تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۷
کد خبر: ۲۱۲۹۷۱
رییس هیات مدیره سبدگردان کارا تصریح کرد:
‌می‌متالز - علی خسروشاهی: «از آنجایی که بازارسرمایه از طرح مالیات بر عایدی معاف شده است، باید گفت که اثر سویی در این بازار ندارد؛ از طرف دیگر و در دیگر بازارها، با نگاهی به روح این قانون باید گفت اجرای این طرح اثرات مطلوبی بر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد داشت و سدی بر فعالیت سوداگران خواهد بود.»

به گزارش می‌متالز، رییس هیات مدیره سبدگردان کارا گفت: به نظر من، حتی جا داشت اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در سال‌های قبل و پیش از این انجام شود، اما باید گفت تصویب و اجرای آن در همین مقطع هم اثرات مثبتی بر بازار‌ها و حتی بازارسرمایه خواهد داشت، زیرا در این شرایط امکان ورود نقدینگی به سمت تولید بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

علی خسروشاهی در ادامه در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این موضوع، چند سالی بین دولت و مجلس مطرح و در حال بررسی بود و مجلس اصرار داشت که آن را در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه کند، ولی در نهایت به شکل یک طرح در مجلس شورای اسلامی شکل گرفت و کلیات آن مورد تصویب قرار گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تصریح کرد: با این حال، باید دید طرح مالیات بر عایدی سرمایه از مرحله تصویب تا اجرا چه روندی را طی خواهد کرد و این که در مرحله عمل به چه میزان قابلیت اجرایی خواهد داشت.


رفع محدودیت معاملات پرسنل کارگزاری، گامی در جهت شفافیت


وی در خصوص مصوبه رفع محدودیت معاملاتی پرسنل کارگزاری‌ها اظهار کرد: طی چند دهه گذشته به علت جلوگیری از اثرات مخرب معامله‌گران در روند معاملات، کد‌های معاملاتی معامله گران و وابستگان درجه یک آن‌ها با محدودیت معاملاتی مواجه بود، اما بررسی‌ها نشان داده است که لزوما ایجاد چنین محدودیتی سبب روان‌تر شدن یا شفافیت بهتر در معاملات نبوده است.

علی خسروشاهی با مثبت دانستن رفع محدودیت کارگزاری ها، افزود: در سال‌های اخیر مشخص شد که ایجاد محدودیت برای پرسنل کارگزاری‌ها و معامله گران، نه تنها به بهبود مشکل کمک نکرده بلکه سبب شده است تا همه معامله گران و آن‌هایی که با محدودیت‌های معاملاتی مواجه بودند به طور موازی از راه‌های دیگری معاملات خود را انجام دهند؛ بنابراین این محدودیت به کاهش شفافیت و کاهش اثرات سوء منجر نشد، بلکه سبب کاهش شفافیت در معاملاتی شد که به درستی قابل پیگیری نبودند.

رییس هیات مدیره سبدگردان کارا بیان کرد: این اقدام باعث شفافتر شدن معاملات می‌شود به طوریکه می‌توان به راحتی هر کد را از نظر نحوه انجام معاملات رصد کرد؛ همچنین از این طریق می‌توان خطرات احتمالی موجود در کد‌هایی که صاحب واقعی آن‌ها اشخاص دیگر هستند را به نحو مطلوبتری بررسی کرد. در نظر داشته باشید که این دسته از کد‌ها برای سرمایه گذران و معامله‌گران مشکلاتی ایجاد می‌کرد؛ براین اساس، ریسک ناشی از این مشکل نیز برطرف شد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)