تاریخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۳۲
کد خبر: ۲۵۸۲۵۴
‌می‌متالز - قیمت مصرف‌کننده در سوئد ۶.۴ درصد در ماه آوریل نسبت‌به سال قبل افزایش یافت که بالاترین رقم از ۱۹۹۱ را نشان می‌دهد.

به گزارش می‌متالز، مقامات سوئد در روز پنجشنبه گزارش داده‌اند تورم در این کشور در ماه گذشته به بالاترین رقم از ۱۹۹۱ رسیده‌است. کشور‌های کل دنیا با افزایش قیمت ناشی از جنگ روسیه در اوکراین دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

قیمت مصرف‌کننده در سوئد ۶.۴ درصد در ماه آوریل نسبت‌به سال قبل افزایش یافته است. این رقم در ماه مارس برابر با ۶.۱ درصد بود.

قیمت بالای انرژی هم تورم در سوئد را بالا برده‌است. یک عامل اصلی در افزایش تورم در سایر کشور‌های اروپایی و بسیاری از بخش‌های دیگر دنیا در بحبوحه ترس از اختلال در عرضه نفت و گاز روسیه به خاطر جنگ اوکراین.

اداره آمار سوئد اعلام کرد قیمت مواد غذایی افزایش‌یافته و بیشتر آن مربوط به بالا رفتن قیمت گوشت و سبزیجات می‌شود. قیمت منسوجات و کتاب هم افزایش فصلی داشته‌است. به‌علاوه، مبلمان و تجهیزات خانگی هم برای ششمین ماه پیاپی با افزایش قیمت مواجه بودند.

قیمت تعمیرات و نگهداری خانه، حمل‌ونقل و سایر خدمات و کالا‌ها هم در سوئد بالا رفته‌است.

سوئد یکی از اعضای اتحادیه اروپاست، اما جزو ۱۹ کشوری نیست که از یورو استفاده می‌کنند. تورم سالیانه در منطقه یورو در ماه گذشته میلادی به به رکورد ۷.۵ درصد رسید.

قیمت مصرف‌کننده در آمریکا ۸.۳ درصد در ماه گذشته نسبت‌به سال قبل افزایش داشت که بالاترین رقم طی ۴۰ سال گذشته بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده