تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۴۶
کد خبر: ۲۲۲۱۶۸
‌می‌متالز - مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران که با هدف گردآوری، تجمیع و نمایش برخط و مستمر اطلاعات مربوط به روند تولید، توزیع داخلی و تجارت خارجی نفت، گاز، میعانات گازی، مایعات گازی و نفتا ایجاد شده است، با حضور وزیر نفت به‌طور رسمی گشایش یافت.

به گزارش می‌متالز، فرخ علیخانی، معاون تولید شرکت ملی نفت ایران که راهبری اصلی ایجاد و راه‌اندازی این مرکز را به‌عهده داشته است، در جریان بازدید وزیر نفت، با اشاره به ماموریت شرکت ملی نفت طبق اساسنامه که تولید، توزیع داخلی و تجارت خارجی پنج سیال نفت، گاز، میعانات گازی، مایعات گازی و نفتاست، اعلام کرد: همه روند‌های مربوط به تولید و توزیع این پنج سیال به صورت برخط (آنلاین) و مستمر در مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت نمایش داده می‌شود که این اقدام، ضمن اینکه گامی در مسیر عینیت بخشیدن به ماموریت تعریف‌شده در اساسنامه این شرکت است، به‌واسطه تجمیع و نمایش اطلاعات به صورت برخط، مسیر را برای تصمیم‌سازی‌های بهینه نیز هموار می‌کند.

وی گفت: در مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران، تمامی اطلاعات مربوط به نقاط تولید نفت و گاز و کمیت و کیفیت آن و روند حرکت سیال از مبدا تا مقصد به طور کامل مشخص است و میزان تولید به صورت آنلاین در هر لحظه نمایش داده می‌شود.

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران افزود: بر پایه اطلاعات این مرکز، سهم هر یک از استان‌ها، شهر‌ها و حتی تاسیسات در تولید نفت و گاز مشخص است و این اطلاعات می‌تواند به شرکت ملی نفت ایران در تشخیص سهم هر یک از تاسیسات در فرآیند تولید نفت و گاز و در نتیجه تعیین اولویت‌های بازسازی و نوسازی نیز کمک کند.
به گفته علیخانی، مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران این امکان را نیز فراهم می‌کند تا مقدار تولید در بازه‌های زمانی دلخواه مشخص شود و امکان مقایسه تولید در بازه‌های زمانی متفاوت با یکدیگر وجود دارد.

علیخانی با اشاره به جایگاه شرکت ملی نفت ایران، راه‌اندازی چنین مرکزی را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر خواند و ابراز امیدواری کرد با اضافه شدن اطلاعات بخش‌های پایین‌دستی، این مرکز در آینده نقش موثرتری در صنعت نفت ایفا کند.

وی یاد: در بحث‌های سایبری و مرتبط با امنیت اطلاعات نیز ریسک‌های موجود شناسایی و اقدام‌های لازم برای رفع آن در دستور کار قرار گرفته است.

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: طراح این مرکز ایرانی است و از شرکتی خارجی به‌عنوان مشاور استفاده شده و این مرکز با در نظر داشتن محدودیت‌های مالی، با کمترین اعتبار طراحی، احداث و راه‌اندازی شده است.

وزیر نفت پس از بازدید از مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران، از تلاش‌ها در شکل‌دهی و راه‌اندازی این مرکز قدردانی کرد و گفت: طی سال‌های گذشته از برخی مراکز مانیتورینگ شرکت‌های نفتی بازدید داشته‌ام که با این مرکز قابل مقایسه نبوده است. کار بسیار ارزشمندی انجام شده و مرکز مانیتورینگ آبرومندی برای صنعت نفت شکل گرفته است که امیدوارم به شکل موثری مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

 

منبع: ایران پترونت

عناوین برگزیده