تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۵۴
کد خبر: ۲۰۲۸۴۵
‌می‌متالز - بررسی آمار‌های منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است از ابتدای سال ۹۹ تا پایان بهمن‌ماه تولید ۲۵ کالا از ۳۸ کالای اصلی و منتخب صنعتی و معدنی از جمله لوازم‌خانگی، شمش آلومینیوم، انواع خودرو سواری، فولاد و سیمان با رشد همراه شده است.

به گزارش می‌متالز، این موفقیت در تولید محصولات صنعتی و معدنی در شرایط دشوار تحریم‌ها و تداوم پاندمی کرونا به دست آمده که شایسته تقدیر است.

بررسی آمار‌های منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۸۲۹ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودروی سواری از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه است؛ آماری که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۱۸.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

در این مدت ۷۴ هزار و ۴۶۱ دستگاه وانت از سوی خودروسازان داخلی تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۷.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

در این میان، تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون افت ۷.۵ درصدی داشت و به یک‌هزار و ۷۴۳ دستگاه رسید.

در بخش خودرو‌های کشاورزی، تولید کمباین با رشد ۴۸.۹ درصدی به ۵۹۱ دستگاه و تولید تراکتور با رشد ۱۵ درصدی به ۱۹ هزار و ۸۶۳ دستگاه رسید.

رشد تولید لوازم‌خانگی


در این مدت تولید انواع تلویزیون با رشد ۴۰ درصدی در هم‌سنجی با پارسال به یک میلیون و ۱۳۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسید.

تولید یخچال و فریزر با رشد ۳۲.۱ درصدی در مقایسه با ۱۱ ماهه پارسال به یک میلیون و ۹۰۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسید.

همچنین کارخانجات داخلی در این مدت یک میلیون و ۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه ماشین لباس‌شویی تولید کردند که در هم‌سنجی با پارسال حاکی از رشد ۴۹.۹ درصدی است.

با این حال، تولید کولر آبی در ۱۱ ماهه امسال با کاهش ۱۱.۴ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مواجه شد و تولیدکنندگان داخلی یک میلیون و ۱۷ هزار و ۲۰۰ دستگاه از آن تولید کردند.

محصولات منتخب معدنی


در این مدت ۲۲ میلیون و ۹۱۴ هزار و ۸۰۰ تن محصولات فولادی تولید شد که نشان‌دهنده رشد هفت درصدی است.

تا پایان بهمن ماه تولید کاتد مس با رشد ۱۶.۷ درصدی به ۲۶۵ هزار و ۴۰۰ تن، شمش آلومینیوم خالص با رشد ۵۴ درصدی به ۳۹۶ هزار و ۵۰۰ تن و تولید آلومینا با افت ۱.۲ درصدی به ۲۱۱ هزار و ۴۰۰ تن رسید.

تولید ۶۲.۸ میلیون تن سیمان

در این مدت، کارخانجات سیمان ۶۲ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۱۰۰ تن سیمان تولید کردند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۱۲.۵ درصدی داشته است.

تا پایان بهمن‌ماه، تولید کنسانتره زغال‌سنگ ۱.۹ درصد رشد ثبت کرد و به یک میلیون و ۵۳۷ هزار و ۲۰۰ تن رسید.

همچنین در این مدت، تولید شیشه جام با رشد ۲.۴ درصدی به یک میلیون و ۶۵ هزار و ۹۰۰ تن، ظروف شیشه‌ای با رشد نیم درصدی به ۶۶۱ هزار و ۳۰۰ تن، ظروف چینی با کاهش ۶.۲ درصدی به ۵۱ هزار ۲۰۰ تن و چینی بهداشتی با افت هشت دهم درصدی به ۱۰۶ هزار و ۸۰۰ تن رسید.

الیاف اکریلیک، پرچم‌دار رشد تولید

برپایه این گزارش، در ۱۱ ماهه امسال ۲۵۴ هزار و ۲۰۰ تن لاستیک خودرو (رشد ۲۰.۴ درصدی)، ۵۰۳ هزار تن کارتن (رشد ۳.۵ درصدی)، ۷۲۶ هزار و ۶۰۰ متر مکعب نئوپان (رشد ۹.۶ درصدی)، یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۶۰۰ متر مکعب فیبر (رشد ۴.۷ درصدی)، ۶۱۰ هزار و ۸۰۰ تن روغن صنعتی و موتور تصفیه اول (رشد ۷.۳ درصدی)، ۱۲۷ هزار و ۸۰۰ تن دوده (رشد ۱۶.۲ درصدی)، ۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات پتروشیمی (رشد ۹.۴ درصدی)، پنج هزار تن الیاف اکریلیک (رشد ۲۹۳.۲ درصدی)، ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ تن نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی (رشد ۱۸.۶ درصدی) و ۱۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار زوج انواع پاپوش و کفش (رشد ۲.۲ درصدی) تولید شد.

همچنین تولید پودر شوینده با افت یک درصدی در مقایسه با ۱۱ ماهه ۹۸ به ۵۸۰ هزار و ۸۰۰ تن، انواع کاغذ با افت ۳.۳ درصدی به ۹۲۹ هزار و ۵۰۰ تن، سموم دفع آفات نباتی با کاهش ۱۵.۶ درصدی به ۲۹ هزار و ۳۰۰ تن، نخ فیلامنت پلی استر با افت ۹.۳ درصدی به ۲۴۸ هزار و ۶۰۰ تن، الیاف پلی استر با کاهش ۳.۵ درصدی به ۲۱۲ هزار و ۳۰۰ تن، چرم با افت ۱۱.۶ درصدی به ۳۸ میلیون فوت مربع و الکتروموتور با افت ۱۰.۶ درصدی به هفت میلیون و ۷۰۵ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده