تاریخ: ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۱۵
کد خبر: ۲۹۲۴۷۴
‌می‌متالز - معاون امور بین‌الملل وزارت نفت از طراحی و ارائه بسته ۴۰ میلیارد دلاری به چین برای سرمایه گذاری در زنجیره ارزش صنعت نفت ایران خبر داد و گفت: علاوه بر این در سفر اخیر رئیس‌جمهور به چین، بسته‌ای برای جذب فاینانس چین ارائه شده است.

به گزارش می‌متالز، روز جمعه، احمد اسدزاده در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه مذاکرات خوبی بین ایران و چین در جریان است، اظهار داشت: سال گذشته در سفری که به همراه آقای امیرعبداللهیان به چین داشتیم یک بسته ۱۰۰ میلیارد دلاری را ارائه کردیک و پس از آن بسته‌ای هدفمندتر و هوشمندتر طراحی و ارائه کردیم.

وی افزود: درست است که به چین نفت صادر می‌کنیم، اما باید همکاری هایمان را به زنجیره ارزش ارتقاء دهیم و در بسته طراحی شده پروژه‌های توسعه زنجیره ارزش قرار دارد.

به گفته وی پروژه‌هایی مانند ام. تی. او و متانول اولفین از پروژه‌هایی است که در این بسته ارائه شده است.

معاون امور بین‌الملل وزارت نفت با اشاره به برنامه‌های متنوع توسعه زنجیره ارزش صنعت نفت در مناطق مکران، چابهار و جاسک، گفت: این پروژه‌ها پیشرفت‌هایی داشته اند و اگر طرف چینی اعلام آمادگی کند، خیلی علاقه‌مند هستیم مشارکت چینی‌ها را به حوزه‌های زنجیره ارزش معطوف کنیم.

وی تاکید کرد: خام فروشی هنر نیست و ما باید سعی کنیم سرمایه گذاری داخلی و خارجی را به حوزه توسعه زنجیره ارزش معطوف کنیم و در همین راستا پتروپالایشگاه‌هایی که در جنوب تعریف کرده ایم که از مهم‌ترین پروژه‌های ارائه شده به طرف چینی است.

اسدزاده با بیان اینکه پروژه‌های ارائه شده برای توسط طرفین بررسی می‌شود، گفت: این‌ها پروژه‌های مشخصی است که اگر اراده طرفین وجود داشته باشد، به سرعت قابل انجام است. مهم این است که طرف چینی این اعتقاد را دارد که به رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشور ما، با ما همکاری کند و این اراده در طرف چینی دیده می‌شود و دولت سیزدهم هم این اراده را دارد.

وی افزود: این دو اراده در سطوح عالی شکل گرفته است و پروژه‌ها هم تعریف شده است و هم اکنون زمان آن است که طرفین در کنار هم بنشینند و درباره کم و کیف پروژه‌ها با هم بحث کنند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه مذاکرات خوبی بین ایران و چین شکل گرفته است، گفت: علاوه بر این پروژه‌هایی که با مشارکت طرف چینی می‌توانیم اجرا کنیم، موضوع فاینانس هم مطرح است. در گذشته فاینانس ۲۰ میلیارد دلاری از چینی‌ها گرفتیم که ۵ پتروشیمی در آن بسته بود و اجرای این بسته به پایان رسید و در حال حاضر بسته جدیدی برای فاینانس در سفر اخیر ارائه شده که در حال مذاکره است.

منبع: اگزیم نیوز

عناوین برگزیده