تاریخ: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۰:۲۵
کد خبر: ۲۰۲۲۹۸
‌می‌متالز - استاندار خراسان جنوبی، انتقال آب به استان را اتفاق و انقلابی بزرگ در مباحث توسعه‌ای عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح سبب می‌شود از آب خلیج فارس برای برنامه‌های توسعه در زمینه صنایع و معادن بهره‌مند شویم.

به گزارش می‌متالز، حمید ملانوری روز یکشنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: آب پیش نیاز توسعه در زمینه کشاورزی، بهره‌برداری از معادن، ایجاد واحد‌های تولیدی و صنعتی است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی استانی کم‌بارش و کم‌آب است، اگر قرار باشد برنامه‌ریزی‌های ما بر پایه سفره‌های زیرزمینی و منابع آبی موجود صورت گیرد، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: بهترین چاره کار و راه جایگزین برای این موضوع، استفاده از فناوری‌های جدید برای تامین آب است.

وی افزود: اجرای موفق طرح انتقال آب از خلیج فارس به کرمان که چندی پیش افتتاح شد، این امید را زنده کرد که می‌توان از چنین ظرفیتی برای حل مشکل آب واحد‌های تولیدی و صنعتی استان استفاده کرد.

ملانوری با اشاره به اینکه ادامه این طرح در دستور کار دولت است گفت: ما طی این مدت با پیگیری‌ها و مکاتبات مکرر با رییس جمهوری، این تقاضا را داشتیم که به جهت همجواری با یزد و کرمان از این طرح منتفع شویم.

وی با اشاره به موافقت رییس جمهوری با این درخواست افزود: امروز و در مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های ملی وزارت صمت با حضور رییس جمهوری، قطعه دوم خط یک انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه در رفسنجان و قطعه سوم خط یک انتقال آب خلیج فارس به اردکان یزد به بهره‌برداری رسید.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: امروز به صورت همزمان عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی همچنین عملیات اجرایی خط سوم انتقال آب خلیج فارس به استان اصفهان و عملیات اجرایی انتقال آب دریای عمان از چابهار به زاهدان نیز آغاز شد.

وی گفت: طی مراسم امروز عملیات انتقال آب به استان خراسان جنوبی به طور رسمی شروع شد.

ملانوری افزود: با توجه به اینکه خط اول طرح اجرا شده و بسیاری از زیرساخت‌ها آماده است، خط دوم در همین ابتدای کار ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی از بازه زمانی پنج ساله تعریف شده برای اجرای این طرح خبر داد و گفت: قاعدتا باید در سال چهارم اجرای طرح، آب به خراسان جنوبی برسد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: اجرای این طرح سبب می‌شود از آب خلیج فارس برای مباحث توسعه‌ای استان در زمینه صنایع و معادن بهره‌مند شویم.

وی با تبریک این اتفاق بزرگ به مردم استان اظهار داشت: دولت برای اجرای این فاز از طرح، ۴۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کند.

ملانوری گفت: در قالب این پروژه، آب به استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و یزد منتقل می‌شود.

بنابر این گزارش استاندار خراسان جنوبی امروز به صورت ویدئو کنفرانسی آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های وزارت صمت با حضور رییس جمهوری را همراهی کرد.

با سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار میلیارد تومان، بخش‌هایی از طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به هفت استان واقع در فلات مرکزی و شرق کشور شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان محقق می‌شود.

در این آیین قطعه ۲ خط یک انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه و قطعه سه خط یک انتقال آب خلیج فارس به اردکان امروز با دستور رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید همچنین عملیات اجرایی خط ۲ انتقال آب خلیج فارس به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، عملیات اجرایی خط سه انتقال آب خلیج‌فارس به استان اصفهان و عملیات اجرایی انتقال آب دریای عمان از چابهار به زاهدان آغاز شد.

رییس جمهوری ضمن ابراز خرسندی از تحقق طرح بسیار عظیم انتقال آب به استان‌های شرقی و مرکزی کشور در دولت دوازدهم گفت: در ابتدای دولت زمانی که درباره این طرح، تحقیق و گفتگو می‌کردیم، برخی‌ها معتقد بودند که قابلیت اجرا ندارد، اما خوشبختانه امروز شاهد اجرا و افتتاح آن هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی افزود: از سه فاز این خط، یک فاز در آبان ماه و دو فاز امروز افتتاح شد و آب به منطقه سیرجان، سرچشمه همچنین به منطقه اردکان یزد خواهد رسید، این خط از خلیج فارس و دریای عمان به سمت خراسان جنوبی، مشهدالرضا و استان اصفهان و خط چهارم نیز از دریای عمان به سمت منطقه زاهدان و زابل در سیستان و بلوچستان را در بر می‌گیرد که یک تحول بسیار عظیم است.

وی اظهار داشت: این طرح از طرح‌های بسیار بزرگ و جزو آرزو‌های همه مردم و مسوولان از ابتدای انقلاب تاکنون بوده و امروز شاهد آن هستیم که ابتدا هر سه فاز آن افتتاح شد و در این مرحله عملیات اجرایی خط دوم و سوم و چهارم نیز آغاز شد.

رییس جمهوری گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم در اجرای طرح‌های آب و خاک نه جهش بلکه انقلابی بزرگ رخ داده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خراسان جنوبی

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده