تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۱۵
کد خبر: ۲۲۳۱۷۸
‌می‌متالز - قیمت خودرو در دو هفته گذشته رکورد زده است. قیمت پراید، انواع پژو و سمند رشد قیمت ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی را تجربه کرده است. برخی از فعالان بازار می‌گویند علت افزایش قیمت خودرو، افزایش دلار است. اما گویا ماجرا چیز دیگری است. در بازار خودرو چه اتفاقی افتاده است؟

به گزارش می‌متالز، اگرچه همه خودرو‌ها – چه داخلی و چه خارجی- افزایش قیمت داشته‌اند. اما قیمت چند خودرو بیش از بقیه افزایش یافته است. مانند قیمت پژو ۲۰۶ که به مرز ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است. قیمت سمند که از مرز ۳۰۰ میلیون عبور کرد، قیمت رانا پلاس که رکورد افزایش ۳۰ میلیون تومانی را زد و قیمت دیگر خودرو‌های خانواده پژو.

اما چرا قیمت این خودرو‌ها رکورد زده؟ جواب این سوال در گزارش اخیر وزارت صمت مستتر است. گزارشی که می‌گوید خط تولید پنج خودروی داخلی متوقف شده است. اما کدام خودروها؟

این گزارش می‌گوید تولید پنج محصول در ایران خودرو متوقف شده است، پژو ۲۰۶ تیپ پنج، سمند سورن، پژو پارس، ۲۰۷ دستی و رانا. این‌ها خودرو‌هایی هستند که قیمت آن‌ها در بازار رکورد زده و همزمان وزارت صمت می‌گوید تولید آن‌ها متوقف شده است.

تولید کدام خودرو‌ها صفر شد؟

براساس آمار‌های وزارت صمت، در چهار ماه ابتدایی سال جاری حتی یک دستگاه ۲۰۶ تیپ پنج تولید نشده است. گزارش‌های دیگری هم وجود دارد که می‌گوید قطعات خودرو پژو ۲۰۶ موجود نیست و کمبود قطعه باعث توقف تولید این خودرو شده است.

اما اگر این کمبود قطعه همچنان ادامه داشته باشد و خودروسازان نتوانند قطعات مورد نیاز برای تولید پژو ۲۰۶ را تامین کند، توقف تولید این خودرو ادامه‌دار است و احتمالا باید منتظر افزایش قیمت این خودرو بود.

ایران خودرو، تولید سمند سورن ELX را هم متوقف کرده‌است. تولید پژو ۲۰۷ هم مدتی است که متوقف شده است. خودرویی که قیمت آن در روز‌های گذشته رکورد زده و افزایش یافته است. البته تولید پژو ۲۰۷ در سال گذشته هم به شدت کاهش یافته بود. به گونه‌ای که بر اساس گزارش ایران خودرو، در سال ۹۹ تنها ۳۴۰ دستگاه پژو ۲۰۷ تولید شده بود.

تولید پژو پارس LX هم متوقف شده است. تولید این خودرو هم از سال گذشته روند کاهشی داشت. پیش از سال ۹۹، تولید پژو پارس در تهران، مازندران، فارس، سمنان و کرمانشاه متوقف شده بود و تنها در کرمانشاه تولید می‌شد. آن هم تنها در حد ۴۶۰ دستگاه. اما حالا همین تعداد هم تولید نشده است.

پنجمین خودرویی که تولید آن در چهار ماهه امسال متوقف شده، رانا است. خودرویی که در سال گذشته هم تنها ۱۷۸ دستگاه از آن تولید شده بود. اما در چهار ماهه امسال تولید این خودرو‌ها به صفر رسیده است.

اگرچه هنوز علت توقف تولید محصولات ایران خودرو مشخص نیست،، اما اگر علت آن، کمبود قطعه باشد، احتمالا به سادگی قطعات لازم تامین نمی‌شود و احتمال دارد که قیمت این خودرو‌ها در بازار روند افزایشی داشته باشند.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده