تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۱۱
کد خبر: ۲۵۸۱۹۶
گزارش یک موسسه تخصصی درباره روند تورم بخش ساختمان و مسکن
‌می‌متالز - در یک سال اخیر قیمت مصالح ساختمانی در دنیا متاثر از تحولات جهانی، روند غافلگیرکننده‌ای داشته است. مرکز مطالعاتی و مشاوره ساختمان و مسکن جهانی در گزارشی با بررسی روند مزبور به پیش بینی در خصوص روند بازار مصالح ساختمانی پرداخته است.

به گزارش می‌متالز، رشد قیمت مصالح ساختمانی سبب شده هزینه ساخت در دنیا افزایش یابد و تامین مسکن برای بخش عمده‌ای از مردم سخت‌تر شود. با وجود اینکه، شرایط در کشور‌های درحال توسعه که متوسط درآمد مردم پایین تراست، سخت‌تر از کشور‌های صنعتی است، ولی در کشور‌های صنعتی هم رشد قیمت ساختمان و مسکن به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

تغییرات در شاخص قیمت مصالح ساختمانی

طبق گزارش لاین سایت کامودیتی که توسط مرکز مطالعاتی و مشاوره ساختمان و مسکن جهانی لاین سایت منتشر شده در یک سال اخیر، شاخص قیمت مصالح ساختمانی در دنیا بین ۲۰.۱ تا ۲۱.۷ درصد افزایش یافت که نرخ ۲۰.۱ درصد به کشور‌های صنعتی و نرخ ۲۱.۷ درصد به کشور‌های درحال توسعه اختصاص داشت.

در این گزارش در پاسخ به این پرسش مهم که در سال آتی وضعیت بازار چه خواهد شد؟ آمده است: انتظار ثبات در بازار مصالح ساختمانی انتظاری نادرست است. این بازار تحت تاثیر تحولات ژئوپولتیکی و اقتصادی درجهان است و هر روز بر دامنه این تحولات افزوده می‌شود.

روند قیمت سیمان، فولاد و آلومینیوم

براساس این گزارش، پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ نه تنها بازار مصالح ساختمانی در دنیا به ثبات و آرامش نرسد، بلکه نوسان‌ها بیشتر و افزایش قیمت در این بازار نیز با شتاب بیشتری اتفاق بیفتد. ازجمله مصالحی که درسال جاری افزایش ارزش آن را تجربه خواهیم کرد می‌توان به الوار، سیمان، فولاد، آلومینیوم و دیگر فلزات مصرفی در صنعت ساختمان اشاره کرد.

شوک‌های بزرگ در انتظار بازارست؟

در این گزارش با اشاره اینکه در فصل اول سال ۲۰۲۲ قیمت مصالح ساختمانی افزایش زیادی نسبت به مدت مشابه سال قبل نداشت؛ تاکید شده است: نمی‌توان آرامش نسبی در فصل اول سال را به تمام سال تعمیم داد.

پیش بینی‌ها نشان می‌دهد باید منتظر شوک‌های بزرگ تری در بازار باشیم و افزایش شدید قیمت‌ها را تجربه خواهیم کرد. همان طور که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ قیمت فلزات و منابع انرژی در دنیا رشد خواهد کرد و رشد قیمت مصالح ساختمانی هم غیر قابل اجتناب است که این مساله بر تورم بخش ساختمان و مسکن در دنیا اضافه خواهد کرد.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده