تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۱
کد خبر: ۲۱۹۶۳۷
‌می‌متالز - سیمان در حالی در تکمیل پروژه‌های عمرانی و حوزه ساخت و ساز کشور اهمیت زیادی دارد که کمبود آن این روز‌ها در بازار مشکلات اساسی برای پیمانکاران و سازندگان و مصرف کنندگان به وجود آورده است.

به گزارش می‌متالز، سیمان و بتن از جمله پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در تمامی سازه‌ها باید از آن استفاده کرد و بدون وجود سیمان، مقاوم کردن و استوار نگه داشتن ساختمان‌های بزرگ کار بسیار سختی است و این سبب شده امروز در صنعت ساخت و ساز سیمان جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.


در یک ماهه گذشته ۲.۵ تا ۳ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده است


هم اکنون ۷۷ کارخانه تولید سیمان در کشور حدود ۸۸ میلیون تن در سال ظرفیت تولید دارند و متوسط تولید سیمان در هر ماه در کشور حدود ۶.۵ تا ۷ میلیون تن است و آمار‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۹ و سه ماهه نخست سال جاری متوسط تولید ماهانه کشور بین ۵.۷ تا ۶ میلیون تن بوده در حالی که به علت کمبود دبرق و قطعی آن در کارخانه‌های سیمان کشور در یک ماهه گذشته ۲.۵ تا ۳ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده و این در کمبود سیمان در بازار بسیار تاثیرگذار بوده است.

امروزه با اینکه مصالح ساختمانی بسیار متنوع شده است، اما همچنان سیمان و بتن به عنوان پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی برای سازندگان اهمیت ویژه‌ای دارد و با استفاده از آن سازه‌های بزرگی را از جمله سد، سیلو، جاده، فرودگاه، پایانه‌های مسافری و آسمانخراش در حومه شهر‌ها ساخته می‌شود.

مدتی است به علت قطعی برق کارخانه‌های سیمان تولید این محصول استراتژیک در حوزه ساخت و ساز با محدودیت‌های زیادی مواجه شده و در حالی که متوسط مصرف ماهانه کشور حدود ۶ میلیون تن است، ولی در یک ماه گذشته حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده و این در کمبود و گرانی سیمان در بازار بسیار تاثیرگذار بوده است.

کمبود سیمان در بازار سبب شده است که در یک ماه گذشته قیمت آن به دو یا سه برابر افزایش یابد به طوری که حتی در یک و یا دو استان قیمت یک پاکت آن که حدود باید ۲۵ هزار تومان باشد، به بیش از ۷۰ و تا ۱۱۰ هزار تومان نیز رسید.

به علت قطعی برق کارخانه‌های سیمان، کمبود سیمان در بازار سبب شده است که در یک ماه گذشته قیمت آن به دو یا سه برابر افزایش یابد به طوری که حتی در یک و یا دو استان قیمت یک پاکت آن که حدود باید ۲۵ هزار تومان باشد، به بیش از ۷۰ و تا ۱۱۰ هزار تومان نیز رسید.

در این شرایط طبق مصوبه ستاد فرماندهی راهبری اوج‌بار کشور، زمانبندی محدودیت تامین برق واحد‌های تولید سیمان و فولاد اخیرا ابلاغ شد قرار است صنایع سنگین همچون فولاد و سیمان از شب تا صبح به فعالیت بپردازند.

بر این اساس، زمانبندی محدودیت تامین برق واحد‌های سیمان و فولاد کشور طی روز‌های آتی به شرح زیر خواهد بود:
روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه ۲۸ و ۲۹ تیرماه برای صنایع سیمان: ۲۴ الی هشت صبح، بدون محدودیت و از هشت صبح الی ۲۴ شب، ۳۰ درصد دیماند مصرفی
برای صنایع فولادی: ۲۴ الی هشت صبح با ۵۰ درصد دیماند مصرفی و از هشت صبح الی ۲۴ شب با ۱۰ درصد دیماند مصرفی
روز‌های چهارشنبه الی یکشنبه هفته آینده ۳۰ تیر الی سوم مرداد ماه
برای صنایع سیمان: ۲۴ساعته بدون محدودیت
برای صنایع فولادی: ۲۴ ساعته با ۵۰ درصد دیماند مصرفی خواهد بود


نبود برق پایدار و قطعی برق در کارخانه‌های سیمان تولید سیمان را بسیار کاهش داده است


در این خصوص و دلایل کمبود سیمان «عبدالرضا شیخان» دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: نبود برق پایدار و قطعی برق در کارخانه‌های سیمان تولید سیمان را بسیار کاهش داده به طوری که طی یک ماه گذشته در کشور ۲.۵ تا ۳ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور بیان کرد: طبق برنامه قرار بوده از چهارشنبه گذشته برق مورد نیاز کارخانه‌های سیمان به صورت ۱۰۰ درصد تامین شود و هم اکنون برق پایدار برخی از کارخانه‌ها برقرار شده، ولی برق برخی از کارخانه‌ها هنوز هم برقشان تامین نشده است.

شیخان خاطرنشان کرد: انتظار داشتیم که برای همه کارخانه‌های تولید سیمان برق پایدار برقرار شود، اما این شرایط برای همه کارخانه‌های تولید سیمان اتفاق نیافتاده است.


اگر برای ما برق پایدار بدهند تا سه هفته آینده بازار به تعادل می‌رسد


دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور از بی برنامگی برقراری برق پایدار برای صنایع سیمان انتقاد کرد و گفت: روشن شدن کوره و یا خاموش کردن آن به علت نبود برق لطمات و خسارت زیادی به کارخانه‌های تولید سیمان می‌زند و اگر برای ما برق پایدار بدهند تا سه هفته آینده بازار به تعادل می‌رسد.

شیخان با بیان اینکه در یک ماه گذشته بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده است، یادآور شد: این در حالی است که نیاز کشور به سیمان به طور متوسط ماهانه حدود ۶ میلیون تن است و این کمبود قیمت آن را در بازار افزایش داده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد: اگر کارخانه‌های سیمان در کشور برق پایداری داشته باشند به تدریج با افزایش تولید، کمبود سیمان در بازار برطرف می‌شود.


تولید کنندگان می‌توانند تا ۲۰ روز آینده تولید خود را ماهانه به ۶ تا ۶.۲ میلیون تن افزایش دهند


دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار بازار گفت: اگر برق مورد نیاز کارخانه‌های تولید سیمان به صورت پایدار برقرار شود تولید کنندگان می‌توانند تا ۲۰ روز آینده تولید خود را ماهانه به ۶ تا ۶.۲ میلیون تن افزایش دهند تا مشکلات کمبود سیمان در کشور برطرف شود.

شیخان افزود: برنامه‌ای که شرکت برق ارائه داده زیاد قابل اطمینان نیست، زیرا با افزایش دمای هوا مصرف برق نیز در بین مردم افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و این مساله در برقراری برق پایدار کارخانه‌های سیمان در همان ساعت تعیین شده بسیار موثر است.

دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به تعداد کارخانه‌های سیمان در کشور گفت: هم اکنون ۷۷ کارخانه تولید سیمان در کشور وجود دارد که ۱۰ کارخانه سیمان سفید تولید می‌کند و مابقی آن سیمان خاکستری تولید می‌کنند و در حال حاضر ظرفیت تولید سیمان در کشورمان به حدود ۸۸ میلیون تن در سال رسیده است.

شیخان تاکید کرد: زمانی که سیمان و یا هر کالایی در کشور کمبود پیدا می‌کند بلافاصله عده‌ای فرصت طلب و سودجو وارد بازار می‌شوند تا از این شرایط و آشفته بازار با افزایش قیمت‌ها سودجویی کنند و در روز‌های اخیر نیز ما شاهد چنین روندی در بازار سیمان کشور بودیم.

«رضا فرضی پور» یک سازنده واحد‌های ساختمانی نیز به خبرنگار خبرگزاری «بازار» گفت: در طول یک ماه گذشته به علت کمبود، قیمت سیمان در بازار به بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

کمبود سیمان در بازار علاوه بر اینکه ساخت وساز را تعطیل می‌کند، زمان اتمام پروژه را نیز طولانی می‌کند و این در افزایش قیمت تمام شده تولید مسکن در کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: کمبود سیمان در بازار علاوه بر اینکه ساخت و ساز را تعطیل می‌کند، زمان اتمام پروژه را نیز طولانی می‌کند و این در افزایش قیمت تمام شده تولید مسکن در کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود.

این تولید کننده مسکن یادآور شد: پیش از این هر پاکت سیمان را حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان می‌خریدم، اما با کمبود سیمان در بازار، هم اکنون قیمت آن به ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان رسیده است و کمبود آن در بازار کاملا مشهود است.

بر اساس مصوبات قانونی هم اکنون قیمت هر تن سیمان تحویل درب کارخانه بدون ارزش افزوده ۳۰۸ هزار تومان و قیمت سیمان پاکتی نیز ۴۲۸ هزار تومان تعیین شده است و هرگونه فروش سیمان بیش از این مبلغ تعیین شده گرانفروشی و تخلف محسوب می‌شود.

بر اساس مصوبات قانونی هم اکنون قیمت هر تن سیمان تحویل درب کارخانه بدون ارزش افزوده ۳۰۸ هزار تومان و قیمت سیمان پاکتی نیز ۴۲۸ هزار تومان تعیین شده است و هرگونه فروش سیمان بیش از این مبلغ تعیین شده گرانفروشی و تخلف محسوب می‌شود.

سیمان پرکاربردترین ماده‌ای است که در صنعت ساخت و ساز به کار گرفته می‌شود و با مواد مختلفی مخلوط شده و در نهایت ترکیب خاصی به نام بتن تولید می‌کند که بسیار مستحکم است و قیمت آن نیز با توجه به ترکیبات آن در بازار متفاوت است.

سیمان در انواع پرتلند، سیمان بنایی، سیمان نسوز، سیمان سفید و سیمان رنگی تولید و برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد و خود سیمان پرتلند با توجه به کاربرد آن در حوزه ساخت وساز، در ۵ نوع به بازار عرضه می‌شود.

در این شرایط جا دارد دستگاه‌های نظارتی با نظارت کامل بر نحوه توزیع سیمان در سطح کشور، اجازه ندهند که عده‌ای سودجو با افزایش قیمت جیب‌های خود را پر کنند و مصرف کنندگان واقعی سیمان برای تهیه آن با مشکلات اساسی مواجه شوند.

منبع: تحلیل بازار

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده