تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۲
کد خبر: ۲۱۹۸۰۷
‌می‌متالز - این‌روز‌ها و در اوج بحران برق، شاهد کاهش تولید سیمان در واحد‌های تولیدی هستیم، کمبود این ماده اولیه بسیاری از پروژه‌های عمرانی را متوقف کرده و در برخی مناطق نیز بازار سیاه را برای فروش چندبرابری محصول ایجاد کرده است.

به گزارش می‌متالز، سیمان یکی از عمده‌ترین مصالح کاربردی در ساخت‌وساز‌ها و فعالیت‌های عمرانی است، ماده اولیه‌ای که نبود و یا کمبودش این روز‌ها در لرستان منجر به توقف بسیاری از پروژه‌های عمرانی شده و در نهایت قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی را در استان رتبه‌دار تورم به دلیل گرانی مسکن بالا برده است.

با کاهش تولید برق، سیمانی که تا چند ماه گذشته کیسه‌ای کمتر از ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شد، این روز‌ها پاکتی بیشر از ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، آن هم در صورتی که فروشنده به دلیل افزایش هفتگی قیمت مایل به عرضه محصول شود.

لرستان طی سال‌های اخیر از توسعه در بخش‌های صنعتی به طور چشم‌گیری عقب مانده است، چندین واحد تولیدی این استان همانند کارخانه سیمان خرم آباد با سوءمدیریت نیمه کاره باقی مانده و علاوه بر سرگردانی سهام‌داران بسیارش، این روز‌ها داغ تازه‌ای بر دل استان شده است.

کارخانه سیمان دورود نیز با وجود قدمت طولانی در تولید، اما این روز‌ها به دلیل کاهش سهمیه برق صنعتی جهت تامین برق خانگی به کمترین میزان تولید سیمان رسیده، به‌گونه‌ای که حجم کمی از تقاضا‌ها را پوشش داده و به تبع نیاز استان تامین نمی‌شود.

بسیاری از پیمانکاران با گلایه از افزایش چندبرابری قیمت مصالح، از نبود سیمان در بازار انتقاد دارند، کمبود اساسی این ماده اولیه موجب شده انبوه‌سازان نیز قیمت هر واحد مسکونی را افزایش دهند و این چیزی جز دود سوءمدیریت مسوولان در چشم مردمان عادی نیست.

از طرفی با تعطیل شدن پروژه‌های عمرانی، بسیاری از کارگران در این شرایط اقتصادی بیکار شده‌اند، فعالیت تعداد زیادی از واحد‌های تولیدی وابسته به محصول سیمان متوقف شده و کار کردن را در این شرایط مقرون به صرفه نمی‌دانند.


کاهش سهم برق صنایع مهمترین دلیل آشفته بازار سیمان


نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش تولید برق و خاموشی‌های مکرر در سطح کشور، گفت: با افزایش بی‌سابقه دما و کاهش تولید برق و همچنین نارضایتی مردم از خاموشی‌ها، مقدار برق صنعتی کاهش و به بخش خانگی اختصاص اختصاص پیدا کرد.

مهرداد ویسکرمی با بیان اینکه با قطعی برق، کاهش تولید در برخی واحد‌ها همچون کارخانه سیمان مشهود است، افزود: با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، بازار به حال خود رها شده و به طور طبیعی گرانی کالا به وجود می‌اید.

وی بیان داشت: امید می‌رود طی روز‌های پیش‌رو و با خنک شدن هوا شاهد افزایش توان تولید برق در سطح استان شویم تا کارخانه‌های سیمان نیز بتوانند با حداکثر طرفیت نیاز استان را تامین کنند.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت لرستان در زمینه تولید محصولاتی همچون سیمان اشاره و تصریح کرد: متاسفانه پس از ۲۰ سال از راه‌اندازی کارخانه سیمان خرم‌آباد، هنوز این واحد بلاتکلیف مانده است.


بلاتکلیفی ۲۰ ساله کارخانه سیمان خرم‌آباد


ویسکرمی با اشاره به آخرین وضعیت کارخانه سیمان خرم‌آباد، گفت: این واحد در حال حاضر در اختیار قوه قضائیه بوده و مقرر شده که در اختیار سرمایه‌گذار جدید قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه به گفته دولتی‌ها سرمایه‌گذار جدید کارخانه سیمان خرم‌آباد برای طی مراحل درمان در خارج از کشور به سر می‌برد، گفت: منتظر هستند که این فرد بازگردد و پروژه را با ۴۷ سهام‌دار سرگردان را تعیین‌تکلیف شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی این کارخانه نیز تصریح کرد: متاسفانه این واحد مشکلات زیادی دارد که بی‌تدبیری برخی مدیران در ایجاد شرایط حاضر بی‌تاثیر نیست.

با تعطیل شدن کارخانه‌های سیمان و کاهش تولید این محصول شاهد افزایش قیمت در سطح بازار هستیم، برخی‌ها تمایلی به فروش سیمان ندارند، برخی با احتکار سعی در ایجاد بازار سیاه محصول را داشته و برخی دیگر نیز خواهان پرداخت قیمت‌های غیرمنطقی برای فروش هستند.


تامین برق کارخانه سیمان دورود


معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در خصوص تامین سیمان در استان گفت: با توجه به قطعی برق، کارخانه‌های تولید سیمان دچار مشکلاتی شده‌اند، چرا که میزان مصرفی بالایی دارند و این مهم موجب خروج آن‌ها از مدار شده است.

محمدمراد سپهوند با اشاره به کاهش تولید سیمان در سطح استان، بیان داشت: با پیگیری‌های انجام شده از روز گذشته برای یک شیفت از کارخانه سیمان دورود بری تامین شده است.

وی با بیان اینکه این میزان عرضه نیاز استان را تامین نخواهد کرد، افزود: از واحد‌ها درخواست شده که سیمان را از استان خارج نکنند تا در استان کمترین مشکل را در تهیه این محصول داشته باشیم.

معاون بازرگانی سازمان صمت لرستان ادامه داد: با توجه به اینکه سیمان وارد بازار بورس شده، از سیستم قیمت‌گذاری ثابت خارج شده است و بسته به شرایط بورس نوسان قیمت را برای سیمان خواهیم داشت.


قیمت سیمان تابع شرایط بورس است


سپهوند اظهار داشت: با این وجود از مراکز فروش درخواست شده که فروش بر اساس نظارت‌های واحد بازرسی و با هماهنگی بر اساس فاکتور خرید و هزینه‌های حمل و تخلیه و بارگیری، ارزش افزوده و سود قانونی، محصول به فروش برسد.

وی، اولویت فروش سیمان را برای مصارف ساختمانی بر اساس پروانه معتبر ساخت عنوان و خاطرنشان کرد: روزانه ۶۶۰ تن سیمان توسط کارخانه سیمان دورود تولید می‌شود که به تبع نیاز استان بیش از این میزان است.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان به استقرار اکیپ‌های سیار بازرسی جهت نظارت بر بازار توزیع اشاره و از کشف چندین تن سیمان اختکارشده و ارجاع متخلفان به واحد‌های قضایی خبر داد.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده