تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۴:۱۰
بازدید: ۲۳۵
کد خبر: ۶۳۹۸۹
سرویس خبر : آهن و فولاد

بازار میلگرد در دست دولتی‌ها

می متالز - نکته قابل توجه در این روزهای بازار آهن رکود ایجاد شده در بازار داخلی مصرف میلگرد آجدار می باشد که همین حجم اندک تقاضای روزمره بازار داخلی نیز توسط عرضه کنندگان قدرتمند دولتی که در نرخ کف بازار فعالیت می کنند، تامین می شود.
بازار میلگرد در دست دولتی‌ها

به گزارش می متالز، در واقع فاصله قیمتی بین دو مبدا کف و سقف قیمت ها در بازار داخلی میلگرد آجدار به قدری زیاد است که اگر خریدار از جنوبی ترین کارخانه واقع در کشور به شمالی ترین نقطه کشور میلگرد آجدار مورد نیاز خود را با قبول کرایه حمل کیلویی ۱۵۰ الی ۲۰۰ تومانی، تامین کند ادعای کذبی نمی باشد مقرون به صرفه تر بودن تهیه آن از ناحیه محل فعالیت خود خریداران... البته فرایند تخلیه انبارها و تجدید موجودی آن به واسطه رکود بی سابقه ای که از سمت مصرف کنندگان در بازار حاصل شده ممکن است ماه ها به طول بیانجامد. 

همانطور که می دانیم عمده فعالیت اکثر نوردکاران حوزه خصوصی هم در شرایط فعلی محدود به تولید و تامین سایزهای خاص یا ریز از قبیل سایز ۶ تا ۱۲ با فراهم نمودن شرایط خاص چون فروش عرفی و ... برای فروش محصولاتشون روی آورده اند. شرایط حاکم بر بازار آهن مطلوب فعالان این حوزه نبوده و آنها در صدد هستند تا بتوانند با اندکی تغییر در مارجین ها از نقطه سربه سر تولید تا حدی فاصله گرفته و رهایی پیدا کنند؛ اما بازار مصرفِ سرد و کم‌رمق داخلی به همراه رکود و کسادی مضاعفی که در سمت خریداران فعلا اجازه اینکار را به آنها نداده است.

این ثبات پابرجا و یا حتی روند کاهشی در اکثر بازارهای کالایی از جمله بازار آهن و عملکرد موفق بانک مرکزی طی چند ماه گذشته در حفظ ثبات نرخ ارز، فارغ از هرگونه التهاب آفرینی های سیاسی و جنگ روانی موجود در حوزه خارجی متاثر از بیگانگان، تا جایی در فرونشاندن التهاب بازار مفید واقع شده است.

عناوین برگزیده