تاریخ: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۰۷
بازدید: ۱۲۷
کد خبر: ۳۰۳۳۴۲
سرویس خبر : صنایع کوچک

مبارزه با تولیدکنندگان محتکر لوازم خانگی

‌می‌متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره گرانی لوازم خانگی، گفت: با رصد بازار با تولیدکنندگانی که با عدم عرضه بازار را ملتهب می‌کنند یا قیمت‌ها را بدون مجوز مراجع ذی ربط افزایش می‌دهند، برخورد شود.

به گزارش می‌متالز، سیدجواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس لوازم خانگی درباره گرانی لوازم خانگی، گفت: یکی از ریشه‌های این موضوع عدم راه‌اندازی سامانه جامع تجارت است، زیرا در شرایط کنونی امکان رصد زنجیره تولید، واردات و توزیع از ابتدا تا انتها وجود ندارد، مواد اولیه موردنیاز تولید در کشور موجود بوده، دستمزد کارگر و هزینه انرژی نیز ریالی است، اما در برخی موارد قیمت‌ها نجومی و دلاری محاسبه می‌شود.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی افزود: با تکمیل سامانه جامع تجارت امکان رصد نیازها، ظرفیت‌ها و زنجیره تولید فراهم می‌شود؛ بنابراین از سوءاستفاده جلوگیری خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: دستگاه‌های امنیتی باید به این حوزه ورود کرده و با افرادی که در تلاش برای دپوی مواد اولیه مورد نیاز تولید در انبار‌ها هستند، برخورد کنند.

وی ادامه داد: گردش‌های مالی بالا در حساب‌های غیرتجاری به منظور فرار مالیاتی از دیگر موضوعاتی است که باید مورد رسیدگی قرار گیرد. در واقع در برخی حساب‌های جاری مبالغ تجاری جابه‌جا می‌شود که این موضوع نشان‌دهنده برخی اقدامات زیرزمینی است، برای جلوگیری از این موضوع باید تمهیدات ویژه اندیشیده شود؛ همه اقدامات باید در اتاق شیشه‌ای انجام شود، زیرا با تحقق این مهم نیاز کشور، میزان تولید، عرضه و… مشخص می‌شود و از اقداماتی مانند دپو و احتکار جلوگیری خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: با تکمیل سامانه جامع تجارت تولیدکنندگان متخلف مشخص می‌شوند با رصد بازار با تولیدکنندگانی که با عدم عرضه بازار را ملتهب می‌کنند یا قیمت‌ها را بدون مجوز مراجع ذی ربط افزایش می‌دهند، برخورد می‌شود.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده