تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۴۵
کد خبر: ۲۶۲۸۹۲
با پیگیری و اقدامات قضایی استان زنجان
‌می‌متالز - حجت الاسلام صادقی نیارکی با اشاره به اینکه از محل فروش معادن بیش از ۱۱ میلیارد تومان عاید زنجان شد، گفت: مبلغ قابل توجهی از این مبلغ صرف آموزش کودکان و ساخت مدارس در مناطق محروم شده است.

به گزارش می‌متالز، رئیس کل دادگستری استان زنجان در دیدار با فتاح احمدی، معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار کرد: ۱۴۰۰ سال پیش دین مبین اسلام به حقوق کودکان اهمیت و توجه ویژه کرده حتی بیشتر از کشور‌های غربی، اما با تمام این تفاسیر یک نارسایی‌هایی وجود دارد ایجاد حساسیت میان مسوولان و فرهنگ سازی و بخش مهم تصمیم سازی حاکمیت به این امر یعنی توجه به کودکان است.

رئیس شورای قضایی استان ادامه داد: یک هزار نفر در استان زنجان در سال گذشته باید در مدارس ثبت نام می‌کردند، اما به دلایلی نتوانسته اند ثبت نام کنند، و از تحصیل محروم شدند که اتخاذ تدبیر برای این قشر از جامعه که آینده سازان جامعه می‌بشند امری ضروری است است.

وی ادامه داد: نیاز جامعه امروز ما این است که کودکان از تحصیل باز نمانند براساس قانون فراهم کردن امکانات تحصیلی و آموزشی رایگان برای کودکان امری مهم و لازم است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان اظهار داشت: نگاه حاکمیت به کودکان باید نگاه حمایتی باشد. حمایت آنهم همه جانبه. چرا باید کودکان بعلت عدم توانایی مالی از تحصیل محروم شوند، مگر تحصیل حق کودکان نیست بنابر این که باید در این حوزه یک تدبیری ویژه اندیشیده شود.

عالیترین مقام قضایی استان گفت: حمایت از کودکان باید یک تکلیف برای مسوولان باشد. کانون اصلاح و تربیت استان اقدامات بسیار خوب و موثری در حوزه‌های پیشگیرانه، آموزشی، تربیتی و فرهنگی انجام داده است.

حجت الاسلام صادقی نیارکی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ با پیگیری و اقدامات قضایی بالغ بر ۱۱ و نیم میلیارد تومان از محل فروش معادن استان کمک و از این مقدار مبلغ قابل توجهی صرف تحصیل کودکان و ساخت مدارس در مناطق محروم شد وهمه در مقابل کودکان تکلیف دینی و اسلامی و قانونی داریم.

در این دیدار معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه در کشور‌های اروپایی دادسرای ویژه اطفال تشکیل شده که این نشان از توجه این کشور‌ها به جامعه کودکان است؛ و اینکه نباید کودکان بازداشت شوند، باید در جای مخصوصی مثل خانه خودشان و با نصب پابند الکترونیکی نگهداری و اصلاح شوند.

فتاح احمدی افزود:حقوق شهروندی، حق مردم جامعه است البته کشور با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و تحریم‌ها عرصه برای مردم تنگ شده، اما با این اوصاف توجه به حقوق شهروندی امری ضرورت است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار کرد: توجه به معیشت مردم، اشتغال جوانان و حل مشکلات اقتصادی مردم مصداق حقوق شهروندی در کشور می‌باشد که بایستی در استان زنجان هم این مقوله اجرا و تقویت شود

منبع: خبرگزاری شبستان

عناوین برگزیده