تاریخ: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۲
کد خبر: ۲۰۹۷۸۷
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:
‌می‌متالز - کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دلیل بازگشت بورس به روند صعودی، پیش بینی کرد بازار تا زمان برگزاری مجامع و تقسیم سود شرکت‌ها با وضعیت معقولی همراه خواهد بود.

به گزارش می‌متالز، امیر سیدی با اشاره به بازگشت روند صعودی بورس که دیروز و امروز با رشد شاخص، نشانه‌های مشاهده شده اعلام کرد: تنها علتی که می‌توان بطور مشخص برای روند صعودی شاخص بورس عنوان کرد، تغییر برخی از قوانین حاکم مانند حجم مبنا و دامنه نوسان است که قرار است از هفته آینده به مرحله اجرا برسند. برخی از فعالان پیش‌بینی کردند، اعمال چنین تغییراتی باعث تعیین تکلیف بسیاری از صفوف فروش هفته آینده می‌شود بنابراین با توجه به پیش‌بینی و تحلیل‌های صورت گرفته سهامداران از دیروز اقدام به خرید سهام شرکت‌های ارزنده کردند.

بازار از ظرفیت لازم برای رشد برخوردار است و تا زمان برگزاری مجامع و تقسیم سود شرکت‌هایی که از موقعیت خوبی برخوردار بودند با روند معقولی همراه خواهد بود. تغییرات ایجاد شده در قیمت‌های جهانی، تاثیر زیادی را بر فلزات اساسی مانند مس و فولاد داشت و این امر باعث شد تا فضای رشد در نماد‌هایی فراهم شود که تقاضا در آن‌ها زیاد بوده است.

تاثیر تغییر دامنه نوسان بورس بر روند معاملات


برخی فعالان بازار معتقدند تغییر دوباره دامنه نوسان بورس به منفی پنج در وضعیت فعلی و اجرای آن از هفته آینده کمی زود است و می‌تواند سبب افزایش ضرر و زیان سهامداران شود، اما این تصمیم در موقعیت مناسبی اتخاذ شده و سبب تعیین تکلیف و جمع آوری صفوف فروش می‌شود، زیرا قیمت‌ها همیشه تا مرحله‌ای مشخص، اصلاح می‌شوند و روند نزولی آن‌ها نمی‌تواند تا نهایت ادامه‌دار باشد.

روند معاملات بورس با جمع‌آوری صف‌های فروش متعادل خواهد شد و آن قسمت از بازار که از جذابیت سرمایه‌گذاری برخوردار است با رشد همراه می‌شود. تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج اقدام مناسبی بود که می‌تواند بطور حتم بازار را به تعادل برساند.


بورس در یک قدمی روند صعودی


فضای انتخابات تا پایان هفته جاری مشخص می‌شود بنابراین جمع بندی‌های صورت گرفته نسبت به وقایع سیاسی در زمینه احتمال ایجاد گشایش‌هایی در برجام و نیز پیش‌بینی‌های انجام شده برای نتیجه انتخابات ممکن است منجر به تداوم رویکرد مثبت شود. بازار به دلیل اصلاحی که طی مدتی طولانی تجربه کرد و نیز به دلیل رسیدن نرخ سهام به پایین‌ترین سطح قیمتی با کوچکترین اخبار، صعودی می‌شود، زیرا اخبار منفی مدت‌ها قبل تاثیر را در بازار گذاشته است. بطور حتم بازار سهام با بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازار‌ها همراه است، اما سرمایه‌گذاران نباید به هیچ عنوان افق کوتاه‌مدت را برای ورود سرمایه‌ها مد نظر قرار دهند.


ورود سرمایه‌ها به بورس از طریق سهام بنیادی


روند صعودی بازار در برخی از سهام می‌تواند ادامه‌دار باشد. در وضعیت فعلی، سهام وابسته به قیمت‌های جهانی با ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاری همراه خواهند بود. سهامداران نباید در انتظار سودی باشند که سال گذشته کسب کردند. رشد سال گذشته بازار سهام هر ۱۰ سال یکبار رخ می‌دهد و بهتر است سهامداران در سهام بزرگ با میزان سوددهی بالا سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌ها را از طریق این سهام وارد بازار کنند.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده