تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۳۶
بازدید: ۱۴۷
کد خبر: ۳۰۳۱۰۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

نهاد پارلمان بخش خصوصی باید از منفعت طلبی‌ها و سیاسی بازی‌ها دور بماند

‌می‌متالز - رئیس اتاق ایران در نخستین نشست هیات نمایندگان منتخب اتاق مشهد، با اشاره به جایگاه اتاق به عنوان یک نهاد مدنی پیشرو، بر لزوم دور ماندن این نهاد از منفعت طلبی‌ها و سیاسی بازی‌ها تاکید کرد.

به گزارش می‌متالز، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: پارلمان بخش خصوصی به عنوان یک نهاد مدنی پیشرو، ظرفیت ارزشمندی به شمار می‌آید که درگذر سالیان و اعصار به نسل حاضر فعالان اقتصادی میراث رسیده و باید مصون و دور از منفعت طلبی‌های فردی و سیاسی بازی‌های مخرب باقی بماند و رسالت این مهم نیز هم اکنون بر دوش اعضای هیات نمایندگان دوره دهم اتاق‌های کشور، قرار دارد.

غلامحسین شافعی در نخستین جلسه هیات نمایندگان دور دهم اتاق مشهد با تاکید بر جایگاهی که پارلمان بخش خصوصی باوجود همه تلاطمات در ۱۴۰ سال گذشته در عرصه اقتصاد کشور داشته است، افزود: این نهاد تشکلی، به لحاظ ساختار استثنایی بوده و نمونه مشابهی از آن در کشور وجود ندارد؛ اتاقی که سال‌هاست منزل فعالان اقتصادی و محوری برای اجماع دیدگاه‌ها و تقویت صدای مطالبه گری آن‌ها بوده، اگر به دام سیاسی بازی فرو افتد؛ قطعا بیشترین آسیب را متحمل می‌شود و از رسالت اصلی خود دور خواهد شد. او از اعضای هیات نمایندگان دوره دهم انتخابات اتاق‌های سراسر کشور درخواست کرد تا این میراث ارزشمند را قدر بدانند و برای تقویت جایگاه آن، هم گرایی و هم صدایی داشته باشند.

شافعی در ادامه این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره چهره‌هایی که در حدود صد سال گذشته تلاش‌های زیادی کردند تا «اتاق تجارت مشهد» را به «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد» برسانند؛ خاطرنشان کرد: یکی از این نام‌های ماندگار مرحوم امیرپور است. در سال‌های آغازین بعد از انقلاب، ساختمان تاریخی اتاق مشهد که توسط مرحوم حاج حسین ملک هبه شده بود؛ توسط نیرو‌های انقلابی در اختیار گرفته شد. رایزنی‌ها و پیگیری‌های شبانه روزی وی توانست گره گشا شود و این ساختمان به اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی مشهد بازگردانده شد. وی تاکید کرد: افرادی که در عرصه مطالبه گری به نیابت جامعه بزرگ اقتصادی بخش خصوصی قدم گذاشته اند؛ باید منافع جمعی را دنبال کنند و از نقد و پیگیری نهراسند. رئیس اتاق ایران ابراز امیدواری کرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در دوره دهم، تعالی بیشتر و پیشرفت بالاتری را تجربه کند.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده