تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۴۶
کد خبر: ۲۹۲۲۵۱
‌می‌متالز - گزارش ماه فوریه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که کشور‌های عضو ائتلاف اوپک پلاس در ژانویه ۲۰۲۳ تولید نفت خود را به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند و از برنامه تولید خود ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز عقب‌تر بودند.

به گزارش می‌متالز، گزارش ماه فوریه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که کشور‌های عضو ائتلاف اوپک پلاس در ژانویه ۲۰۲۳ تولید نفت خود را به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند و از برنامه تولید خود ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز عقب‌تر بودند.

بر اساس این گزارش، حجم تولید نفت اعضای این ائتلاف با ۱۶۰ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه دسامبر به ۳۸.۱۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که سطح تولید هدف کشور‌های اوپک پلاس برای ژانویه ۴۰.۱ میلیون بشکه در روز بوده است. این بدان معناست که این طرح ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز از برنامه عقب است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه در ژانویه تولید نفت خود را (بدون احتساب میعانات گازی) اندکی کاهش داد و با ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش به ۹.۷۷ میلیون بشکه رساند که ۷۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از برنامه تولید کرد.

عربستان سعودی تولید خود را ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و به ۱۰.۳۹ میلیون بشکه در روز رساند که ۹۰ هزار بشکه از هدف تعیین شده در توافق اوپک پلاس کمتر است.

در نشست ۵ اکتبر ۲۰۲۲، کشور‌های شرکت کننده در توافق اوپک پلاس توافق کردند که از نوامبر تولید خود را به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند و همچنین توافق را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید کردند.

آن‌ها به عنوان مبنای محاسبه کاهش تولید نفت، از اوت ۲۰۲۲ سهمیه‌هایی را تحت توافق اوپک پلاس تعیین کردند.

در نشست ۴ دسامبر ۲۰۲۲، کشور‌های عضو این ائتلاف تصمیم گرفتند تا برنامه فعلی تولید نفت را حفظ کنند. کمیته نظارت اوپک پلاس در نشست ۱ فوریه ۲۰۲۳ نیز تغییر در سهمیه تولید را توصیه نکرد.

نشست بعدی کمیته نظارت اوپک پلاس در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد و نشست عمومی این ائتلاف برای ۴ ژوئن ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده