تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۰۴
کد خبر: ۲۸۸۷۵۸
‌می‌متالز - حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق بودجه، گفت: روز گذشته کمیسیون تلفیق در سه شیفت جلسه داشت و منابع درآمدی دولت با حضور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و معاونین‌شان، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، رئیس گمرک، رئیس سازمان مالیاتی و معاون وزیر نفت بررسی شد.

به گزارش می‌متالز، او ادامه داد: هر کدام از مسوولان حاضر در جلسه در حوزه خود در خصوص درآمد‌های دولت در قانون بودجه صحبت‌هایی را مطرح کردند. نمایندگان نیز نظرات‌شان را در حوزه مالیاتی مطرح کردند. تاکید نمایندگان بر این بود که افزایش مالیات‌های پیش‌بینی شده در لایحه بودجه به گونه‌ای نباشد که به مردم فشار بیاید. باید مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی گرفته شود که فرار مالیاتی دارند نه آنکه بار درآمد مالیات به دوش مردم عادی بیفتد. این نماینده مجلس با بیان اینکه در کمیسیون تلفیق نسبت به عدم تحقق درآمد‌های ناشی از واگذاری شرکت‌های دولتی هشدار داده شد، تاکید کرد: بخشی از منابع دولت در قالب واگذاری شرکت‌های دولتی است و در کمیسیون تلفیق میزان درآمدی که دولت در این زمینه پیش‌بینی کرده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. برخی اعضای کمیسیون تلفیق نسبت به تحقق منابع درآمدی ناشی از واگذاری شرکت‌های دولتی انتقاد داشت و تحقق این درآمد‌ها را به دور از ذهن می‌دیدند.  

فیروزی با اشاره به بررسی درآمد‌های نفتی و گمرکی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در کمیسیون تلفیق گفت: در حوزه فروش نفت دولت مدعی است منابعی که پیش‌بینی کرده حتما قابل تحقق است و نمایندگان مجلس هم نظرات‌شان را در این خصوص در کمیسیون تلفیق مطرح کردند. در حوزه گمرک پیش‌بینی‌های درآمدی دولت مورد بحث قرار گرفت. از جمله نکته مثبتی که در لایحه بودجه دولت وجود دارد این است که حقوق گمرکی در خصوص کالا‌های اساسی از ۴ درصد به یک درصد تقلیل پیدا کرده است. تاکید اعضای کمیسیون تلفیق بر ایجاد سازو‌کار‌های به‌روز و مناسب در گمرکات کشور برای روان‌سازی امور گمرکی و شناسایی حقوق واقعی دولت در گمرکات بود. او در پایان اظهار کرد: نمایندگان بیشتر نگران این هستند منابعی که در لایحه بودجه دولت در زمینه درآمد‌ها پیش‌بینی شده است همگی محقق نشود. اما نمایندگان دولت در کمیسیون با دلایلی که می‌آورند سعی در قانع کردن نمایندگان و تاکید بر قابل تحقق بودن درآمد‌های دولت داشتند.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده