و کیفیت و درجه متالیزاسیون آهن اسفنجی برویم تا خرید از بیرون شرکت کاهش یابد و شرکت هزینه کمتری متحمل شود.

قویدل با بیان اینکه در بلندمدت احداث یک مدول آهن اسفنجی جدید را در دستور کار داریم، مطرح کرد: خوشبختانه کلنگ‌زنی مدول سوم انجام شده و اقدامات مهندسی آن صورت گرفته است. هم‌اکنون پیمانکار در محل پروژه مستقر شده و اقدامات مرتبط با احداث زیرساخت‌های اولیه آن شروع شده است.

مدیر احیا مستقیم فولاد هرمزگان ضمن گرامیداشت سالگرد افتتاحیه فولاد هرمزگان، خاطرنشان کرد: سالگرد بهره‌برداری از فولاد هرمزگان برای همه کارکنان مانند همان روز‌های آغازین افتتاحیه نشاط‌آفرین است. از همان ابتدا رسیدن به محصول اولیه حس غرور ویژه‌ای را به کارکنان داد و از آن زمان تاکنون به‌ویژه در آستانه سالگرد افتتاحیه شرکت نیز کارکنان به همین صورت شورونشاط خاصی دارند.

منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

عناوین برگزیده