تاریخ: ۲۳ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۲
کد خبر: ۲۱۸۴۱۲
‌می‌متالز - طبق ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، شرکت‌های تولیدی ذی ربط تابع وزارت نفت مجاز هستند تا قیمت پایه نفت خام و میعانات گازی عرضه شده در بورس را تا دو درصد کمتر از ٩٥ درصد فوب خلیج فارس برای پالایشگاه‌ها تعیین کنند.

به گزارش می‌متالز، علی نقوی، مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران در پاسخ به اینکه آیا در بورس انرژی زیرساخت و مکانیزم لازم برای ایجاد شفافیت در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه‌ها وجود دارد یا خیر، گفت: ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، ساز و کار بورس انرژی را برای عرضه نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌ها در اولویت قرار داده است و این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید اعلام شده است.

وی ادامه داد: در بورس انرژی ایران تمامی زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن این ماده وجود دارد تا خوراک مورد نیاز صنعت پالایشگاهی در این بورس عرضه شود.

به گفته نقوی، عرضه خوراک پالایشگاه‌ها در بورس انرژی ایران موجب تعیین وضعیت نرخ خرید خوراک و شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه ها، افزایش درآمد ناشی از تخفیف دو درصدی نرخ خوراک می‌شود.

مدیر عامل شرکت بورس انرژی خاطرنشان کرد: با وجود چنین مزایایی، اما در چندسال اخیر هیچگونه عرضه داخلی نفت خام و میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه‌ها از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت انجام نشده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه دولت در این زمینه چه کمکی می‌تواند داشته باشد، گفت: دولت مجری قوانین مصوب است و انتظار می‌رود در راستای افزایش شفافیت اقتصادی کشور شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت از جمله شرکت ملی نفت ایران ملزم به اجرای قوانین بالادستی شوند، همچنین از سوی دیگر انجمن صنفی پالایشگاه‌های کشور هم باید مطالبه گر و پیگیر عرضه خوراک از طریق بورس باشند.

نقوی در پایان اظهار داشت: با پیگیری‌های مستمر انجام شده، در حال حاضر میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه‌های کوچک (مینی ریفانیری ها) به صورت منظم و مستمر در بورس انرژی ایران عرضه می‌شود و مدیران پالایشگاه‌های کوچک در کنار بورس انرژی پیگر جدی عرضه خوراک در بورس بودند تا در فضای شفاف و رقابتی امکان خرید داشته باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده