تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۲۵
بازدید: ۸۸
کد خبر: ۲۸۸۶۰۳
سرویس خبر : انرژی

افزایش واردات نفت هند از روسیه سهم اوپک را در ۲۰۲۲ به پایین‌ترین رقم رساند

‌می‌متالز - سهم اوپک از واردات نفت هند در ۲۰۲۲ به دنبال افزایش خرید نفت ارزان‌تر روسیه کاهش یافت و به ۶۴.۵ درصد رسید.

به گزارش می‌متالز، اطلاعات به‌دست‌آمده از منابع صنعتی نشان می‌دهد روسیه در ۲۰۲۲ سومین عرضه کننده بزرگ نفت به هند بود و ۱۵ درصد از کل خرید نفت این کشور را تشکیل می‌داد. بدین ترتیب سهم اوپک در واردات نفت هند به پایین‌ترین رقم طی بیش‌از یک دهه گذشته رسید.

پالایشگاه‌های هند به‌عنوان سومین مصرف‌کننده و واردکننده بزرگ نفت در دنیا خرید نفت روسیه را که پس‌از تحریم‌های نفتی اروپا ارزان‌تر فروخته می‌شود، افزایش داده‌اند.

روسیه در ۲۰۲۱، با عرضه ۱ درصد از کل واردات نفت هند، در رتبه هفدهم قرار داشت.

واردات نفت هند از روسیه در ماه گذشته به بالاترین رقم ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز رسید، یعنی حدود یک‌چهارم کل ۴.۹ میلیون بشکه نفتی که هند خریداری کرده بود.

واردات نفت هند از روسیه در دسامبر ۲۰۲۲ به بالاترین رقم طی ۷ ماه گذشته رسید، چون پالایشگاه‌های این کشور خرید نفت از روسیه را به‌خاطر کاهش قیمت آن پس‌از اجرا شدن تحریم‌های نفتی اروپا و تعیین سقف قیمت توسط گروه ۷ افزایش دادند.

سهم واردات نفت خام هند از کشور‌های عضو اوپک که بیشتر از خاورمیانه و آفریقا هستند تا ۶۴.۵ درصد در ۲۰۲۲ کاهش یافت. اوج واردات هند از اوپک در ۲۰۰۸ و برابر با ۸۷ درصد بود.

عراق و عربستان برترین صادرکنندگان نفت به هند در ۲۰۲۲ بودند.

روسیه در آخرین ماه ۲۰۲۲ برترین عرضه‌کننده نفت به هند بود و پس‌از آن عراق و عربستان قرار داشتند.

افزایش خرید نفت روسیه تمایل هند به درجات نفتی آفریقا را کاهش داده است. سهم آفریقا در واردات نفت هند در ۲۰۲۲ به پایین‌ترین رقم طی ۱۷ سال گذشته رسید و واردات این کشور از آمریکای لاتین هم تا پایین‌ترین رقم طی ۱۵ سال گذشته کاهش یافت.

از ابتدای بهار تا پایان پاییز یعنی ۹ ماهه اول سال ماری جاری، روسیه توانست جای عربستان را به‌عنوان دومین عرضه کننده بزرگ نفت به هند بگیرد و عراق همچنان در رتبه اول قرار داشت. واردات از روسیه یک‌پنجم کل واردات نفت هند را در این ۹ ماه تشکیل می‌داد. بدین ترتیب سهم اوپک تا حدود ۶۱.۵ درصد کاهش یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده