تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۲۹
کد خبر: ۲۰۱۸۶۹
‌می‌متالز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: تاریخ نجات نشان داده است بودجه‌های دولتی مقطعی و کلا اقتصاد دولتی در رقابت با بخش خصوصی است و کارگشا و حلال مشکلات نیست.

به گزارش می‌متالز، سیدکمال حسینی ظهر امروز در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس در سفر به استان کردستان اظهار کرد: کردستان در حوزه گردشگری و کشاورزی ظرفیت‌های قابل توجهی دارد و یکی از دروازه‌های صادرات به خارج از کشور است.

وی خاطرنشان کرد: تولید ناخالص داخل استان کردستان با وجود دو درصد جمعیت کشور کمتر از یک درصد است و شکاف درآمدی مردم در استان نسبت به میانگین درآمد سرانه کشوری کمتر از یک دوم است.

حسینی گفت: براساس تحلیل بودجه ملی در سال‌های متوالی با توجه به ماهیت دولتی بودن اقتصاد بیشترین بودجه کشور در اختیار شرکت‌های دولتی قرار گرفته و عملا به دلیل عدم سرمایه‌گذاری دولت‌های متعدد، کردستان از حدود ۶۵ درصد بودجه کشور بی‌بهره بوده است.

وی اظهار کرد: در شرایطی که بزرگترین پتانسیل استان یعنی ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک و دروازه تجاری با اقلیم کردستان و نزدیکترین راه خشکی به دریای مدیترانه در کردستان وجود دارد، به دلیل ضعف نگاه ملی به این مهم و در اولویت قرار ندادن اهداف اقتصادی در سیاست‌های کلان موجب وضع قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های خلق‌الساعه، ضد تولید و ضد صادرات بوده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج اضافه کرد: معیشت حدود ۳۰ درصد از جمعیت استان در شهرستان‌های مرزی بانه، سقز، مریوان و سروآباد در گرو تجارت و تبادلات مرزی است که اخیرا در دو بازارچه استان بازگشایی شده، اما متاسفانه آنچه برای بهره‌گیری از این ظرفیت باید انجام می‌شد عملیاتی نشده است.

وی گفت: منطقه آزاد صنعتی تجاری بانه و مریوان که توجیه اقتصادی زیادی در استان دارد هنوز تحقق پیدا نکرده که این نوعی بی‌انصافی است تقاضا داریم پیگیری‌های لازم در این حوزه انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: تاریخ نشان داده است بودجه‌های دولتی مقطعی و کلا اقتصاد دولتی در رقابت با بخش خصوصی است و کارگشا و حلال مشکلات نیست که باز کردن دست مردم برای ایجاد کار و اشتغال ضروری است.

وی رفع مشکلات بنیادی استان را نیازمند تغییرات نگرشی است، گفت: اگر ایمان و اعتقاد راسخ به این داریم که مانند الگو‌های موفق در دنیا اشتغال، معیشت مردم و اداره کشور با بهادادن به اقتصاد بخش خصوصی است باید به نظریات متولیان این حوزه احترام گذاشته شود و خارج از شعار در راستای تقویت جایگاه بخش خصوصی به دور از بازی‌های سیاسی و موضع‌گیری‌های فردی نگذاریم استقلال و کیان بخش خصوصی تضعیف و خدشه‌دار شود.

منبع: خبرگزاری فارس

عناوین برگزیده