تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۴۳
کد خبر: ۲۴۴۸۹۵
‌می‌متالز - معاملات آتی سنگ آهن در پی نگرانی‌های ناشی از عرضه‌های محدودتر از برزیل و در میان حاشیه سود مطلوب فولاد، از ضرر‌های قبلی بازگشته و بهبود یافت.

به گزارش می‌متالز، معاملات آتی بورس کالای دالیان (DCE) برای تحویل ژانویه در جلسه معاملاتی صبح امروز سه شنبه ۱۱ ژانویه با ۱.۹۲ درصد یا ۱۳.۵۰ یوان (۲.۱۲ دلار) افزایش روزانه به ۷۱۷.۵۰ یوان در هر تن (۱۱۲.۵۶) رسید.

معاملات آتی میلگرد نیز در طول جلسه معاملاتی صبح امروز با ۰.۲۹ درصد یا ۱۳ یوان (۲.۰۴ دلار) افزایش روزانه به ۴۵۱۲ یوان در هر تن (۷۰۷.۸۴ دلار) رسید.

نگرانی‌های فزاینده‌ای در بازار در مورد محدودیت عرضه سنگ آهن وجود دارد، چراکه شرکت واله برزیل فعالیت معدنکاری در معادن سنگ آهن جنوب شرقی و جنوبی خود را به دلیل باران‌های شدید به حالت تعلیق درآورده است.

با این حال، براساس گزارش‌های رسمی شرکت Vale، این معدنکار بزرگ اهداف تولید سنگ آهن خود را در حد ۳۲۰ تا ۳۳۵ میلیون تن بدون تغییر برای سال ۲۰۲۲ حفظ کرده، زیرا این معدنکار در شرایط آب‌وهوای مساعد و برای رفع کمبود، تولید را از سر خواهند گرفت.

در سمت تقاضا، فعالیت‌های ذخیره‌سازی مجدد در میان مصرف کنندگان نهایی چین از رونق افتاده و کاهش یافته است، زیرا اکثر آن‌ها تکمیل موجودی خود را به پایان رسانده اند. اگرچه ممکن است برخی محموله‌های کوچک قبل از جشنواره بهاره چین خریداری شوند.

بر اساس گزارش پلتس، کارخانه‌های چینی بیشتری علاقه‌مند به محموله‌های فاین عیار بالا مانند فاین Carajas هستند که از قیمت‌های فاین عیار بالا حمایت می‌کند، در حالی که عرضه کم نیز قیمت‌های عیار بالا را بیشتر صعودی کرده است.

براساس اعلام اداره بنادر پیلبارا، بندر هدلند استرالیا در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۵۴۶ میلیون تن سنگ آهن صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد رشد داشته است. تخمین زده می‌شود که حدود ۸۳ درصد از صادرات به چین بوده که ۳ درصد کاهش سالانه به دلیل محدودیت تولید فولاد در چین به منظور کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای داشته است.

امروز بطور غیر منتظره فاصله دو عیار ۶۲% و ۶۵% به ۳۰ دلار رسید که این فاصله قیمتی فقط هنگامی که قیمت سنگ آهن در میانه سال پیش به بالای ۲۰۰ دلار رسید بود سابقه داشته است و در محدوده قیمتی حال حاضر غیر قابل پیش بینی بنظر می‌رسد.

منبع: کانال تلگرامی کیوان جعفری طهرانی

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده