تاریخ: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۴۰
کد خبر: ۲۲۰۲۹۴
متولی اصلی بازار سیمان؛
‌می‌متالز - معاون معدنی وزیر صمت به عنوان متولی مستقیم بازار سیمان کشور، دلیل اصلی گرانی اخیر این محصول را قطعی برق واحد‌های تولیدی اعلام کرد.

به گزارش می‌متالز، اسدالله کشاورز متولی اصلی و مسوول مستقیم تنظیم بازار سیمان امروز با حضور در برنامه تلویزیونی چاپ اول شبکه خبر با بیان اینکه قطعی برق کارخانجات و کاهش تولید ناشی از آن عامل گرانی این محصول در بازار است گفت: تولید سیمان با بهبود وضعیت تامین برق در هفته‌های آینده افزایش و قیمت‌ها سیر نزولی خواهد یافت.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در پاسخ به پرسش مجری مبنی بر دلایل افزایش قیمت سیمان از کیسه‌ای ۳۰ هزار به بیش از ۱۰۰ هزار تومان، قطعی برق کارخانجات و واحد‌های سیمانی و در نتیجه کاهش تولید را دلیل این مساله عنوان کرد.

وی اظهار داشت: امسال با توجه به تداوم خشکسالی‌های چندساله و بروز کم‌آبی، تامین برق از نیروگاه‌های برق‌آبی با کاهش مواجه شد و علاوه بر آن، گرم‌تر شدن هوا منجر به ثبت مصارف بالاتر برق در کشور شد.

کشاورز ادامه داد: همین مساله سبب شد تا صنایع فولادی و سیمانی با کمبود و قطعی برق در واحد‌های تولیدی خود مواجه شوند که در نهایت کمبود سیمان در بازار را رقم زد.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت خاطرنشان کرد: در جلسه روز گذشته با مسوولان وزارت نیرو و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بار دیگر اعتراض خود به قطعی برق کارخانجات سیمان و فولاد را اعلام کردیم، اما باید بپذیریم با شرایط خاصی مواجه هستیم و تامین برق به دشواری انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه درخصوص صادرات سیمان و تاثیر آن بر افزایش قیمت‌ها، خاطرنشان‌کرد: عمده صادرات در این صنعت کلینکر است که آن هم در حجم‌های پایین انجام می‌شود و نمی‌تواند بر رشد قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.

کشاورز ابراز امیدواری کرد که با پیش بینی خنک‌تر شدن هوا از روز چهارشنبه هفته جاری و کاهش مصرف برق، همچنین قول مسوولان وزارت نیرو در تامین برق برای صنعت سیمان، شاهد افزایش تولید واحد‌ها و کاهش قیمت‌ها باشیم.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط