تاریخ: ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۱:۲۱
بازدید: ۵۰
کد خبر: ۳۱۷۴۹۳

آیا چین در صادرات فولاد نسبت به هند برتری دارد؟

‌می‌متالز - آمار نشان می‌دهد چین در سال جاری میلادی چین نسبت به هند در صادرات فولاد برتری داشته باشد. هر دو کشور صادرات فولاد زیادی دارند و کارخانه‌های هندی حدود ۱۵ درصد از محصولات خود را برای صادرات اختصاص می‌دهند.

به گزارش می‌متالز، اما داده‌ها نشان می‌دهد که چین در مقایسه با ۴۶ میلیون تن در ۸ ماهه مشابه سال ۲۰۲۲، افزایش قابل توجه ۲۸ درصدی در صادرات ژانویه تا آگوست امسال داشته که به ۵۹ میلیون تن رسید.

از سوی دیگر، هند در این دوره شاهد کاهش چشمگیر بیش از ۲۵ درصدی صادرات فولاد خود بود. صادرات آن در ژانویه تا آگوست ۲۰۲۳ در مقایسه با ۸ میلیون تن مدت مشابه سال قبل، ۶ میلیون تن شد.

چین سال گذشته در صادرات چندان فعال نبود. بنابراین، هند توانست حجم قابل توجهی را به کشور‌هایی که چین به طور سنتی به آن‌ها صادرات داشت، برای مثال آسیای جنوب شرقی صادر کند. با این حال، در سال ۲۰۲۳، داستان چین کمی متفاوت بود. اگرچه رسما متعهد شده بود که از صادرات گرید‌های تجاری به محصولات با ارزش افزوده و با حاشیه سود بالاتر تمرکز کند، اما در واقعیت، نتوانست این کار را انجام دهد. از سوی دیگر، تقاضای داخلی آن پس از فروپاشی بازار مسکن در سال ۲۰۲۱ نتوانست افزایش یابد. بنابراین، کارخانه‌های چینی که با اشباع تولید، تقاضای کم و حاشیه سود فشرده مواجه شدند، صادرات را کاهش دادند.

از این رو داستان صادرات چین در مقابل هند احتمالا در سال ۲۰۲۳ پایانی مشابه آنچه تاکنون دیده شده داشته باشد.

منبع: ایفنا

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده