تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۰۷
کد خبر: ۲۱۸۸۷۲
‌می‌متالز - خراسان شمالی به واسطه فعالیت کارخانه سیمان بجنورد یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول در کشور است.

به گزارش می‌متالز، اما مدتی است که سیمان در این استان کیمیا شده و گرانی و کمبود آن افرادی که در حال انجام پروژه‌های عمرانی هستند را آزار می‌دهد.

قطع برق صنایع یکی از دلایلی بود که در ابتدا علت به وجود آورنده این مشکلات عنوان می‌شد، اما بعد از توضیحات ارائه شده از سوی مسوولان این مشکل علاوه بر قطعی برق به موارد دیگر هم برگشت می‌خورد.


چند روزی است که در خراسان شمالی سیمان موجود نیست


کمالی رئیس اتحادیه مصالح فروشان خراسان شمالی با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر با مشکل شدید کمبود سیمان و قیمت بالای آن مواجه هستیم، گفت: یکی از دلایلی که موجب شده تا با کمبود سیمان در بازار مواجه شویم عرضه کم این محصول توسط کارخانه سیمان بجنورد است که این کارخانه علت آن را قطعی برق اعلام می‌کند.

وی افزود: اما یکی دیگر از عللی که سبب شده تا این مشکل به وجود آید عرضه آن در بورس است.

کمالی ادامه داد: در روز پنج شنبه هفته گذشته قیمت هر تن سیمان با رقم ۸۹۰ هزار تومان اعلام شد که رقم خیلی بالایی بوده است به همین دلیل در همان روز تمام خرید‌های انجام شده از سیمان بجنورد باطل اعلام شد.

وی تصریح کرد: از آن زمان تاکنون هنوز قیمتی اعلام نشده و چند روزی است که سیمان در بازار خراسان شمالی موجود نیست.


ارسال حجم بالایی از گزارشات گران فروشی سیمان طی امروز به اتحادیه


رئیس اتحادیه سیمان فروشان خراسان شمالی گفت: همین مشکل موجب شده تا امروز با حجم شکایات بالایی مواجه باشیم مبنی بر اینکه پاکت‌های سیمانی که با قیمت ۳۲ هزار و ۴۰۰ تومان باید فروخته می‌شد با قیمت ۵۵ هزار تومان فروخته شده است.


باز شدن پای دلال‌ها با عرضه سیمان در بورس


وی با تصریح بر اینکه عرضه سیمان بجنورد در بورس موجب شده تا پای دلال‌ها نیز برای فعالیت باز شود، اظهارکرد: در حقیقت هر فردی می‌تواند کد بورسی را اخذ کرده و اگر پول کافی نیز داشته باشد می‌تواند سیمان به مقدار دلخواه خود خریداری کند، سپس از وضعیت کنونی بازار سوءاستفاده کرده و با وضعیت کنونی بازار که در آن سیمان وجود ندارد، با هر قیمتی به فروش برساند.

کمالی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌های عمده فروش سیمان نیز در استان وجود دارند، اما آن‌ها نیز برای خرید این محصول سهمیه خاصی ندارند و مقدار سیمان خریداری شده آن‌ها نیز به پایان می‌رسد و در وضعیت کنونی، نمی‌توانند پاسخ متقاضیان را بدهند.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی از مصالح فروشان نیز هستند که از فرصت به وجود آمده در حال استفاده هستند و موجودی سیمان خود را به امید گران‌تر شدن به بازار عرضه نمی‌کنند.کارخانه سیمان میزان تحویل سیمان را طی دو سه ماه گذشته کاهش نداده است


خانوردی رئیس هیات مدیره کارخانه سیمان بجنورد نیز، گفت: کارخانه سیمان بجنورد نیز همانند سایر واحد‌های تولیدی برای همکاری با توانیر و رفع مشکل برق بخش تجاری و خانگی همکاری لازم را در مصرف داشته و برای این واحد تولیدی نیز خاموشی‌هایی اعمال شده است.

وی افزود: از آنجاییکه کارخانه سیمان بجنورد ۲۰۰ هزار تن کلینگر آماده (ماده اصلی تولید سیمان) را از قبل داشته با خاموشی‌های برق با مشکل چندانی مواجه نبوده است.

خانوردی تاکید کرد: با توجه به وضعیت برق طی یکی دو ماه گذشته، میزان تحویلی سیمان از این شرکت به متقاضیان کاهش نداشته است.

وی در پاسخ به افزایش قیمت سیمان در بازار نیز بیان کرد: در حال حاضر سیمان از طریق بورس عرضه می‌شود و خرید این محصول از این طریق صورت می‌گیرد.

این مقام مسوول تصریح کرد: اگر گران فروشی در ارتباط با فروش سیمان صورت می‌گیرد باید ادارات صمت نسبت به این قضیه ورود پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر مشکل برق حل شود، میزان تولید سیمان در این کارخانه به وضعیت قبلی خود بازمی گردد.

رئیس هیات مدیره کارخانه سیمان بجنورد با اشاره به اینکه این کارخانه روزانه ۵۵۰۰ تن سیمان تولید می‌کند، گفت: ۴۰ درصد از محصول تولیدی در خراسان شمالی مصرف، ۱۵ درصد به خارج کشور و مابقی به استان‌های دیگر صادر می‌شود.


بورس هیچ تعادلی را در عرضه و تقاضای سیمان ایجاد نکرده است


علی اصغر رضازاده معاون صنایع و معادن خراسان شمالی در ادامه گفت: سیمان با هدف تعادل در عرضه و تقاضا در بورس عرضه شد، اما متاسفانه در حال حاضر نتیجه عکس داده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در خراسان شمالی هم با کمبود سیمان و هم افزایش قیمت آن مواجه شده ایم، افزود: بورس هیچ تعادلی را میان عرضه و تقاضا ایجاد نکرده است و هیچ سروسامانی در این حوزه صورت نگرفته است.

رضازاده ادامه داد: در واقع زمینه دلال بازی نیز در بازار بورس به وجود آمده و این نیز یکی از مهمترین علل کمبود و بالارفتن قیمت سیمان در بازار است.

وی تصریح کرد: زمانیکه اعلام شد سیمان در بورس باید عرضه شود، تعدادی از واحد‌های مصرف کننده شرایط لازم برای دریافت کد بورسی را نداشته و همین امر سبب شده تا این افراد در حال حاضر با مشکل جدی مواجه شوند و اگر قرار بود این طرح اجرایی شود باید چند ماه قبل‌تر اعلام می‌شد تا این افراد نیز اقدامات لازم را انجام می‌دادند.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: اگر قرار است وضعیت سیمان در بورس به همین شکل ادامه یابد، بهتر است وضعیت به روال قبلی خود بازگردد چراکه در آن زمان وضعیت دسترسی به سیمان و شبکه توزیع بهتر بود.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده