تاریخ: ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۴۲
بازدید: ۴۰۲
کد خبر: ۲۲۳۲۵۲
سرویس خبر : انرژی

کاهش تعهد اوپک پلاس به قرارداد افت تولید تا ۱۰۹ درصد

کاهش تعهد اوپک پلاس به قرارداد افت تولید تا ۱۰۹ درصد
‌می‌متالز - افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان در ماه ژوئیه، تبعیت ائتلاف اوپک پلاس به قرارداد کاهش تولید را تا ۱۰۹ درصد پایین آورده است.

به گزارش می‌متالز، طبق یکی از گزارش‌های داخلی کمیته فنی مشترک ائتلاف اوپک پلاس، تعهد این ائتلاف به قرارداد کاهش تولید در ماه ژوئیه تا ۱۰۹ درصد پایین آمده است. این رقم در ماه قبل از آن برابر با ۱۱۳ درصد بود.

پایین آمدن این عدد احتمالاً به دلیل افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان از یک میلیون بشکه در روز کاهش تولید اختیاری است که از فوریه تا آوریل اجرایی کرده بود. اوپک پس از اجلاس ماه گذشته اعلام کرده بود کل تبعیت ائتلاف اوپک پلاس از قرارداد کاهش تولید در ماه ژوئن به ۱۱۳ درصد رسیده است.

ائتلاف اوپک پلاس در ژوئیه پس از دو هفته معلق نگه داشتن بازار، بالاخره برای افزایش تولید به توافق رسید. همچنین مقرر شد امارات، عربستان، روسیه، عراق و کویت از ماه مه ۲۰۲۲ مبنای تولید بالاتری داشته باشند.

تعهد اعضای اوپک به قرارداد کاهش تولید در ماه ژوئیه برابر با ۱۱۶ درصد و برای کشور‌های غیر عضو اوپک به رهبری روسیه ۹۷ درصد بوده است. تبعیت اوپک از این قرارداد از ۱۲۰ درصد ماه قبل پایین آمده، ولی تعهد اعضای غیر اوپک تغییری نکرده است.

گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت که در هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد متوسط تولید نفت اوپک در ماه جولای برابر با ۲۶.۶۵۷ میلیون بشکه در روز بوده که ۶۳۷ هزار امروز نسبت به ماه ژوئن افزایش داشته است.

بیشترین افزایش مربوط به عربستان، عراق و نیجریه می‌شود. این در حالی است که تولید در آنگولا و ونزوئلا کاهش یافته است. عربستان ۴۹۷ هزار بشکه در روز به تولید خود افزوده و آن را به ۹.۴۰۳ میلیون بشکه در روز رسانده است. روسیه هم برای اولین بار طی سه ماه گذشته تولید خود را افزایش داده است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده