تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ، ساعت ۱۴:۰۷
بازدید: ۱۷۴
کد خبر: ۳۴۰۷۱۴
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

«تجلی» در قزاقستان معدن می‌خرد

‌می‌متالز - در نشستی روز گذشته با حضور مدیرعامل سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به عنوان سهامدار عمده «تجلی» آخرین وضعیت پروژه‌های این شرکت بررسی شد و در خصوص فرصت سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید معدنی و فلزی بحث شد.

به گزارش می‌متالز، در این جلسه دکتر «مرتضی علی‌اکبری» مدیرعامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با اشاره به اهم برنامه‌های سال ۱۴۰۳ گزارشی از آخرین وضعیت برخی پروژه‌های شرکت ارائه داد و یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت را رسیدن به منابع ارزی برای کمک به تامین نیاز ماشین‌آلات و تجهیزات دانست.

ورود به پهنه‌های خارجی استراتژی جدید «تجلی»

در ادامه، دکتر «اردشیر سعدمحمدی» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نیز با اشاره به خرید پهنه معدنی در خارج از کشور عنوان کرد: برای تامین منابع ارزی نیاز به پهنه‌های خارجی هم وجود دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد، معادن قزاقستان می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

در این جلسه، در خصوص موضوع پرونده زغال‌سنگ گلندرون مباحثی مطرح و قرار شد این پرونده با جزییات بیشتری بررسی شود.

«مهدی محمدی‌یزدی» مدیر کنترل پروژه و مهندسی با اشاره به پروژه‌های شرکت گفت: کنسانتره سنگ آهن به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن در سال - شرق فولاد خراسان پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی دارد و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: تجهیزات اصلی پروژه شامل آسیاب‌ها مربوط به سیستم خردایش با شرکت NCP در حال ساخت می‌باشد. ساخت برخی قطعات از جمله گیربکس بیس پلیت اقلام درایو و … تکمیل شده است. پارت در بندرعباس ترخیص شده و یک پارت در حال حمل به بندرعباس می‌باشد، پیشرفت فیزیکی قرارداد NCP در حدود ۶۵ درصد است با توجه به این موضوع که طبق قرارداد می‌بایست تا اسفند ۱۴۰۳ کل تجهیزات را تحویل دهد با اقدامات صورت گرفته و تامین مالی زودتر از موعد تا پایان مرداد ۱۴۰۳ تجهیزات وارد کارگاه پروژه کنسانتره شرق فولاد خراسان خواهد شد.

پیش تولید کلاف سرمد ابرکوه نیمه نخست خرداد

وی گفت: پیش تولید خط کلاف فولاد سرمد ابرکوه به صورت آزمایشی انجام و بهره‌برداری تجاری آن حداکثر در نیمه اول خرداد ۱۴۰۳ انجام خواهد پذیرفت.

دکتر علی‌اکبری در خصوص فولاد آلیاژی گفت: پروژه آلیاژی در فاز شناخت و مطالعه است و به نظر می‌رسد که با توجه به سیاست‌های تجلی توسعه معادن و فلزات سرمایه‌گذاری از طریق فاینانس انجام خواهد شد. در خصوص خرید کوره مذاکراتی با پامیدکو انجام خواهد شد و FS مورد نظر برای مطالعات بازار نوشته می‌شود و در حال حاضر منتظر گزارش پامیدکو هستیم.

مهم‌ترین برنامه‌های تجلی در ۴۰۳

در این جلسه طراحی سناریو‌های هدف گروه تجلی مطرح شد: با توجه به ماهیت سبدگردان پروژه‌ای بودن گروه تجلی سه حالت برای ورود / خروج از پروژه‌ها وجود دارد و شامل ورود در زمان طرح و خروج در زمان رشد، ورود در زمان طرح و خروج در زمان بلوغ ادامه تدوین استراتژی و ورود در زمان طرح و عدم خروج از طرح تا ۱۰ سال و تشکیل هسته شرکت با رسوبی از پروژه‌های جذاب شامل صنعت فولاد، معدن انرژی و نفت و گاز است. 

همچنین عنوان شد: گروه تجلی به منظور ایجاد سبد کسب‌وکاری دارای بازده و ریسک متوازن و با توجه عدم جذابیت در بیشتر حوزه‌های صنعت فولاد برنامه‌ی ورود به حوزه‌های جذاب جدید را دارد.

رویکرد شرکت متنوع‌سازی سبد کسب‌وکاری و گریز از ریسک‌های صنعت فولاد تجاری است و تصمیم به منطق جست‌وجو برای ورود به حوزه‌های جذاب ابر روند‌های صنعت معدن و فلزات است که در حال حاضر در مواد معدنی فلزی مس و طلا و غیر فلزی عناصر نادر خاکی به عنوان حوزه‌های جذاب سرمایه‌گذاری انتخاب شده اند. نتیجه این منطق ورود به حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌ای است که بازیگر فعالی ندارند که منجر به کنترل ناخواسته گروه تجلی در این حوزه‌ها می‌شود.

در این جلسه با اشاره به اهداف واحد‌ها عنوان شد: در واحد کنترل پروژه ۷ هدف در چهار حوزه، در واحد امور سهام ۱۱ هدف در سه حوزه، در واحد معدن ۲۴ هدف در ۸ حوزه، در واحد طرح و برنامه ۱۷ هدف در سه حوزه و در واحد اداری و منابع انسانی ۱۸ هدف در ۵ حوزه برنامه‌ریزی شده است.

منبع: تجلی توسعه معادن و فلزات

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده