تاریخ: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۲۷
بازدید: ۱۴
کد خبر: ۳۱۷۶۹۵

بخش معدن در کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است

‌می‌متالز - معاون عمرانی استانداری کهگیلویه وبویراحمد بر رونق بخشی و احیاء معادن غیر فعال استان تاکید کرد و گفت: یکی از محور‌های توسعه و البته مغفول مانده استان تکیه بر حوزه معدن و فرآوری این بخش مهم اقتصادی است.

به گزارش می‌متالز، علی محمد روستا روز دوشنبه اظهار داشت: تشکیل و فعالیت کمیته‌های فنی شهرستانی نقش مهمی در فعالیت و بهره وری بهتر از معادن دارد.

وی بیان کرد: حضور میدانی سازمان صمت برای جبران عقب ماندگی حوزه معدن استان باید بصورت مستمر در دستور کار قرار گیرد.

روستا بر تشکیل کمیته فنی برای مطالعه دقیق نیازمندی‌های معدن استان تاکید کرد و گفت: باید با استفاده از ابزار پیشرفته ضمن کاهش هزینه‌ها امکان لازم برای تجزیه و تحلیل بخش‌های مختلف معدن فراهم شود.

وی اضافه کرد: روستا استفاده از ظرفیت جوانان در کنار پیشکسوتان معدن را ضروری دانست و گفت: ذهن خلاق جوانان و شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند فرآوری‌های خاصی را در این زمینه رقم بزند.

وی تصریح کرد: برای تحقق اهداف در بخش معدن وجود برنامه عملی و نقشه راه با بهره گیری از ظرفیت علم و دانش ضروری است.

معاون عمرانی با تاکید بر بازگشت معادن غیرفعال به چرخه تولید استان اظهار داشت: معادن یکی از پیشران‌های مهم توسعه استان است که می‌طلبد از تمام ظرفیت‌هایی برای سرعت بخشیدن به توسعه روز افزون آن تلاش مضاعفی صورت گیرد.

روستا تصریح کرد: در زمینه بهره گیری از معادن، مردم و محیط زیست در اولویت اند و نباید به آرامش، امنیت مردم و حوزه محیط زیست استان خدشه وارد شود.

وی گفت: با توجه به ابلاغ ۱۵ وظیفه در قالب دستور العمل قبل از تصویب هرگونه مصوبه‌ای در این شورا زوایا و ابعاد قانونی و حقوقی براساس دستوالعمل ابلاغی باید مشخص شود.

ارزش سرمایه گذاری معادن موجود استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۸۸۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۸۲۰ نفر است. عمده مواد معدنی استان مواد اولیه سیمان، گچ، آهک، سنگ لاشه، مالون، مرمریت، بوکسیت، فسفات، سلستین، مارن و دیگر موارد است.

چهارمین معدن نیترات دنیا در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد واقع است و از این جهت ایران را در جمع کشور‌های دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده است.

معدن فسفات چرام یکی از بزرگترین معادن فسفات خاورمیانه است که براساس برآورد‌ها با بهره برداری اولیه از این معدن برای ۶۰۰ نفر و در دراز مدت یک هزار و ۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) کهگیلویه و بویراحمد

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین