تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۱
بازدید: ۲۹۰
کد خبر: ۲۲۳۲۹۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
رئیس جمهور در تشریح برنامه‌های کلان دولت:

برنامه ۱۵ گانه دولت برای تحول عدالت‌محور و پیشرفت در کشور

برنامه ۱۵ گانه دولت برای تحول عدالت‌محور و پیشرفت در کشور
‌می‌متالز - رئیس جمهور تاکید کرد: در هر یک از برنامه‌ها عدالت و پیشرفت کانون برنامه ریزی ما قرار گرفته است و برآیند آن‌ها رونق تولید داخلی و تعالی ایران اسلامی خواهد بود.

به گزارش می‌متالز، رئیس جمهور کشورمان گفت: برنامه دولت و وزرای پیشنهادی بر پایه محور‌های بنیادین پنج گانه شامل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تعالی فرهنگ اسلامی و ایرانی، اقتصاد مقاومتی، تأمین و بهبود معیشت جامعه به ویژه اقشار کم درآمد و توسعه روابط بین‌المللی بر اساس منافع ملی و الهام‌بخشی در جهان اسلام است.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه علنی امروز (شنبه، ۳۰ مردادماه) مجلس شورای اسلامی که جهت بررسی برنامه‌های کلان دولت و وزرای پیشنهادی برگزار شده است، ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) ویارانش گفت: از حضور هیآت عزاداری که با رعایت مقررات بهداشتی، مراسم‌های مذهبی را برگزار کردند، تشکر مضاعف می‌کنم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای بررسی وضعیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی و وقت گذاشتن در کمیسیون‌ها گفت: همچنین تشکر مضاعفی از رئیس مجلس و اعضای کمیسیون‌ها برای حرکت ابتکاری که در جهت شناخت برنامه‌های وزرای پیشنهادی صورت دادند و ارزشمند بود، دارم.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های کلان دولت عنوان کرد: خداوند منان را شاکریم که دل‌های مردم عزیز ایران را هدایت فرمود و توفیق عظیم خدمت و بار سنگین امانت را به بندگانی از دل مردم سپرد تا در آستانه قرن ۱۵ هجری شمسی و تکیه بر اصیل‌ترین شعار‌های نهضت خمینی کبیر (ره) و رهنمود‌های رهبر حکیم امانتدار اولین دولت گام دوم انقلاب اسلامی در ملک قائم آل محمد (ص) و زمینه‌ساز جهش به سوی ایران قوی باشیم.

رئیسی ادامه داد: فرصت خدمت کوتاه و رنج‌ها و مشکلات مردم بسیار است و بار امانت جز با هدایت الهی و عنایت ائمه اطهار (ع) و عزم پولادین برای تحول به سرمنزل مقصود نخواهد رسید و تحول‌خواهی جز با پیروی از اسلام اصیل و حکم رکین ولایت فقیه به پیشرفت منتهی نمی‌شود.

رئیس قوه مجریه افزود: اکنون هنگامه حرکتی جهادی، شجاعانه، حکیمانه و مردمی است که با استفاده از ظرفیت‌های عظیم فکری و نخبگانی و مشارکت عمومی و همراهی و همدلی مجلس انقلابی و نمایندگان مردم در چارچوب سند تحول دولت مردمی، زمینه‌ساز تحقق ایران قوی باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه سند تحول دولت مردمی به عنوان چارچوب حاکم در برنامه وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم است، اظهار داشت: این برنامه‌ها بر پایه محور‌های بنیادین پنج گانه شامل ۱- بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، ۲- تعالی فرهنگ اسلامی و ایرانی، ۳- اقتصاد مقاومتی، ۴- تأمین و بهبود معیشت جامعه به ویژه اقشار کم درآمد، ۵- توسعه روابط بین‌المللی بر اساس منافع ملی و الهام‌بخشی در جهان اسلام است.

رئیس جمهور ادامه داد: در هر یک از برنامه‌ها عدالت و پیشرفت کانون برنامه ریزی ما قرار گرفته است و برآیند آن‌ها رونق تولید داخلی و تعالی ایران اسلامی خواهد بود. به علاوه زنجیره کامل فرآیند تحولی در هر حوزه شامل توصیف و تحلیل واقع بینانه از وضع موجود، تصویرپردازی از آینده مطلوب، تاکید بر ارائه راهبرد‌ها و راهکار‌ها معطوف به علل وقوع چالش ها، برنامه ریزی در چارچوب ظرفیت‌های ساختاری، انسانی و مالی دولت با رویکرد همراهی دیگر قوا و نهاد‌های حاکمیتی مدنظر قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: همچنین کاهش نقش‌های تصدی گرایانه و افزایش نقش میدان ساز و تسهیل گری دولت برای به صحنه آمدن و بسیج ظرفیت گسترده و متنوع مردمی به ویژه جوانان و نخبگان که همواره پیشگام و پیشتاز تحول خواهی هستند، از دیگر نگات برنامه دولت است.

وی افزود: تمامی برنامه‌ها به گونه‌ای تهیه و تنظیم شده که تضمین کننده دو محور اصلی یعنی عدالت و پیشرفت در کشور باشد. عدالت محوری هم در توزیع منابع و هم در توزیع فرصت‌ها و هم در توانمندسازی و کشف و تقویت استعداد‌ها است.

رئیس جمهور یادآور شد: علاوه بر این عدالت محوری در شایسته سالاری و شکستن باند‌های بسته ثروت و قدرت است. رویکرد عدالت محوری در تضمین حقوق همه مردم از زن و مرد و کودک و نوجوان، روستایی و شهری مطرح می‌شود.

برنامه ۱۵ گانه دولت برای تحول عدالت‌محور و پیشرفت در کشور

وی یادآور شد: محور دوم در پرتو مشارکت و تلاش همه جانبه برای مردمی سازی اقتصاد و فرهنگ و صیانت از حقوق اساسی و عامه است. همچنین در فعال سازی با رویکرد خانواده شکل می‌گیرد. برای تحول در دو محور عدالت و پیشرفت با مشارکت همگانی برنامه دولت چرخش‌های تحول آفرینی را در ۱۵ محور دنبال می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی چرخش از بروکراسی کندکننده و فساد خیز به نفع ساز وکار‌های جذب مشارکت عمومی را نخستین محور و تغییر رویکرد از اقدامات صرفا مقابله‌ای با فساد به اقدامات پیشگیرانه از فساد را دومین محور برشمرد.

وی افزود: سومین محور چرخش از رویکرد تفکیکی در برنامه ریزی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به رویکرد تلفیق سیاست‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است. تغییر رویکرد از بخشی نگری و پایتخت محوری در اتخاذ تصمیمات و توزیع منابع و امکانات به فعال سازی ظرفیت‌ها در سراسر کشور براساس آمایش سرزمینی محور چهارم است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، گذار از تصمیم گیری‌های سلیقه‌ای و موسمی در حلقه‌های بسته کارشناسی و استفاده از فرآینده‌های جلب مشارکت حداکثری به ویژه بدنه نخبگانی را رویکرد بعدی در برنامه دانست و گفت: ششمین محور تغییر رویکرد مداخله‌ای به حمایتی و هدایتی و نظارتی در بازار‌های سرمایه است.

وی تصریح کرد: محور بعدی ممانعت از تغییر پی در پی مقررات جهت ایجاد ثبات و تقویت تولید و تجارت است. هشتمین محور افزایش نقش دولت در تنظیم گری و تسهیل گری در فضای کسب وکار‌ها است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: تغییر رویکرد اقتصاد سنتی متمرکز بر منابع و توجه بیش از پیش به اقتصاد دانش بنیان و مبتنی بر فناوری‌های نرم و نوین دیگر محور برنامه دولت است. همچنین تغییر رویکرد از صادرات مبتنی بر مواد خام و اولیه به تولید محصولات صنعتی و با تکنولوژی بازار محور دهم دولت است.

وی ادامه داد: تغییر رویکرد از اداره کشور براساس درآمد‌های نفتی و روش‌های تورم زا در تامین منابع دولت و افزایش بهره وری و خلق ثروت ملی رویکرد بعدی دولت خواهد بود. همچنین محور دوازدهم تغییر رویکرد از بودجه ریزی سنتی و مبتنی بر چانه زنی به بودجه ریزی بر مبنای عملکرد عملیاتی و هوشمند خواهد بود.

رئیس جمهور محور سیزدهم برنامه خود را توجه بیش از پیش به فرصت‌های پیش رو در روستا و بخش کشاورزی دانست و اضافه کرد: چهاردهمین محور افزایش ساز و کار‌های حمایتی جهت تقویت بنیه اقتصاد بخش‌های میانی و گروه‌های محروم به صورت پایدار خواهد بود.

وی پانزدهمین و محور پایانی برنامه خود را صیانت از محیط زیست و کمک به نهاد‌های مردمی در این حوزه برشمرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود، ادامه داد: اگر بخواهم به شرایط امروز کشور اشاره کنم که البته نمایندگان از وضعیت موجود، آمار، اعداد و ارقام مطلع هستند باید به چالش‌ها و بحران‌های پیش روی دولت اشاره کنم. ما یک برنامه آنی، فوری و کوتاه مدت با محوریت حل مشکلات پیش روی دولت تعریف کرده ایم. همچنین برنامه میان مدت و بلندمدتی در دستورکار داریم که در اختیار نمایندگان و نخبگان قرار خواهد گرفت که دغدغه نخبگان و نمایندگان در آن دیده خواهد شد.

اولویت اولویت اول دولت مهار کرونا است

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، اولویت اول دولت را مهار کرونا و ارتقاء وضعیت بهداشتی کشور خواند و گفت: تسریع در واکسیناسیون عمومی، اجرای پروتکل‌های بهداشتی و ارتقاء سطح درمان اولویت نخستین است که دولت دنبال می‌کند.

وضعیت فعلی اقتصاد کشور نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران است

وی اولویت بعدی دولت را مساله اقتصاد، بهبود شاخص‌های کلان و تقویت معیشت مردم و همچنین رفع مشکلات معیشتی در فضای کسب و کار برشمرد و عنوان کرد: وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران و شرطی کردن اقتصاد کشور است که شما نمایندگان به خوبی از این وضعیت مطلع هستید.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به آمار تورم بالای ۴۴ درصد اعلامی از سوی مرکز آمار و تورم بیش از ۵۵ درصد اعلامی از سوی بانک مرکزی، عنوان کرد: افت شدید ارزش پول ملی، کسری قابل توجه بودجه، کاهش قدرت خرید مردم و خانوار‌ها و سختی معیشت مردم در کنار حجم بالای بدهی دولت مواردی است که دولت با آن مواجه است.

وی تاکید کرد: حل این مسائل به حول و قوه الهی امکان پذیر است. اولا نیاز به برنامه و دوم نیازمند نیروی کارآمدی است که در جای جای کشور بتواند تحول آفرین باشد. شرط سوم پیگیری و نظارت مداوم برنامه‌ها برای تحقق تحول برنامه‌ها در کشور است، اگر این سه شرط در کنار هم قرار گیرد حتما دولت در کنار مجلس بر مشکلات فائق خواهد آمد.

رئیسی گفت: توجه به تخصص، داشتن دانش، تعهد کاری، روحیه انقلابی، فسادستیزی و مردمی بودن از جمله شاخص‌های انتخاب وزرای پیشنهادی است؛ در واقع تلاش شده ترکیبی از جوانگرایی و تجربه کنار همدیگر باشند تا با مجموعه‌ای از تعهد و تجربه کاری امور را پیش ببرند و کارآمدی محقق شود.

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به روش انتخاب وزرای پیشنهادی تصریح کرد: ابتدا در سایت فراخوانی اعلام شد که بر اساس آن بسیاری از نخبگان، مردم، احزاب و دلسوزان، چهره‌های بسیاری را معرفی کردند و بر اساس آن شاهد مشارکت مردمی در معرفی چهره‌های کارآمد و مفید بودیم؛ غیر از دو وزیری که اواخر مشخص شدند، اسامی بقیه افراد ده‌ها بار در این سایت مطرح شده است.

رئیس جمهور کشورمان افزود: اسامی افراد به ۹ کارگروه ارسال شد تا شرایط آن‌ها بررسی و ارزیابی شود؛ در این میان از مراجع ذیصلاح بیرون و درون دولت و دستگاه قضایی استعلام‌های لازم در خصوص سوابق اجرایی و ... مرتبط با افراد صورت گرفت که بر اساس آن برای هر وزارتخانه چند نفر مشخص شدند و کارگروه‌ها به بررسی برنامه‌های افراد و انجام مصاحبه با تک تک آن‌ها اقدام کردند.

وی در ادامه اظهار کرد: ۵ نفر در هر کارگروه مورد ارزیابی قرار گرفتند که مصاحبه‌کنندگان آن هیچ کدام از نظر یکدیگر اطلاعی نداشتند و نهایتا شخصا تلاش کردند با بررسی دقیق کار را به نتیجه برسانیم؛ سراغ خیلی از نیرو‌ها رفتیم که شما نیز آن‌ها را می‌شناسید، اما طبیعتا ممکن است هر دعوتی با مشکلاتی برای افراد مواجه شود. حتی برخی افراد مانند نیکزاد و امیرآبادی ترجیح‌شان مجلس بود.

رئیسی در ادامه گفت: در رابطه با مسائلی که برخی سایت‌ها نوشته‌اند باید مطلقا بگویم رابطه سببی، نسبی، خانوادگی و فشار از ناحیه حزب و جریانی در انتخاب وزرا نقش نداشته است؛ همگی بنده را می‌شناسید که روحیه‌ام اینطور نیست که تحت فشار فردی را انتخاب کنم، اما پیشنهاد از سوی افراد صورت گرفته است.

رئیس قوه مجریه گفت: ممکن است در نگاه اول به ترکیب وزرای پیشنهادی بگویید هر کدام از یک جا هستند؛ باید تأکید کنم دولت تشکل و حزب نیست که یکسان باشد بلکه تلاش کردیم افراد شایسته را معرفی کنیم.

وی ادامه داد: حقیقتا در بررسی وضعیت و صلاحیت وزرای پیشنهادی تلاش شد که محور‌هایی مانند کارآمدی، تعهد، ارزشی بودن، مردمداری و جوانگرایی که همواره مورد تأکید رهبر انقلاب است، توجه ویژه‌ای شود.

رئیسی در دفاع حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: در حوزه آموزش و پرورش برای دولت سیزدهم موضوع فرهنگ، آینده‌سازان، معلمان، فرهنگیان، توانمندسازی معلمان به لحاظ علمی و معیشتی، طرح رتبه‌بندی معلمان، اجرای سند تحول آموزش و پرورش و برگزاری شورای عالی آموزش و پرورش مورد تأکید بوده و با جدیت در تمامی ابعاد دنبال می‌شود.

رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: بررسی کنید که روسای جمهور سابق چند بار در جلسات شورای عالی آموزش و پرورش شرکت کردند. حال با توجه به اینکه این جلسات برای دولت سیزدهم از اهمیت بالایی برخوردار بوده، بنده حتماً این جلسات را تشکیل داده و در موضوعات مهم آن شرکت خواهم کرد. موضوعات مختلفی در ادوار مجلس و دولت‌ها در رابطه با مسائل فرهنگیان و آموزش و پرورش مطرح شده که به سرانجام مطلوب نرسیده است، ما در دولت این موضوعات را پیگیری کرده و تمامی مشکلات مربوط به معلمان و آموزش و پرورش را حل خواهیم کرد، همچنین رابطه خانه و مدرسه را به صورت سیستمی دنبال کرده و مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

رئیس جمهور کشورمان افزود: در جریان بررسی وزرای پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش، گزینه‌های زیادی معرفی شدند، اما با توجه به اینکه بنده آقای باغگلی را نسبت به آقای بابلی بگویم که در آستان قدس از دانشگاه فردوسی خواستم اساتید برتر را برای ارتباط بین آستان قدس و آموزش معرفی کنند.

وی بیان کرد: همان اوایل عده‌ای علیه ایشان شب نامه دادند، بررسی کردیم و دیدیم کارش خوب است. بعد از آنکه از مشهد بیرون آمدم عده‌ای که مشکل شان تعارض منافع بود مجدد شب نامه دادند. تولیت جدید گروهی را از تهران برای بررسی روابط ایشان فرستادند و کارشان خوب بود. ایشان دارای مدرک دکترای تعلیم و تربیت بوده و برخلاف آن چیزی که در سایت‌ها مطرح شده به لحاظ تجربه سوابق معلمی مهدکودک مدرسه تا دانشگاه را داشته است.

رئیسی افزود: شما ممکن است به تجربه اشاره کنید، اما اداره چند ساله بخشی با ۷ هزار دانش آموز را می‌گوییم تجربه. ایشان هم دانش و هم تجربه اش را دارد. ما در گزینه‌ها بررسی کردیم. نمره داده شد به گزینه‌های پیشنهادی. من هر کسی را هم که خود می‌شناختم از این کارگروه عبور دادم. علاوه بر شناخت من بررسی شد، به هر حال تصمیم مجلس شورای اسلامی است.

رئیس قوه مجریه در ادامه با اشاره به سوابق و تجربه‌های عیسی زارع‌پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در انتخاب وزیر ارتباطات نیز به موضوع علم، دانش، تخصص و تجربه افراد توجه ویژه‌ای شده است، آقای زارع‌پور از سال ۱۳۸۰ تجربه داشته و همچنین در دستگاه قوه قضائیه نیز عملکرد خوبی داشته است. برنامه ما برای وزارت ارتباطات شفاف‌سازی و فعال کردن اقتصاد دیجیتال بوده که با شناختی که از ایشان دارم می‌توانند در این مسیر موفق و کارآمد باشند.

رئیسی در دفاع از سید اسماعیل خطیب وزیر پیشنهادی اطلاعات افزد: ایشان هم دانش اطلاعاتی و امنیتی داشته و هم چندین سال تجربه خدمت در وزارت اطلاعات را دارد. افراد انقلابی و حزب‌اللهی بسیاری در مجموعه وزارت اطلاعات وجود دارند لذا در رابطه با جریان مدیریتی این وزارتخانه هم با توجه به رویکرد تحولی آقای خطیب مدیرانی از بدنه انقلابی در وزارتخانه برای پیشگیری از فساد، جلوگیری از نفوذ، صیانت از نظام، دولت و مردم استفاده خواهند کرد.

رئیس دولت سیزدهم در رابطه با احسان خاندوزی وزیر پیشنهادی اقتصادی و دارایی تصریح کرد: برای انتخاب وزیر اقتصاد، دانش و تخصص مورد تأکید بوده لذا آقای خاندوزی ضمن داشتن اطلاعات اقتصادی با وزارت اقتصاد نیز آشنایی دارند هر چند بهترین نوع شناخت و معرفت از یک دستگاه بودن در آن مجموعه است، اما این موضوع کافی نیست، شناخت دقیق از یک مجموعه برای اینکه فردی در آن دستگاه احراز مسوولیت کند، اهمیت بسیاری دارد. مقام معظم رهبری در بخشی از بیانیه گام دوم می‌فرمایند بی‌گمان در یک مجموعه جوان، دانا، مومن و مسلط به دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهد توانست به این مقاصد برسند و دوران پیش رو باید میدان فعالیت چنین مجموعه‌ای باشد لذا آقای خاندوزی را با توجه به شناختی که از مجموعه وزارت اقتصاد دارد انتخاب کردیم لذا ما برای آنجا برنامه داریم. چهره جوانی برای مدیریت این مجموعه نیاز داریم که بتواند نظام مالیاتی را عادلانه و نظام تأمین مالی دولت را اصلاح و فعال کند. همچنین در فضای کسب و کار مردم تحول ایجاد کرده و بهره‌وری را افزایش دهد و مدیریت دارایی‌ها به شرکت‌های دولتی را سامان دهد، همچنین موضوع شفافیت و تعارض منافع و وضعیت خزانه‌داری کل را پیگیری کند.

رئیسی اضافه کرد: ما چهره جوان فسادستیز می‌خواهیم که در زمینه گمرک، مالیات و موضوعات مختلف وزارت اقتصاد بتواند اصلاحات ایجاد کند. مصمم بودن برای اصلاح امور را در چهره و سوابق آقای خاندوزی مشاهده کردیم و بی‌تردید این مهم با همکاری تیم اقتصادی دولت که مردم و مسئولان نگران آن بودند، محقق خواهد شد. برای هماهنگی بیشتر در تیم اقتصادی دولت آقای مخبر معاون اول را مسوول این هماهنگی کردیم.

رئیسی گفت: وی در حوزه وزارت خارجه دارای تجربه است، تمام مراحل وزارت خارجه را هم گذرانده و فردی است خوشنام. در موضوع وزارت خارجه مسئله سیاست خارجه متوازن، توسعه روابط همسایگی، اولویت دادن با اقتصاد و تعامل خارجی به ویژه با همسایگان، فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در برنامه وزارت خارجه است. وی را به عنوان کسی که بتواند سکاندار این بخش باشد، پیشنهاد کرده ایم.

وی ادامه داد: در وزارت بهداشت دکتر عین الهی را معرفی کردیم، افراد بسیاری معرفی شده بودند، مانند نقش‌های دیگر که با این افراد مصاحبه و صحبت شد، و این مصاحبه‌ها بررسی شد و برخی از نمایندگان مجلس مطرح شدند مانند آقای قاضی زاده هاشمی که وی اولویت شان بهداشت و درمان نبود. دکتر عین الهی استاد تمام دانشگاه هستند و در حوزه بهداشت و درمان از چهره‌های انقلابی هستند و به عنوان یک چهره انقلابی که همواره پایبند انقلاب و نظام بوده است، مطرح شده است و همواره در حوزه کاری خود احساس مسوولیت داشته است. دکتر عین الهی مرد میدان است. دکتر ایمانیه هم از چهره‌های شاخص بهداشت و درمان هستند که معرفی شدند و در شیراز شخصیتی است که هم در علم و هم در عمل شاخص هستند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: در موضوع مبارزه با کرونا که مساله اصلی ما است، عین الهی چهره‌ای است که می‌تواند بسیاری از نیرو‌ها را به همکاری دعوت کند و این موضوع را با موفقیت دنبال می‌کند. اگر این موضوع ادامه دار باشد، نیازمند یک مدیریت قوی و کارآمد است و عین الهی در این رابطه می‌تواند موفق باشد. وی نگاه به محرومان را همواره در کارنامه خود داشته است.

رئیسی در ادامه با اشاره به وزیر پیشنهادی کار مطرح کرد: عبدالملکی؛ جوان، پاکدست و فسادستیز است و دارای تجربه موفق در بخش اشتغال کمیته امداد بوده است. برای این وزارتخانه هم دانش مهم است و هم تجربه. دانش عبدالملکی دکترای اقتصاد است و از فرهیختگان دانشگاه هستند و همچنین در معاونت بخش اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) فعال بوده است. علاوه بر اینکه عضو هیات امنا از طرف مقام معظم رهبری و امین رهبری است.

وی ادامه داد: تعاون بخش مهمی دارد و موضوع آن رفاه اجتماعی است، عبدالملکی سوابقی دارند و در صندوق‌های مختلف و در معاونت اشتغال موفقیت‌های بسیاری داشته اند. از حوزه‌های موفق و معاونت کمیته امداد، معاونت اشتغال بوده است و مبلغی که در اختیار وی بوده است توانسته به نحو احسن در ایجاد اشتغال از آن استفاده کند، به تجربه و دانش اقتصادی وی برای بنگاه‌ها وزارت کار و رفاه اجتماعی نیازمندیم. تجربه موفقی در ایجاد اشتغال دارد، ما به مردم قول اشتغال داده ایم و در این وزارتخانه باید به آن بپردازیم.

رئیسی تاکید کرد: عبدالملکی با نیروی نخبگی، پاکدستی و جوانی می‌تواند این وزارتخانه را مدیریت کند و می‌تواند اشتغال ایجاد کند و تحولی در این وزارتخانه ایجاد خواهد کرد.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در این وزارتخانه مساله دانش، تخصص و شناخت به مسائل کشاورزی و مسائل مهمی که در حوزه کشاورزی وجود دارد، بسیار مهم است. ساداتی نژاد نسبت به حوزه کشاورزی کاملا تسلط دارد و جزو پیشنهادات اکثر گروه‌هایی است که پیشنهاد دهنده وزرا بودند. ساداتی نژاد می‌تواند با یک رویکرد جهادی و با برخورداری از دانش و تخصص‌هایی که دارد مساله جهاد کشاورزی را می‌تواند دنبال کند.

وی تاکید کرد: یک مشکلی داریم در بعضی از وزارتخانه‌ها برخی از بخش‌ها فعال است، مثلا در وزارت جهاد کشاورزی، موضوع کشاورزی فعال است، اما در جهاد آن باید سازماندهی شود. مثلا وزارت ورزش و جوانان بخش ورزش آن فعال است، اما بخش جوانان آن باید سازوکار ایجاد کنیم. سازمان برنامه و بودجه، بودجه آن خوب پیش می‌رود، اما در بخش برنامه دچار اشکالات جدی است. یعنی برخی از وزارتخانه‌ها یک بخشی از آن‌ها فعالت نیست. بخش جهادی وزارت جهاد کشاورزی هم باید فال‌تر شود.

رئیسی با اشاره به گزینه پیشنهادی وزارت دادگستری مطرح کرد: دکتر رحیمی آشنا به مسائل قضایی و حقوقی و هم آشنا به مسائل مجلس است و هم آشنا به دیوان محاسبات است. کسی که می‌خواهد دروزارت دادگستری حضور داشته باشد، باید دولت، مجلس شورای اسلامی و هم دستگاه‌های قضایی را خوب بشناسد. دکتر رحیمی را از تجربه و هم دانش برخوردارمی دانیم.

وی با اشاره گزینه پیشنهادی وزارت دفاع و پیشتیبانی نیرو‌های مسلح بیان کرد: امیر آشتیانی نیروی مجرب با علم و آگاهی نسبت به مسائل نیرو‌های مسلح در حوزه وزارت دفاع است و چهره‌ای خوشنام در مجموعه نیرو‌های مسلح و مجموعه ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

رئیسی در ادامه با اشاره به برنامه‌های رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، گفت: وی مدت‌ها در قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) به عنوان بزرگ‌ترین پیمانکار دولتی فعالیت می‌کرد البته افرادی در این حوزه پیشنهاد شدند که بنده با مشورتی که با مجلس داشتم به دلیل اینکه معتقد هستم پیشرفت در گرو همکاری و همفکری دو قوه است، ایشان را در این حوزه مفید دیدم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به برنامه دولت برای ساخت هرساله یک میلیون مسکن و ۴ میلیون مسکن تا پایان ۴ سال ریاست جمهوری، عنوان کرد: آقای قاسمی برای این موضوع برنامه دارد و گام‌های منضبطی در این خصوص برمی دارد.

وی در ادامه با اشاره به معرفی فاطمی امین به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: این وزارتخانه نقش مهمی در اهداف اقتصادی دولت دارد و وزیر آن باید جامعه نگر، متخصص و با روحیه انقلابی باشد که وی سابقه حضور در بخش اقتصادی آستان قدس را دارد و در آن زمان یکی از مهم‌ترین کار‌های وی شفاف سازی عملکرد شرکت‌های اقتصادی بود که بسیار مهم است، از این رو بنابر بررسی‌های صورت گرفته از سوی متخصصین و اهالی علم و دانش، وی می‌تواند این وزارتخانه را اداره کند.

رئیسی در ادامه با اشاره به انتخاب زلفی گل به عنوان وزیر پیشنهادی علوم ابراز داشت: وی معلم و استاد دانشگاه بوده و ۷ سال مدیریت دانشگاهی بزرگ و مسوولیت بسیج استان را برعهده داشته که دارای روحیه انقلابی و تحول گرا است و می‌تواند در مدیریت خود موفق باشد، وی همچنین مدیریت دانشگاه بوعلی همدان را برعهده داشته است.

وی در ادامه با اشاره به معرفی اسماعیلی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: اولویت موضوعی دولت سیزدهم، فرهنگ است و در دولت سیزدهم فرهنگ را به عنوان یک موضوع پیشران می‌دانیم که وی در این خصوص دانش و تجربه دارد.

رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: از آنجایی که روی مساله فرهنگ حساسیت داشتم با آقای صفارهرندی تماس گرفته و در خصوص گزینه‌های پیشنهادی صحبت کردم که وی آقای اسماعیلی را به عنوان نیرویی شایسته معرفی کرد ضمن اینکه اهالی فرهنگ و هنر باید بدانند آزادی را خدا داده و ما تضمین کننده آزادی هستیم تا ظرفیت‌های اصحاب فرهنگ و هنر در سایه آن شکوفا شود.

رئیسی همچنین با اشاره به پیشنهاد احمد وحیدی به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت کشور، گفت: وی تاکنون سابقه مدیریت وزارتخانه را داشته و هم اکنون در دانشگاه مشغول به کار است ضمن اینکه چهره‌ای راهبردی دارد و می‌تواند نخ تسبیح وزارتخانه‌های کشور باشد و اهداف این وزارتخانه را محقق کند.

رئیس جمهور در ادامه ضرغامی را به عنوان چهره‌ای شناخته شده برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری عنوان کرد و افزود: اقتصاد گردشگری برای دولت سیزدهم حائز اهمیت است و در کشور ظرفیت‌های زیادی برای شکوفایی آن داریم لذا در جلساتی که با وی داشته ام از مهم‌ترین برنامه‌های وی معرفی فرهنگ ایرانی و اسلامی و توسعه گردشگری بوده است که باید در این حوزه کار تحولی انجام شود تا بتوانیم به اقتصاد گردشگری به عنوان راهبردی برای دستیابی به اقتصاد بدون نفت بنگریم که با توانمندی‌های وی این امر در حوزه گردشگری داخلی و خارجی امکان پذیر خواهد بود.

رئیس قوه مجریه در ادامه با اشاره به معرفی اوجی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت، بیان داشت: وی چهره‌ای نامدار و خوش نام برای وزارت نفت است که تحصیلات عالیه و پست‌های مختلفی در این زمینه داشته و در آن موفق بوده است لذا وی می‌تواند این وزارتخانه را متحول کند ضمن اینکه در خصوص فروش نفت باید به نمایندگان مجلس بگویم این امکان و زمینه‌های آن بسیار وجود دارد و نباید در این خصوص نگران بود.

رئیس دولت سیزدهم درباره وزیر پیشنهادی نیرو عنوان کرد: متأسفانه ما در حوزه آب و برق عقب‌ماندگی‌های بسیاری داریم، این عقب‌ماندگی‌ها باید با تولید بالا و توجه به برنامه ششم توسعه جبران شود. اگر به برنامه ششم توسعه توجه می‌شد، امروز شاهد این حجم از قطعی آب و برق نبودیم.

رییسی یادآور شد: وزیر پیشنهادی نیرو شناخت خوبی از وزارتخانه دارد و نسبت به این حوزه، ساخت نیروگاه و سدسازی با تعداد بالا در کارنامه خود داشته است لذا این حوزه را به خوبی می‌شناسد. دو موضوعی که در این حوزه برای ما بسیار اهمیت دارد ایجاد نیروگاه‌ها برای تولید برق و موضوع مدیریت آب است.

وی تصریح کرد: کمبود نذورات آسمانی فقط با یک مدیریت دقیق با تدبیر و با کمک مردم می‌تواند به وضعیت مطلوبی برسد. رئیسی درباره وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان عنوان کرد: پیش از این جلسه‌ای با نام آوران حوزه ورزش داشتم که یکی از مسائلی که آن‌ها عنوان کردند این بود که ۴۰ سال است که در رأس ورزش از چهره‌های سیاسی استفاده شده است در حالی که در میان ورزشکاران افرادی که بتوانند این حوزه را مدیریت کنند و دانش ورزشی نیز داشته باشند، وجود دارد.

رئیس دولت سیزدهم تأکید کرد: آقای حمید سجادی گزینه پیشنهادی وزارت ورزش هم از مدال آوران کشور بوده و هم سلسله مراتب تحصیلی خود را در دانشگاه‌هایی گذرانده که در بالاترین سطح قرار دارند.

رئیسی اضافه کرد: قطعا یک فرد دانشگاهی دارای تحصیلات مرتبط که مورد قبول جامعه ورزش نیز است، می‌تواند مجموعه وزارت ورزش را با اجماع و مفاهمه مدیریت کند البته حوزه جوانان باید همواره مورد توجه قرار گیرد. این حوزه از بخش‌هایی است که کمتر به آن توجه شده است.

رئیس جمهور کشورمان در بخش پایانی اظهارات خود با اشاره به نکته‌ای که مقام معظم رهبری در حکم تنفیذ ریاست جمهوری به وی تأکید کرد، گفت: تا زمانی که روحیه انقلابی، فسادستیزی، کارآمدی و مردمداری در بین وزرای پیشنهادی باشد ما در خدمت این عزیزان خواهیم بود. این نکته‌ای بود که رهبری با بنده طلبه در حکم تنفیذشان بیان فرمودند. من نیز به همکارانم این نکته را عرض می‌کنم که بودن این شرایط برای تداوم اعتماد فی‌مابین ضرورت دارد.

رئیس دولت سیزدهم تصریح کرد: مجموعه معرفی شده به مجلس را مجموعه‌ای صالح و کارآمد می‌دانم، اما مسئله مهم نگاه نمایندگان ملت است. وزیر شدن نیاز به دو شرط دارد، یک پیشنهاد رئیس جمهور و دوم رأی اعتماد مجلس، لذا اعتماد شما بسیار مهم بوده و کار کارشناسی که در کمیسیون‌های مجلس صورت گرفت مورد تقدیر و تشکر بنده است.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه نظر و رأی شما به عنوان بهترین مشاورین مورد قبول من خواهد بود، نظر نمایندگان مجلس را قانوناً صائب دانست و گفت: با توجه به اینکه شما نمایندگان از سر دغدغه‌مندی اظهارنظر می‌کنید قطعا نظر شما مورد احترام و اعتنای ما خواهد بود.

وی تأکید کرد: پیشرفت در این میدان نیازمند حمایت مجلس محترم است. بررسی اینکه دولت یا مجلس در رفع مشکلات معیشتی، ایجاد اشتغال و رونق تولید موفق بوده بستگی به این دارد که ما در کنار هم چه عملکردی خواهیم داشت لذا همه ما در کنار هم دیده می‌شویم.

رئیسی کمیسیون‌های تخصصی مجلس را بهترین مشاوران دولت خواند و افزود: خدمت رئیس مجلس عنوان کردم که نکاتی که در کمیسیون‌های تخصصی مطرح می‌شود، حتما در اختیار دولت قرار گیرد تا نشان دهیم مشکلات کشور حل شدنی است تا ما نشان دهیم در عمل از اصحاب ما می‌توانیم هستیم.

رئیسی اضافه کرد: یقین داریم با عنایت خداوند متعال و کمک اهل بیت عصمت و طهارت مشکلاتی که امروز پیش پای مردم است و دولت نیز با آن مواجه بوده با همکاری نمایندگان و عمل به رهنمود‌های رهبری حل و فصل کنیم.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده