تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۳۱
کد خبر: ۲۹۲۲۹۳
‌می‌متالز - فولاد هرمزگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ مبارکه در تلاش است تا با بهره برداری از طرح ۹۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی خود تولید تختال را ارتقا دهد. این پروژه در میان ۴۸ ابر پروژه صنعتی کشور قرار دارد.

به گزارش می‌متالز، فولاد هرمزگان یکی از موفق‌ترین زیر مجموعه‌های هلدینگ فولاد مبارکه محسوب می‌شود که تلاش می‌کند سهم خود را در بازار داخلی و بیشتر در بازار صادراتی افزایش دهد. فولاد هرمزگان در چند سال اخیر تلاش کرده است تا با ارتقای کمی و کیفی در میان بزرگان فولاد قرار بگیرد و خوشبختانه در این زمینه موفق عمل کرده است.

فولاد هرمزگان با ظرفیت تولید ۱.۵ میلیون اسلب فولادی، در کنار فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب آهن، در جایگاه ممتازتولیدکنندگان فولاد ایران قرار گرفته است. این شرکت در ۹ ماه امسال یعنی تا پایان آذر ماه موفق به تولید یک میلیون و ۱۲۷ هزار تن اسلب فولادی شده است. در این مدت فولادسازان کشور ۹ میلیون و ۳۳۰ هزار تن اسلب و ۲۳ میلیون و ۷۸۶ هزار تن فولاد خام تولید کردند. به این ترتیب فولاد هرمزگان سهم ۱۲ درصدی در تولید اسلب و سهم ۴.۷ درصدی در تولید فولاد خام کشور دارد.

کارنامه تولید فولاد هرمزگان نشان می‌دهد با رکورد‌های پی در پی در تولید در حال تثبیت جایگاه خود به عنوان یکی از بزرگان فولادی است. شاید همین موضوع باعث شده تا یکی از شرکت‌هایی باشد که در لیست ۴۸ پروژه عظیم ملی با سرمایه گذاری تقریبی ۴۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفته است.

درواقع فولاد هرمزگان با پروژه واحد ۹۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی در طرح ۴۸ ابر پروژه صنعتی حضور پیدا کرده است.

این طرح با سرمایه‌گذاری حدود ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و در طی ۳۰ ماه به بهره‌برداری می‌رسد که می‌تواند در بحث تولید آهن اسفنجی مورد نیاز فولاد هرمزگان و تامین نیاز واحد‌های دیگر بسیار نقش آفرین باشد.

اما چرا بهره برداری از این طرح برای فولاد هرمزگان بسیار حائز اهمیت است؟

فولاد هرمزگان با بهره برداری از این مدول ۹۰۰ هزار تنی ظرفیت آهن اسفنجی خود را به ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تن می‌رساند.

آهن اسفنجی ماده اولیه برای تولید تختال این مجموعه محسوب می‌شود و به نوعی فولاد هرمزگان به کیفیت تختال و میزان فروش آن دارای جایگاه برتر شده است.

با بهره برداری از این طرح میزان ظرفیت تولید تختال نیز از ۲ میلیون تن فراتر خواهد رفت.

نکته مهم دیگر در روند اجرای این پروژه تامین مالی آن از محل اعتبارات خود شرکت است که ناشی از صرفه جویی‌های ارزی صورت گرفته و رشد در فروش و سوددهی آن خواهد بود.

درواقع فولاد هرمزگان با حرکت در مسیر استفاده از توان ساخت داخل و صرفه جویی ارزی صورت گرفته، به سراغ اجرای پروژه‌های مهمی از جمله پروژه ۹۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی برود.

اجرای چنین پروژه‌هایی علاوه بر آنکه دسترسی به ظرفیت اسمی این مجموعه را فراهم می‌کند گامی در راستای ادامه دار شدن رکوردزنی‌های فولاد هرمزگان خواهد بود.

فولاد هرمزگان در چند سال اخیر در تلاش است تا با ثبت رکورد‌های پی در پی جایگاه خود در تولید را حفظ کند. همین موضوع باعث شده تا میزان فروش داخلی و صادراتی این مجموعه با افزایشی همراه شود که منجر به تامین اعتبارات برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای می‌شود.

این اتفاق به نفع سهامداران «هرمز» خواهد بود و باعث می‌شود تا جایگاه بورسی این مجموعه نیز به موازات افزایش تولید و فروش ارتقا پیدا کند.

شاهکار فولاد هرمزگان در سال ۱۴۰۰ رقم خورد، جایی که این شرکت توانست با کسب سود خالص بیش از هشت هزار میلیارد تومان، به اندازه تمام سال‌های فعالیت خود سودآوری داشته باشد. گفتنی است که این شرکت در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده بود.

منبع: تیتر ۲۰

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده