تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۶:۰۴
کد خبر: ۲۱۹۷۸۸
‌می‌متالز - جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بازار بورس کالا در خصوص اینکه علت افزایش قیمت سیمان و فولاد در بازار چیست؟ اظهار کرد: با توجه به قطعی برق عرضه فولاد و سیمان در دو هفته اخیر کاهش پیداکرده است.

به گزارش می‌متالز، در بورس کالا به‌طور متوسط در شمش فولادی تقریباً هفته‌ای ۱۰۰ هزار تن عرضه داشته‌ایم که این مقدار در هفته گذشته به ۱۱ هزار تن کاهش پیدا کرد. همین مقدار هم با توجه به کم بودن عرضه‌ها مورد تایید قرار نگرفت. او افزود: اما در سیمان، به هفته‌ای ۶۰۰ هزار تن عرضه رسیده بودیم که متأسفانه در حال حاضر به ۲۰۰ هزار تن کاهش پیداکرده است. با توجه به اینکه زمانی که عرضه کاهش پیدا کند قیمت نیز افزایش پیدا می‌کند، تنها راه کنترل این موضوع افزایش عرضه است و موارد دیگر نه‌تن‌ها کمک‌کننده نیست بلکه شرایط را پیچیده‌تر می‌کنند.

این مقام مسوول در ادامه اظهار کرد: با کمک دولت، وصل شدن برق و بازگشت شرکت‌های فولادی و سیمانی به مدار تولید، عرضه‌ها افزایش پیدا می‌کند و قیمت‌ها تعدیل خواهد شد. جهرمی در پاسخ با این پرسش که بورس کالا در رابطه با افزایش قیمت‌ها چه میزان نقش دارد گفت: بورس کالا در کشف قیمت‌ها نقشی ندارد و این عرضه و تقاضا است که تعیین‌کننده است. یعنی خریداران قیمت خود را اعلام می‌کنند و در بالاترین قیمت معامله صورت می‌گیرد. بورس کالا یک پلت فرم معاملاتی است و در تعیین و کشف قیمت نقشی ندارد. این مقام مسوول درباره علت ابطال معاملات سیمان در روز شنبه گذشته ۲۶ تیرماه بیان کرد: به علت قطعی برق رفتار‌های هیجانی زیادی در بازار شکل گرفت و قیمت‌های بالایی ثبت شد که البته این قیمت‌ها در مقایسه باقیمت‌های خارج از بورس بالاتر بود و با توجه به صحبت‌های صورت گرفته برای افزایش عرضه‌ها تا زمانی که کشف قیمت‌های صحیح‌تری شکل گیرد، معاملات عدم تایید شد. جهرمی در پاسخ به این سوال که باید چه اتفاقاتی رخ دهد که قیمت‌ها به سطوح سابق بازگردند؟ گفت: کسی نمی‌تواند در این رابطه اظهارنظر کند، زیرا که قیمت‌ها به عوامل مختلفی مانند انتظارت تورمی، تقاضا‌هایی که در آینده شکل خواهد گرفت، نرخ ارز و صادرات بستگی دارد. چیزی که مهم‌تر است این می‌تواند باشد که عرضه‌ها به شکل کامل، کافی و صحیح انجام گیرد. موضوعی که در حال حاضر جدی‌ترین مشکل در عرضه محصولات سیمانی و فولادی است.

جهرمی در ادامه با اشاره به آغاز معاملات سلف سیمان در آینده نزدیک در بورس کالا گفت: عرضه سلف به این مفهوم است که شرکت‌ها می‌توانند فروش خود را برای یک تا دو ماه آینده انجام دهند و کسانی که به آن نیازمند هستند می‌توانند آن را خریداری کنند و زمان تحویل آن را دریافت کنند. او افزود: عرضه سلف کمک به کاهش انتظارت بازار می‌کند و می‌تواند پاسخ گوی بخشی از نیاز‌های آینده باشد. در کل به این جهت عرضه سلف صورت می‌گیرد که قیمت‌ها تعدیل و تقاضا کنترل شود.

منبع: اقتصاد گردان

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده