تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۰:۵۱
کد خبر: ۲۶۳۴۷۲
‌می‌متالز - بر اساس داده‌های منتشر شده، در هفته منتهی به جمعه (۱۷ ژوئن) عوامل متعددی مانند عرضه مازاد بین‌المللی و کاهش قیمت قراضه داخلی و فولاد، بازار‌های کلیدی واردات قراضه فولادی را تحت فشار قرار داده است.

کوتاه از وضعیت بازار قراضه در برخی کشور‌ها

به گزارش می‌متالز، بازار ضایعات آهن در کشور‌های ترکیه، ایالات متحده، ویتنام، چین، تایوان، هند و پاکستان تحت تاثیر عوامل مذکور پاسخ‌های متفاوتی از خود نشان داده است که به صورت خلاصه به آن‌ها اشاره می‌شود:

• کارخانه‌های ترکیه به دلیل فروش کم محصولات فولادی تمام شده، رزرو قراضه دریایی را محدود می‌کنند.

• کاهش قیمت داخلی در ایالات متحده ممکن است به فشار نزولی بر قیمت گذاری صادرات بیفزاید.

• به دلیل عرضه فراوان، قیمت‌های لحظه‌ای عرضه قراضه‌های دریایی به صورت عمده به ویتنام به شدت کاهش می‌یابد.

• قیمت قراضه در چین کاهش می‌یابد، اما واردات ادامه دارد.

• عرضه مازاد جهانی، قیمت قراضه کانتینری را در تایوان کاهش می‌دهد.

• قیمت واردات هند و پاکستان با کاهش بی سابقه ارز‌ها بیشتر می‌شود.

نگاهی کوتاه بر وضعیت واردات قراضه فولادی در ترکیه

کاهش شدید قیمت واردات قراضه فولادی در بازار دریایی باعث شد تا برخی از فولادسازان ترکیه فعالیت خود را از سر بگیرند و در همین راستا، کارخانه‌های این کشور در اواخر هفته دو محموله آمریکایی را با قیمت‌های نسبتاً کم معامله نمودند.

به نقل از متال بولتن، روند نزولی قیمت گذاری داخلی ایالات متحده ممکن است اثرات منفی بیشتری بر روند قیمت صادرات ایجاد کند یا بازار را وارد یک روند جدید نماید.

کوتاه از بازار ویتنام

بر اساس داده‌های منتشر شده، عرضه فراوان مواد ناشی از کاهش خرید در ترکیه، منجر به کاهش قیمت‌های قراضه شد و این امر باعث شد در هفته منتهی به ۱۷ ژوئن قیمت‌های لحظه‌ای برای محموله‌های قراضه دریایی عمده به ویتنام، کاهش قابل توجهی یابد.

کوتاه از بازار چین

قیمت‌های داخلی در چین نیز همزمان با افت شدید قیمت محصولات فولادی داخلی شروع به کاهش کرده است. با این وجود، به دلیل ارائه پیشنهاد‌های مناسب ژاپن، فعالیت‌های کاملاً مناسبی در بازار واردات قراضه این کشور وجود داشته است.

کوتاه از بازار تایوان

قیمت قراضه وارداتی طی هفته منتهی به جمعه در تایوان کاهش یافت. این کاهش را می‌توان به کسادی بازار قراضه در ترکیه نسبت داد که قیمت‌های جهانی را پایین می‌آورد.

کوتاه از بازار هندوستان

در این هفته، قیمت قراضه در هند نیز با کاهش ۳۶ دلاری هر تن همراه بود و همچنین، با شروع فصل بارانی بازار قراضه این کشور با تقاضای کم مواجه شد.

همچنین، قیمت‌ها در این کشور تحت تأثیر بازار ترکیه (که در آن خریداران ترجیح می‌دهند بیلت روسی ارزان‌تر بخرند) و کاهش ارزش روپیه نیز قرار دارند.

عرضه مازاد بین المللی، بازار‌های کلیدی واردات قراضه فولاد را تحت فشار قرار داده است

منبع: آرتان پرس

عناوین برگزیده