تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۳۶
کد خبر: ۲۲۱۶۱۱
‌می‌متالز - واردات نفت خام و محصولات پالایشی آمریکا از روسیه ۲۳ درصد در ماه مه افزایش یافته و ۸۴۴ هزار بشکه در روز رسیده است. به این ترتیب روسیه در رتبه دوم در بین صادرکنندگان نفت به آمریکا قرار می‌گیرد.

به گزارش می‌متالز، روسیه پس از کانادا بیش از هر تولید کننده خارجی دیگری نفت به آمریکا عرضه می‌کند. پالایشگاه‌های آمریکا در تمام دنیا به دنبال نفت خام برای تولید بنزین هستند تا پاسخگوی افزایش تقاضا برای سوخت خودرو باشند.

واردات نفت خام و محصولات پالایشی آمریکا از روسیه ۲۳ درصد در ماه مه افزایش یافته و ۸۴۴ هزار بشکه در روز رسیده است. مکزیک جایگاه خود را به عنوان دومین صادر کننده نفت به آمریکا از دست داده و صادرات آن به این کشور کمتر از ۳ درصد افزایش یافته است.

بسیاری از تولید کنندگان سوخت در آمریکا به روسیه روی آورده اند، چون این کشور ذخایر بالای نفت نیمه پالایش شده مثل مازوت ۱۰۰ را در اختیار دارد که یک ماده اولیه مطلوب برای پالایشگاه‌های آمریکاست. پالایشگاه‌های آمریکا به پالایش نفت خام سنگین ونزوئلا و خاورمیانه عادت دارند. واردات نفت از ونزوئلا به خاطر تحریم‌های آمریکا متوقف شده و محدودیت تولید اوپک، ارسال نفت به آمریکا را محدود کرده است.

افزایش واردات نفت از روسیه در شرایطی صورت می‌گیرد که رابطه بین واشنگتن و کرملین بر سر خط لوله بحث برانگیز گاز از سیبری به آلمان تیره و تار شده است. اما در نبود تحریم‌های واقعی، شرکت‌های آمریکا توسط اهداف دیپلماتیک و ژئوپلتیکی کاخ سفید محدود نشده‌اند.

به نظرمی‌رسد نفت روسیه در شرایط افزایش تقاضای سوخت در آمریکا، جایگزین خوبی برای ونزوئلا باشد. خریداران آمریکایی تقریباً یک پنجم صادرات نفت سنگین روسیه را طی پنج ماه اول سال جاری میلادی به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده