تاریخ: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۳:۰۲
بازدید: ۲۲
کد خبر: ۳۲۴۱۵۴
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
معاون نظارت بانک مرکزی عنوان کرد

استمرار پایش دوره‌ای شبکه بانکی تا پایان سال۱۴۰۳

‌می‌متالز - معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد تا زمانی که بانک‌ها به نقطه مطلوب و کیفیت مناسبی در حوزه مبارزه با پول‌شویی دست یابند، به ارزیابی‌های مستمر خود ادامه و نتایج آن را نیز در اختیار شبکه بانکی قرار خواهیم داد.

به گزارش می‌متالز، فرشاد محمدپور در جلسه‌ای که برای تبادل نظر در رابطه با برنامه اجرایی شبکه بانکی برای ارتقای نظام مبارزه با پول‌شویی و رفع چالش‌های مرتبط با آن با حضور مدیران عامل بانک‌ها، اعضای هیات‌مدیره و نمایندگان مبارزه با پول‌شویی شبکه بانکی در محل بانک مرکزی برگزار شد، گفت: تا پایان سال۱۴۰۳، روند پایش و ارائه گزارش‌های نظارتی به شیوه کنونی ادامه خواهد داشت. او با تاکید برضرورت نظارت جدی بانک‌ها در زمینه معضل حساب‌های اجاره‌ای گفت: حساب‌های اجاره‌ای یکی از مهم‌ترین مباحثی است که اثرات مختلف منفی آن در حوزه‌های مختلف مشهود است و یکی از مهم‌ترین آثار منفی این پدیده در ماه‌های اخیر در زمینه کنترل بازار ارز به عینه مشاهده شد و لذا توجه ویژه به این موضوع ضرورت دارد.

محمدپور اجرایی شدن «دستورالعمل نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری» را یکی از اولویت‌های حوزه نظارت عنوان کرد و گفت: بانک‌ها باید با جدیت هرچه بیشتر نسبت به پیاده‌سازی این امر اقدام کنند؛ چراکه این موضوع در تعاملات بانک مرکزی با بانک‌ها اثرگذار خواهد بود و تا دی ماه در بانک‌هایی که این مهم عملیاتی نشده باشد، برخورد متناسب و جدی صورت می‌گیرد. چراکه معتقدم عدم اجرای این دستورالعمل کیفیت درآمد و شناسایی درآمد و سود و طبقه‌بندی دارایی‌ها را در صورت‌های مالی بانک‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در جلسه اخیر رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها به‌دلیل اهمیت مباحث نظارتی، مقرر شد در جلسه‌ای با تفصیل بیشتر مباحث مذکور بری نمایندگان شبکه بانکی ارائه شود. بر این اساس پیش از این نیز بازرسی جامع نحوه اجرای مقررات و الزامات مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم با رویکرد ریسک‌محور توسط این بانک انجام و نتایج برای هر یک از موسسات اعتباری ارسال شده بود. او در ادامه افزود: ضروری است گزارش‌های بانک مرکزی در هیات‌مدیره بانک‌ها مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌ای منسجم و مدون توسط هیات‌مدیره بانک‌ها ارائه شود که ارتقای کیفیت موضوعات نظارتی و به‌ویژه مبارزه با پول‌شویی را مورد توجه قرار دهد؛ بنابراین از حوزه مبارزه با پول‌شویی بانک مرکزی نیز خواسته‌ام که برنامه‌های شبکه بانکی از آن‌ها اخذ شود.

معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در جریان این گزارش که تهیه آن بیش از یک سال به طول انجامید، حوزه‌های مبارزه با پول‌شویی بانک‌ها حضور فعالانه داشتند و از آن‌ها قدردانی می‌کنم. البته در این‌باره گام بعدی آن است که هیات‌مدیره بانک‌ها این موضوع را جدی بگیرند و برنامه‌ای را برای آن تدوین کنند تا به واسطه این برنامه در گزارش بعدی، شاهد رشد کیفی فعالیت‌های نظارتی بانک‌ها باشیم. او با بیان اینکه گزارش مذکور، اولین گزارش جامع درخصوص شرایط، جایگاه و نحوه رفتار بانک‌ها در حوزه مبارزه با پول‌شویی بود، تصریح کرد: این موضوع از ابعاد مختلفی برای بانک‌ها حائز اهمیت است. تا یک ماه آینده همه بانک‌ها برنامه اصلاحی و ارتقا را مبتنی بر گزارش بانک مرکزی ارائه کنند و تا پایان سال نیز گزارشی به روز از روند اصلاح، مجددا تهیه خواهد شد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده