تاریخ: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۲۰
کد خبر: ۲۲۶۷۸۲
‌می‌متالز - در حالی که در هفته‌های اخیر قیمت سیمان یک شبه افزایش یافت و مردم با کمبود سیمان مواجه شدند، اما در حال حاضر آرامش به بازار سیمان در اردبیل برگشته و قیمت‌ها همچنان در حال متعادل‌سازی است.

به گزارش می‌متالز، در حالی که در هفته‌های اخیر قیمت سیمان یک شبه افزایش یافت و مردم با کمبود سیمان مواجه شدند، اما در حال حاضر آرامش به بازار سیمان در اردبیل برگشته و قیمت‌ها همچنان در حال متعادل‌سازی است.

با ورود دستگاه قضائی و نیروی انتظامی در راستای مبارزه با احتکار، از روز‌های اخیر قیمت سیمان در استان اردبیل کاهش یافته است که این موضوع تا حدود قابل توجهی مشکلات پیمانکاران و انبوه‌سازان را در راستای تأمین سیمان برطرف کرده است.

انتظار می‌رود در این راستا با پیگیری‌ها و نظارت‌های همه‌جانبه از اتفاقات تکراری احتکار و کمبود کالا‌های مهم در کشورمان جلوگیری شود و در این زمینه مشکلات به حدأقل برسد.

راه‌اندازی سامانه‌های جدید در کارخانه سیمان اردبیل با هدف فسادزدایی

در این باره ارژنگ عزیزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل برای جلوگیری از فساد و با هدف شفاف‌سازی از راه‌اندازی سامانه‌های جدید در کارخانه سیمان اردبیل خبر داد و اظهار داشت: بی‌شک راه‌اندازی این سامانه‌ها برای استان بسیار مهم و اساسی خواهد بود.

وی بیان کرد: برای شفاف‌سازی و فساد زدایی اهمیت به این سامانه‌ها اولویت اساسی بوده و راه‌اندازی سامانه سیمان‌یاب به عنوان یکی از سامانه‌های تبدیل تجارت سنتی به الکترونیک، احراز کامل هویت خریداران گسترش شبکه مویرگی، شفافیت فسادزدایی در حوزه فروش، از بین بردن رانت در فروش سیمان و ایجاد نرخ یکسان برای خریداران و هماهنگی شرکت‌های تابعه، حذف رقابت‌های درون گروهی، جلوگیری از پولشویی و فرار مالیاتی بسیار حائز اهمیت و اساسی است.

عزیزی ادامه داد: این نرم‌افزار تا مهر ماه امسال راه‌اندازی می‌شود و سامانه دوم با هدف ثبت شماره سریال رهگیری روی پاکت سیمان تا اواخر این ماه راه‌اندازی خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل ادامه داد: تمامی واحد‌های تولیدی سیمان باید نسبت به عرضه محصولات خود در بورس اقدام کنند که در این زمینه اولویت‌دهی به مشتریان و پیمانکاران سیمان‌بر در دستور کار قرار دارد.

قیمت سیمان ساماندهی می‌شود

علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس نیز در این باره با اشاره به ساماندهی وضعیت سیمان و فولاد اظهار کرد: ثبات‌دهی به قیمت کالا‌های مهم و اساسی جزو اولویت‌های اساسی بوده و به همین منظور با توجه به این که ظرفیت تولید فولاد و سیمان در کشور نسبت به مصرف آن بیشتر است، بنابراین قیمت هر کیسه سیمان تا ۱۵ روز آینده به ۲۵ هزار تومان خواهد رسید.

وی بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم میلگرد نیز ۱۷ هزار تومان است که نسبت به ساماندهی این کالا نیز ظرف مدت یک ماه آینده تمهیدات لازم به عمل آمده و قرار بر این است نظارت و کنترل‌های لازم در این زمینه به شکل اساسی و مناسب مبنای کار قرار گیرد و قیمت به ۱۰ هزار تومان برسد.

نیکزاد بیان کرد: این که هر کالایی وارد بورس می‌شود گران می‌شود، نیز نیازمند کنترل‌های لازم و اساسی است تا این اقدام صرفاً برای کشف قیمت یک محصول نباشد و در حقیقت بورس باید تنظیم کننده بازار باشد و نه این که زمینه‌ساز گرانی شود.

وی تصریح کرد: در حالی که مصرف داخلی فولاد در کشور ۱۵ میلیون تن است، سالانه حدود ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود که دو برابر نیاز داخلی است، بنابراین افزایش قیمت‌ها در این زمینه منطقی به نظر نمی‌رسد و نیازمند کنترل و بررسی‌های ویژه‌ای در این باره هستیم.

نائب رئیس مجلس ادامه داد: ۵۴ میلیون تن میزان مصرف سیمان و تولید سالانه ۶۰ میلیون تن از آن به صورت میانگین انجام می‌شود که این محصول نیز نسبت به تولید آن مصرف کم‌تری دارد و بنابراین نیاز است برای کنترل و ساماندهی وضعیت موجود تمهیدات لازم به کارگرفته شود.

نیکزاد ادامه داد: مخالف قانون عرضه و تقاضا نیستم، اما هر امری که سبب افزایش نامتعارف قیمت‌ها می‌شود باید از آن‌ها ممانعت به عمل آید تا داستان تکراری کمبود و گرانی محصولات اساسی در کشورمان باز هم رقم نخورد.

انتظار می‌رود در شرایط کنونی برنامه‌های مسوولان مبنی بر کنترل و نظارت کالا‌های اساسی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها باشد تا زمینه برای دراز کردن دست دلالان و سودجویان باقی نماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط