تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۵۰
کد خبر: ۲۲۶۹۴۹
رئیس انجمن سنگ آهن ایران
‌می‌متالز - رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: اعمال محدودیت‌های صادراتی به بهانه تنظیم بازار باید به میزان محدود و مدت زمان مشخصی باشد تا در نهایت بازار دچار اختلال نشود و این در حالی است که تنظیم بازار در ایران معمولا در حد شعار بوده و می‌توان ادعا کرد مسئولان دستگاه‌های اجرایی تاکنون آن را اشتباه تفسیر و اجرا کرده اند.

به گزارش می‌متالز، با بیان آنکه دستگاه‌های اجرایی در بسیاری از موارد در بخش تنظیم بازار به لحاظ محدودیت‌های صادراتی و قیمت گذاری دستوری مرتکب خطا شده و می‌شوند، تاکید کرد: اگرچه مکانیزم عرضه و تقاضا روشی قدیمی و پایه‌ای است، اما همچنان بهترین راه برای کنترل بازار است، زیرا می‌تواند راهگشای رفع مشکلات بازار باشد.

وی معتقد است: با اجرای رویه عرضه و تقاضا، اطمینان می‌دهم که سیاست‌های بازار بر محوریت ساز و کار عرضه و تقاضا صورت گیرد و بعد از ۲ تا ۳ ماه شرایط بازار به تعادل برسد.

اکبریان با اشاره به اینکه زمانی که بخواهید بازار را با قیمت گذاری دستوری تنظیم کنید بدون شک در آینده با مشکلات و اختلالاتی مواجه خواهید شد، افزود: بازار باید با محوریت تامین و کنترل از طریق ساز و کار عرضه و تقاضا مدیریت شود و اعمال فشار دردی را دوا نخواهد کرد.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران تصریح کرد: در بسیاری از موارد شاهد هستیم که دستگاه‌های اجرایی در محاسبه عرضه و تقاضا و قیمت به شیوه دستوری با خطا مواجه می‌شوند که همین امر باعث بروز مشکل در روند فعالیت تولیدکنندگان که در آن صورت گاهی تقاضا بزرگتر از تقاضای واقعی نشان داده می‌شود.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه همین موارد و موضوعات باعث می‌شود عده‌ای احساس کنند کمبود در حوزه‌های مختلف وجود دارد و شرایطی که در حال حاضر در سنگ آهن و گندله شاهد هستیم، ایجاد شود، گفت: این محاسبات بسیار بر نتیجه گیری انجام شده تاثیرگذار خواهد بود.

او تاکید کرد: هم عوارض و هم محدودیت‌های صادراتی از جمله ابزار‌های مورد استفاده در تمام دولت‌ها است که بهره گیری از آن‌ها موضوع دور از انتظاری نیست، اما باید توجه داشته باشید که طبق قانون صادرات هر محصولی آزاد است مگر دولت تشخیص دهد برای حمایت از تولید یا با توجه به شرایط خاص بازار، باید برای مدت زمان کمی محدودیت اعمال شود تا بازار دچار اختلال نشود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)