تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۴۳
کد خبر: ۲۶۲۹۷۳
‌می‌متالز - رئیس سازمان صمت قزوین از همکاری ۹۹ شرکت دانش‌بنیان با صنایع مهم استان خبر داد و گفت: سهم همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان قزوین با بخش صنعت بیش از میانگین کشوری است.

به گزارش می‌متالز، عزیز الله افضلی، افزود: در اجرای منویات مقام معظم رهبری، سازمان صمت برنامه‌های ویژه‌ای برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور شرکت‌های بزرگ اجرا کرد تا از بین چالش‌های موجود و مشوق‌های مالیاتی بتوانیم برنامه‌هایی در سطح استانی برای شرکت‌های کوچک اجرا کنیم.

وی با اشاره به این نکته که ۱۰ خرداد برنامه وزارت صمت برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها در دستور کار قرار گرفت، توضیح داد: برای تأمین زنجیره مالی، نیازمند گفتگو میان بانک مرکزی و وزارت صمت و ابلاغ آن به استان‌ها برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.

افضلی یادآور شد: ۹۹ شرکت دانش‌بنیان در استان قزوین با بخش صنعت همکاری می‌کنند و ۶۲ مجوز صنعتی، ۵۰ پروانه بهره‌برداری و ۱۲ جواز تأسیس برای آن‌ها صادرشده و سهم شرکت‌های دانش‌بنیان استان قزوین بیشتر از میانگین کشوری است.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین، این استان در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان دارای فناوری‌های بین‌المللی در کشور پیش‌قراول است و حتی برخی از این شرکت‌ها در کشور‌های منطقه، صاحب اسم‌ورسم هستند.

وی همچنین گفت: موتور کم‌مصرف با تکیه‌بر دانش و فناوری ایرانی، توسط یک شرکت دانش‌بنیان در استان قزوین تولیدشده است و امیدواریم امسال با همکاری خودروساز‌ها به تولید انبوه برسد.

افضلی بابیان این‌که باید به شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیل امور آن‌ها کمک کنیم، تأکید کرد: هرچقدر بتوانیم فناوری را افزایش دهیم، محصول نهایی شرکت‌های دانش‌بنیان باکیفیت‌تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان از روند کند صدور مجوز‌ها گلایه‌مند هستند و برای کمک به این شرکت‌ها، باید قوانین صدور مجوز تسهیل شوند.

معاون امور صنایع سازمان صمت قزوین عنوان کرد: اگر کالایی نمونه داخلی آن توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شود، برای حمایت از این شرکت‌ها، کالا‌های تولیدی آن‌ها باید توسط ادارات و مردم استفاده شود تا این شرکت‌ها در بازار رقابتی بتوانند شکوفا شوند.

افضلی ادامه داد: با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و رباتیک دانشگاه آزاد قزوین می‌توانیم صنعت ماشین‌سازی کشور را متحول کنیم.

وی بیان کرد: نیاز‌های موجود استان در پارک علم و فناوری استان شناسایی‌شده و بخش صنایع با تعامل میان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند نیاز‌های صنعتی خود را برطرف کنند.

معاون امور صنایع سازمان صمت قزوین گفت: دو شرکت دانش‌بنیان استان قزوین جایزه صادرات ملی را دریافت کرده‌اند و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این شرکت‌ها حمایت کنند.

وی افزود: ۱۰ خرداد برنامه وزارت صمت برای حمایت از دانش بنیان‌ها برای افزایش کیفیت و گسترش صادرات و ... در دستور کار قرار گرفت و در این مسیر نیازمند یاری سایر سازمان‌ها و نهاد‌ها هستیم.

افضلی خاطرنشان کرد: برای تأمین زنجیره مالی، نیازمند مذاکره میان بانک مرکزی و وزارت صمت و ابلاغ آن به استان‌ها برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان هستیم.

وی افزود: ۹۹ شرکت دانش بنیان در استان قزوین با بخش صنعت همکاری می‌کنند و ۶۲ مجوز صنعتی، ۵۰ پروانه بهره برداری و ۱۲ جواز تأسیس برای آن‌ها صادر شده است و سهم شرکت‌های دانش بنیان استان قزوین بیشتر از میانگین کشوری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین تصریح کرد: استان قزوین در بخش شرکت‌های دانش بنیان دارای فناوری‌های بین المللی، در کشور پیشقراول است و حتی برخی از این شرکت‌ها در کشور‌های منطقه، صاحب اسم و رسم هستند.

وی افزود: موتور کم مصرف، با تکیه بر دانش و فناوری ایرانی، توسط یک شرکت دانش بنیان در استان قزوین تولید شده است و امیدواریم امسال با همکاری خودروسازها، به تولید انبوه برسند.

افضلی با بیان اینکه باید به شرکت‌های دانش بنیان و تسهیل امور آنها، کمک کنیم، تأکید کرد: هر چقدر بتوانیم فناوری را افزایش دهیم، محصول نهایی شرکت‌های دانش بنیان، باکیفیت‌تر خواهد بود.

وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان از روند کند صدور مجوزهایشان گلایه‌مند هستند و برای کمک به این شرکت ها، باید قوانین صدور مجوز تسهیل شوند.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: اگر کالایی نمونه داخلی آن توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌شود، برای حمایت از این شرکت ها، کالا‌های تولیدی آن‌ها باید هم توسط ادارات و هم توسط مردم استفاده شود تا این شرکت‌ها در بازار رقابتی، بتوانند شکوفا شوند.

وی افزود: با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و رباتیک دانشگاه آزاد قزوین می‌توانیم صنعت ماشین سازی کشور را متحول کنیم.

افضلی بیان کرد: نیاز‌های موجود استان در پارک علم و فناوری استان شناسایی شده و بخش صنایع با تعامل میان شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند نیاز‌های صنعتی شان را برطرف کنند.

وی افزود: دو شرکت دانش بنیان استان قزوین جایزه صادرات ملی را دریافت کرده اند و سرمایه گذاران می‌توانند از این شرکت‌ها حمایت کنند.

منبع: شاتانیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده