تاریخ: ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۴۷
کد خبر: ۲۷۴۳۸۰
‌می‌متالز - مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: تغییر مبنای محاسباتی حقوق گمرکی با ارز نیمایی باعث افزایش حقوق گمرکی شده که این موضوع شرکت را با مشکلی مواجه کرده است و برای حل این مشکل درحال مذاکره با دولت هستیم.

به گزارش می‌متالز، ایرج رخصتی مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در حاشیه نشست معدن‌کاری دیجیتال در خصوص تامین مواد اولیه گفت: ذوب‌آهن در کوتاه مدت برای تامین مواد اولیه مشکل خاصی ندارد، اما کوتاه‌مدت برای کارخانه‌ای به عظمت ذوب‌آهن ملاک نیست. بستر فعالیت باید اطمینان‌زا و بدون ریسک باشد، ذوب‌آهن باید به روند کاری پنجاه سال گذشته برگردد که معادن کشور را اداره می‌کرد.

رخصتی ادامه داد: پهنه معدنی یعنی شرکتی مثل ذوب‌آهن زمینی بکر تحویل بگیرد، هزینه کند و اگر به مواد اولیه منطقی رسید، زمین را از دولت بخرد. در حال حاضر هزینه اکتشاف بالاست و هزینه بهره‌وری بالاتر. همان‌طور که در این نمایشگاه دیدیم هوشمندسازی باید انجام شود. ما این موارد را می‌پذیریم فقط دولت باید همکاری کند البته این همکاری انجام شده، اما کفایت نمی‌کند.

مدیرعامل ذوب‌آهن درخصوص ارز ترجیحی گفت: تغییر مبنای محاسباتی حقوق گمرکی با ارز نیمایی، برای ما مشکل ایجاد کرد، چون باعث افزایش حقوق گمرکی شده که با توجه به وارداتی بودن مواد اولیه و قراری که بر استثنا شدن زغال سنگ در صورت حذف ارز ترجیحی داده شده بود، انجام نشد، برای این موضوع در حال نامه‌نگاری هستیم. این موضوع به نظر من استثنایی است که نیاز به قانون و قانون‌گذاری ندارد. این‌که زغال برای ذوب‌آهن جزء مواد اولیه به شمار می‌رود بسیار واضح است و شرایط کنونی با توجه به عدم امکان افزایش قیمت ما را با ضرر و زیان مواجه کرده است.

منبع: پایگاه خبری افق تهران 

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده