تاریخ: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۴۸
کد خبر: ۲۲۶۶۵۹
‌می‌متالز - بر این اساس متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان آذر مهلت دارند که برای دریافت این وام در سامانه جامع اقدام ملی مسکن (https://tem.mrud.ir/) ثبت نام کنند.

به گزارش می‌متالز، زمان ثبت‌نام وام ودیعه مسکن برای متقاضیان این وام تا پایان آذر ۱۴۰۰ تمدید شد.

در چهل و نهمین جلسه کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی کرونا که به ریاست محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برگزار شد، پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی برای تمدید زمان ثبت‌نام وام ودیعه مسکن به تصویب رسید.

بر این اساس متقاضیان دریافت این وام تا پایان آذر مهلت دارند که برای دریافت این وام در سامانه جامع اقدام ملی مسکن (https://tem.mrud.ir/) ثبت نام کنند.

پیش از این زمان مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان شهریور ماه امسال بود.

چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کنند؟

همه مستاجرانی که سررسید قرارداد اجاره آنان تا پایان آذرماه ۱۴۰۰ است می‌توانند برای دریافت این وام ثبت‌نام کنند. پیش از این تنها مستاجرانی که سررسید اجاره‌های‌شان تا پایان شهریور بود، مشمول دریافت این وام می‌شدند.

تا امروز بیش از ۲۲۰۰ خانوار اجاره‌نشین موفق به دریافت این وام شده و مجموعا حدود ۱۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

وعده عجیب وزارت راه

در همین رابطه، امروز معاون وزیر راه و شهرسازی گفته با بانک مرکزی مکاتبه کرده که بتواند ضامن رسمی برای دریافت وام ودیعه مسکن را حذف کند. این یعنی مردم باید بتوانند بدون نیاز به ضامن وام ودیعه مسکن بگیرند. اما دبیرکانون بانک‌های خصوصی معتقد است حذف ضامن ممکن نیست مگر با تضمین خود دولت!

فهرست وعده‌های عجیب و غریب دولت سیزدهم تمامی ندارد؛ از ساخت ۱۰۰ خانه در ساعت گرفته تا ایجاد یک میلیون شغل، کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمان، مهار بازار ارز و رایگان شدن اینترنت برای دهک‌های پایین جامعه.

حالا هم معاون وزیر راه و شهر سازی تنور وعده‌ها را داغ دیده و گفته در تلاش است کاری کند که برای دریافت وام اجاره مسکن نیازی به ضامن نباشد.

حذف ضامن ممکن است؟

فارغ از این که اعطای وام از محل سپرده‌های مردم بدون دریافت تضامین کافی چقدر قانونی است، باید دید آیا حتی در صورت پذیرش این درخواست توسط نهاد‌های بالادستی، بانک‌ها از آن تمکین می‌کنند؟ یا قرار است ماجرای سرگردانی مردم در شعب بانکی در پی یک وعده بی‌اساس این بار هم تکرار شود؟

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی، با تاکید بر این که اعطای وام بدون دریافت ضمانت کافی ممکن نیست، می‌گوید: حذف ضامن از وام ودیعه مسکن فقط در صورتی امکان‌پذیر است که خود دولت برای آن تضمین بدهد. تضمین دولت هم با مصوبه مجلس صورت می‌گیرد.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران (جی پلاس)

مطالب مرتبط